אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
UBS וקרן רגרין ישקיעו 300 מיליון יורו באנרגיה הירוקה של אקונרג'י צילום: יח"צ

בלעדי לכלכליסט

UBS וקרן רגרין ישקיעו 300 מיליון יורו באנרגיה הירוקה של אקונרג'י

חברת האנרגיה של אייל פודהורצר ויואב שפירא נכנסת לשותפות עם קרן התשתיות של הבנק השוויצרי ועם הקרן הצרפתית רגרין; השותפות תפתח פורטפוליו של שדות סולארים וטורבינות רוח. הקרנות ישקיעו את הסכום בחלקים שווים ואקונרג'י תנהל את הפעילות

30.07.2020, 07:14 | גולן חזני
תופסת שמש באיטליה: חברת האנרגיה הירוקה הישראלית אקונרג'י (Econergy), בשליטתם של אייל פודהורצר ויואב שפירא, חוברת לבנק ההשקעות השוויצרי UBS ולקרן התשתיות הצרפתית רגרין אינווסט (Rgreen Invest) לפיתוח פורטפוליו של נכסי אנרגיה מתחדשת שעתיד להיות אחד הגדולים באיטליה, וזאת באמצעות שותפות חדשה.

קראו עוד בכלכליסט

UBS ישקיע בשותפות 150 מיליון יורו, באמצעות קרן התשתיות שלו UBS-AM, ורגרין אינווסט - שותפה אסטרטגית של הקרן של UBS - תשקיע גם היא 150 מיליון יורו. אקונרג'י תהיה בעלת אחזקות מיעוט בהון של השותפות, אך תנהל אותה בפועל ב־100%.

שדה סולארי של אקונרג שדה סולארי של אקונרג'י במחוז פוליה בדרום איטליה | צילום: יח"צ שדה סולארי של אקונרג

הכסף ישמש להשלמת ההקמה של 103 שדות סולאריים פוטו־וולטאיים ושתי טורבינות רוח בהספק כולל של 1.1 ג'יגה־ואט. אקונרג'י תנהל את ההקמה ותתפעל את הנכסים לאחר הקמתם. השלמת הפרויקטים צפויה בתוך שלוש שנים, ועלות ההקמה הכוללת מוערכת ב־700-600 מיליון יורו.

הכסף ישמש את השותפות גם לרכישת פורטפוליו של שדות סולאריים מאנקורג'י - שדות שמייצרים 14.4 מגה־ואט, וארבעה מתקני ביו־גז. במסגרת העסקה תקבל השותפות אופציה לרכוש מאקונרג'י בהמשך שדות סולאריים נוספים בהספק של 22 מגה־ואט. בכל מקרה, אקונרג'י תמשיך לנהל ולתפעל את הפורטפוליו שהשותפות תרכוש.

כמו כן, במסגרת ההסכם מתחייב UBS להשקיע בתחום האנרגיה המתחדשת באיטליה רק באמצעות השותפות החדשה.

אקונרג'י היא חברה ישראלית שהוקמה ב־2008 בידי פודהורצר ושפירא, העוסקת באנרגיה מתחדשת בכמה מדינות באירופה, אך בעיקר באיטליה, ומטה החברה ממוקם במילאנו.

פודהורצר הוא בנו של משה פודהורצר, חתנו של מייסד חברת המשקאות טמפו, משה בורנשטיין. פודהורצר האב מכר את מניותיו בטמפו (44%) בשנת 2005 לחברה המרכזית למשקאות (קוקה־קולה). שפירא היה המנכ"ל של חברת התוכנה אשבל, וקודם לכן בכיר בחברת כתר פלסטיק.

ב־2016 רכשה אקונרג'י פורטפוליו של 30 שדות סולאריים בהספק של כ־35 מגה־ואט מידי מי שהיו שותפיה הישראליים לפורטפוליו - הקרנות נוי והליוס וחברת האנרגיה אנלייט - תמורת 125 מיליון יורו. בסוף 2018 מכרה אקונרג'י את הפורטפוליו לקרן EF Solar, שהיא אחת מקרנות ההשקעה הגדולות באיטליה. אקונרג'י מכרה את הפורטפוליו ברווח לאחר שהשלימה הליך של מימון מחדש והשבחה של הפורטפוליו.

כיום יש לחברה 50 פרויקטים ברחבי איטליה, בשווי של כ־350 מיליון יורו, שההספק הכולל שלהם הוא 90 מגה־ואט - פרויקטים שכאמור השותפות החדשה תרכוש חלק מהם.

מאקונרג'י נמסר כי "העסקה עם UBS פותחת פרק חדש ומרגש עבור החברה. יש לנו רקורד מוצלח של הקמת פרויקטים של אנרגיה מתחדשת עם ספונסרים פיננסיים איכותיים בשוק האיטלקי, ואנו מרוצים מההסכם החדש. קרן התשתיות של UBS היא אחד מגופי ההשקעה המוערכים ביותר בתחום התשתיות, בעלת מוניטין עולמי, ואנו מצפים להמשיך איתה בהצלחה את גל הצמיחה הבא בשוק האנרגיה המתחדשת באיטליה, שיתרחש בשנים הקרובות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות