אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ועדת הכספים אישרה הורדת המכס על דגים קפואים צילום: שאטרסטוק

ועדת הכספים אישרה הורדת המכס על דגים קפואים

ההסכם נחתם לפני כחודשיים בין משרדי האוצר והחקלאות, התאחדות החקלאים ומגדלי הדגים. בניגוד למתווה הקודם מ-2016 לא יחולו הפחתות מכס על דגים טריים, המשמעותיים למגדלים המקומיים. על רקע זה יינתן למגדלי הדגים מענק של 50 מיליון שקל, במקום 30 מיליון שקל בהסכם האחרון

29.07.2020, 11:55 | נורית קדוש

ועדת הכספים אישרה היום (ד') את צו תעריף המכס והפטורים ומס קניה על דגים קפואים. זאת בהמשך להסכם שנחתם לפני חודשיים בין משרד האוצר, משרד החקלאות, התאחדות החקלאים ומגדלי הדגים בנוגע לענף הדיג, המחליף הסכם משנת 2016.

קראו עוד בכלכליסט

במסגרת המתווה החדש ובניגוד למתווה הקודם, לא יחולו הפחתות מכס על דגים טריים, המשמעותיים למגדלים המקומיים, כך שרק המכס על דגים קפואים ירד בהדרגה ב-2 פעימות. בנוסף, כולל המתווה החדש מענק של 50 מיליון שקלים למגדלי הדגים בפריסה ל-4 שנים וללא הגשת דוחות פדיון המוכיחים את הפגיעה בהכנסותיהם. זאת במקום מענק של 30 מיליון שקל בשנה, על בסיס הגשת דוחות פדיון.

דגים קפואים, צילום: שאטרסטוק דגים קפואים | צילום: שאטרסטוק דגים קפואים, צילום: שאטרסטוק

בחודש מאי האחרון נחתם הסכם בין משרד האוצר, משרד החקלאות ופיתוח הכפר, התאחדות החקלאים ומגדלי הדגים בנוגע לענף הדיג, המחליף את ההסכם משנת 2016, במסגרתו הוחלט כי שיעורי המכס על הדגים הטריים יישארו כפי שהם ולא יהיו חלק מהפחתות המכס שהיו אמורות להתקיים לפי המתווה הקודם וכן לא יהיו חלק מההפחתות העתידיות הקבועות במתווה החדש, כך שרק על דגים קפואים ירד המכס בהדרגה לפי המתווה החדש כפי שנראה בטבלה המסכמת בהמשך.

ברקע הדברים, הצעת מחליטים שפורסמה בשנת 2015 כחלק מהתכנית הכלכלית לתקציב המדינה לשנים 2015-2016, להפחתת המכס על כל סוגי הדגים במתווה של מספר פעימות, כאשר בסיום ההפחתה יתבטל המכס לצד מתווה תמיכה במגדלים המקומיים. שנה לאחר מכן, בהסכם משולש שנחתם בין משרד האוצר, משרד החקלאות ופיתוח הכפר והתאחדות חקלאי ישראל, הגיעו הגורמים להסכמות על ענף המדגה. במסגרת ההסכמות נקבע שהמכס יפחת ב-50% ל-18 חודשים ובתקופה זו מגדלי הדגים יקבלו תמיכה ורשת ביטחון.

כן נקבע, שבתום התקופה האמורה תיבחן הורדה נוספת של המכס בתהליך הדרגתי ותיבחן פגיעה בפדיון מגדלי הדגים. הוסכם גם שאם ענף הדגה ייפגע מעל לשיעור מסוים, ייערכו בו התאמות לרבות עצירת מתווה הפחתת המכס. ההסכם כלל החלטה על הפחתת המכס על דגי אמנון, בורי וקרפיון בשלוש פעימות אשר ייכנסו לתוקף ב-1 לינואר של השנים 2018, 2019 ו-2020. אלא שבדיון בועדת הכספים דיון בנושא "חיסול ענף המדגה המקומי", התנגדו חברי הוועדה התנגדות למתווה ההפחתות בשל פגיעה בפרנסתם של החקלאים.

בעקבות כך, נדחו הפחתות המכס, כך שהפעימה הראשונה תחל בשנת 2019 במקום בשנת 2018. בנימוק שיש לאפשר לענף להתאושש. לאחר פניות נוספות מצד מגדלי הדגים,נקבעה דחייה נוספת מ-2019 ל-2020 ובהמשך בשנה נוספת.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות