אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
בשל חשש מפגיעה בתחרות: פרץ ביטל החרגה מחובת היטל היצף על יבוא כבלי נחושת צילום: יריב כץ

בלעדי לכלכליסט

בשל חשש מפגיעה בתחרות: פרץ ביטל החרגה מחובת היטל היצף על יבוא כבלי נחושת

עד כה הוחרגה חברת AS.Tic San Kablo Hascelik הטורקית מההיטל; כעת כל היצרניות של כבלים מסוג זה, שנרכשים על ידי חברת החשמל, מחויבות בהיטל. בבדיקה שקדמה להחלטת השר עלה החשש כי יצרניות כבלים טורקיות עליהם כבר הוטל היצף בעבר הסתייעו ביבואן הבלעדי של החברה הטורקית היחידה שהוחרגה מההיטל עד כה, ושיווקו דרכו

30.07.2020, 14:29 | נווית זומר

שר הכלכלה והתעשייה עמיר פרץ ביטל את החרגת חברת AS.Tic San Kablo Hascelik מחובת היטל היצף על יבוא כבלי נחושת למתח נמוך, שנרכשים על ידי חברת החשמל, ובכך כעת כל היצרניות הטורקיות לכבלי נחושת מסוג זה, מחויבות בהיטל היצף.

קראו עוד בכלכליסט

עמיר פרץ, צילום: קמפיין העבודה- גשר עמיר פרץ | צילום: קמפיין העבודה- גשר עמיר פרץ, צילום: קמפיין העבודה- גשר

בישראל פועלות שלוש יצרניות לכבלים דומים, שהיצרנים הטורקים התחרו בהם במחיר היצף, שאינו הוגן משום שהוא נמוך מהמחיר בו נמכרים הכבלים בארץ יצורם. כפועל יוצא מהחלטת השר, יחולטו כספי הערובה הזמנית שהופקדו על ידי החברה הטורקית במכס. השר פרץ אף פנה לממונה על התחרות גב' מיכל הלפרין וביקש שתבחן עריכת בדיקה יסודית ביחס להיבטי תחרות במקטע היבוא של כבלי נחושת למתח נמוך, מתוך חשש להתנהלות הגורמת לפגיעה בתחרות.

בבדיקה שקדמה להחלטת השר עלה החשש כי יצרניות כבלים טורקיות עליהם כבר הוטל היצף בעבר הסתייעו ביבואן הבלעדי של החברה הטורקית היחידה שהוחרגה מההיטל, ושיווקו דרכו.

פרץ אמר כי רצה למנוע "מצב בו חברה שחל עליה ההיטל, תסתייע בחברה שלא חל עליה ההיטל כ'צינור' לייבוא המוצרים לישראל - ובכך להימנע מתשלום ההיטל ולפגוע בתעשייה הישראלית. בנוסף, ביקשתי מהממונה על התחרות לבחון ביצוע בדיקה מקיפה של התחום והקשרים בין החברות היצרניות מטורקיה לבין היבואנים בישראל במטרה לוודא שלא מתבצעות פעולות שעלולות לפגוע בתחרות".

פרץ אימץ למעשה את המלצתה של הוועדה המייעצת לנושא היטלי היצף שקבעה שמתקיימים "יחסים מיוחדים" בין החברה המייצרת ליבואן, ושקיים חשש כי המבקשת הינה חברת "צינור" שנועדה להתל ברגולטור ולמכור את כבלי הנחושת לישראל במחירי היצף, וזאת מבלי לשלם את היטל ההיצף שנקבע. בהמלצתה של הוועדה נכתב כי "הנתונים שהוצגו על ידי המבקשת לממונה אינם מהימנים ואף אינם מאפשרים לוועדה לראות במחירי היצוא של המבקשת כמהימנים לאור מסכת כל הנתונים והתשובות שהונחו בפניה ולאור היחסים המיוחדים שבין המבקשת ליבואן הבלעדי שלה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות