אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הקרב על פתיחת הרשתות מחדש בשבת: "דרעי הודה שיתנגד עד שיוסדר תו סגול לבתי תפילה" צילום: יובל חן

הקרב על פתיחת הרשתות מחדש בשבת: "דרעי הודה שיתנגד עד שיוסדר תו סגול לבתי תפילה"

שורה של רשתות הודיעו שיפתחו את שעריהן בשבת בניגוד להנחיות הקורונה שטרם שונו; מנכ"ל קבוצת ביג, חי גאליס, מסר כי שר הפנים התנה את הסרת ההגבלות עליהן בתמורה לפתיחת בתי כנסת; דרעי: "לא יכול להיות שיהיה בית כנסת שמכיל אלף איש ורק עשרה אנשים יכולים להתפלל בו. התפילות חשובות לציבור גדול"

31.07.2020, 14:21 | אורנה יפת

הקרב על פתיחת הרשתות בשבת בצל הגבלות הקורונה: שורה של  רשתות הודיעו כי יפתחו את שעריהן בשבת בניגוד להנחיות הקורונה שטרם שונו, ובמה שנראה כמו קרב מול הסיעות הדתיות, הכולל התניה להסדרת תו סגול גם לבתי התפילה.

קראו עוד בכלכליסט

בין הרשתות שהודיעו כי יעבדו מחר: טבע נאות, טויס אר אס, ריפליי, סטיב מאדן, נעלי זמש, NYOU, רשת אוריגינלס, איל מקיאג', ביוטי קאר, אדידס, פוקס, מנגו, נייקי, אייס, הום סנטר, מגה ספורט, גולברי, סקארה, נמרוד, קלארקס, פייר קרדן, טוונטי פור סבן, we shoes, צומת ספרים, פרופיל, פנדורה, בוגארט, YOLO ואחרים. כפי שנחשף בכלכליסט כבר בשבת שעברה החליט יעקב פרץ, מנכ"ל קבוצת אינטר ג'ינס לפתוח את החנות בבילו סנטר, אך לאחר שעה הגיעו פקחים והורו למנהל החנות לסגור אותה.

חי גאליס חי גאליס חי גאליס

אחרי שתיקה ארוכה מצד הקניונים מודה כעת חי גאליס, מנכ"ל קבוצת ביג, כי המגבלות על פעילות הקניונים בשבת נובעות משיקולים פוליטיים ולא בריאותיים. גאליס טוען כי שר הפנים אריה דרעי הודה בפניו הבוקר כי יתנגד לפתיחת המסחר עד שהממשלה תקבע הנחיות לבתי התפילה. "בשיחה שקיימתי עם דרעי הוא טען בפניי שאף אחד לא פנה אליו ושאל אותו אודות ביטול סגר סופ"ש והוא אישר בפניי שהוא יתנגד גם אם יתקיים משאל טלפוני במסגרת קבינט הקורונה, עד שיסדירו תו סגול לבתי תפילה, כמו שהצביע שבוע שעבר נגד הסרת הגבלה בבתי מלון מאותה סיבה וההצעה התקבלה ברוב קולות", אמר.

דברים ברוח דומה אמרו ביום רביעי שוכרים עימם שוחחנו. איציק אוזנה, מנכ"ל אייס, שאף מאיים להגיש בשבוע הבא בג"ץ נגד המדינה בשל סגירת המסחר בשבת, אמר ל"כלכליסט": "איך הממשלה יכולה לשכנע אותי שביום שבת החנות של מסוכנת וביום ראשון אני כבר לא מסכן אף אחד? הקורונה פיתחה יכולת לקראת כניסת השבת והיא יוצאת למתקפה. זו קורונה של שבת וביום ראשון היא חולפת?". לדבריו, "כשיש חוסר הגיון אותי זה מקומם. אם היינו חלק מהחלטה מאקרו רפואית לא היתה לי בעיה. אבל מה ההגיון שרוב הפעילויות נפתחו ואנחנו לא?. רוני גמזו, הפרויקטור החדש, מאמין באמונה שלמה שהוא הולך לעשות שינוי, אבל הוא לא יכול להחליט לבד שהוא פותח את העסקים בשבת. הוא צריך אישור ממשלה וועדות כאלו ואחרות. הוא עוד לא מבין את זה אבל הוא מאמין".

גורמים פוליטיים סיפרו כי נושא פתיחת המסחר בשבת לא עולה להצבעת ממשלה מכיוון שדרעי וח"כ יעקב ליצמן מתנגדים והודיעו כי יצביעו נגד. מרכזי הקניות שעובדים בשבת סגורים בסוף השבוע כבר שבוע שלישי ברציפות וזאת בעוד כל האטרקציות התיירותיות, המסעדות, הבריכות, חדרי הכושר והים נפתחו לפעילות. "עד היום בשעה שבע בערב הממשלה יכולה להעביר החלטה לפתוח את המסחר בשבת ולפתור את כולנו מהאנרכיה הזו", טוען גורם בקניונים.

שר הפנים דרעי, צילום: עמית שעל שר הפנים דרעי | צילום: עמית שעל שר הפנים דרעי, צילום: עמית שעל

דרעי: מבקש שיקבע תו סגול גם לבתי כנסת

בקרב החרדים טוענים כי ההחלטה לגבי פתיחת מרכזי הקניות לא טורפדה אמש בגללם, אלא משום שראש הממשלה בנימין נתניהו קבע שההחלטות בנוגע להגבלת התקהלויות ידונו ביום שני הקרוב. משרד הבריאות הודיע כעת כי בתחילת שבוע יגבשו גורמי המקצוע במשרד בראשות המנכ"ל חזי לוי, והפרויקטור רוני גמזו, נוהל אחיד להגבלת התקהלות, הכולל בתי עסקים, תרבות ובתי כנסת. "גיבוש הנוהל יהיה בשולחן עגול שיתכנס שלוש פעמים בשבוע להסדרת נושא ההגבלות באופן אפקטיבי וקוהרנטי. ביום שני יביא שר הבריאות יולי אדלשטיין לקבינט הצעה על הצעדים הנדרשים בנושא".

דוברו של דרעי מסר בתגובה לדברים שאמר מנכ"ל ביג כי השר "מבקש שיקבע תו סגול גם לבתי כנסת, כמו לשאר המקומות. כי הרי לא יכול להיות שיהיה בית כנסת שמכיל אלף איש ורק עשרה אנשים יכולים להתפלל בו. התפילות בבתי הכנסת חשובות לציבור גדול: למסורתיים, דתיים ולחרדים, ולכן הגיעה העת שגם זה יוסדר".

גם בצים אורבן לייף של רני צים, מתרעמים על סירוב הממשלה לפתוח את המרכזים בשבת. בני חליף, מנהל הנכסים של מרכזי צים אמר: "הסגר הראשון הנחית מכה קשה על המתחמים אך אנו כבעלי נכסים ספגנו את המכה כאשר מחלנו על דמי השכירות והניהול וזאת בכדי לאפשר לבעלי העסקים 'להחזיק את הראש מעל המים'. הגל השני אשר מתרגש עלינו, ובעיקר אופן ניהול הטיפול בו מצד הממשלה, מצעידים אותנו בביטחה אל עבר פי פחת. מידי יום אנו נאלצים להתמודד עם עוד ועוד עסקים שמתרסקים. ההשלכות של ההחלטות הבלתי אחראיות, ולא פחות, הדרך שבה מועברות ההנחיות הללו בזמן התרעה אפסי מרסקות את התקווה שיש מוצא ואור בקצה האירוע הזה. ההנחיה לסגירת חנויות בשבת במרחב הפתוח אין מאחוריה שום הגיון והתחושה היא שהתקבלה ממניעים לא ענייניים בניגוד להמלצות הדרג הרפואי".

לדבריו, "הציבור ובתוכו בעלי העסקים מאבדים אמון ברשויות. אנו כבעלי מתחמים לא נוכל למנוע יותר מבעלי העסקים לפתוח בסופי שבוע את החנויות לקהל הרחב כל שכן כאשר מדובר על מתחמים המשרתים מאות אלפים מהמגזר הלא יהודי ערב חג הקורבן".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות