אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"שרון רוצה לסגור מעגל בבזק, הוא בא עם מוטיבציה אדירה" צילום: אוראל כהן

נחשף בכלכליסט

"שרון רוצה לסגור מעגל בבזק, הוא בא עם מוטיבציה אדירה"

בעלי השליטה בבזק, קרן סרצ'לייט ודוד פורר, בחרו במנכ"ל גולן טלקום ליו"ר החדש. ניסיון בענף יש לו, וגם יכולות אסטרטגיות בולטות שמתאימות לדנ"א של הקרן. יכולת ההתמודדות שלו עם ההנהלה תעמוד למבחן, והוא יידרש להוכיח לוועד שהפעם המעלית שלו כן עוצרת בקומת העובדים

02.08.2020, 07:09 | גולן חזני

דירקטוריון בזק יתכנס היום (א') אחר הצהריים לאשר את צירופו של גיל שרון לחברה ומינויו ליו"ר במקום שלמה רודב. כפי שנחשף באתר "כלכליסט" ביום חמישי, קרן ההשקעות סרצ'לייט ודוד פורר, בעלי השליטה בחברה, בחרו בשרון, שהיה המועמד המוביל מהרגע הראשון.

סרצ'לייט חיפשה לבזק יו"ר עם רקע וניסיון בתחום התקשורת. שרון, שהתאים לדנ"א של הקרן, הוא דמות הרבה יותר נוחה מרודב, אסטרטג מעולה וקר ואגרסיבי בשיקוליו. היעד שהוצב בפניו ברור - ליישם את התוכנית האסטרטגית שעליה החליטה בזק עוד בימיו של רודב. זו כוללת שני סעיפים מהותיים: השלמת מתווה הסיבים האופטיים והתמודדות עם מכרז הדור החמישי.

קראו עוד בכלכליסט

שני האתגרים הללו אמורים להציף ערך בבזק. סרצ'לייט, בהיותה קרן שפועלת להשביח את החברות שהיא רוכשת ולמכור אותן ברווח, שילמה עבור השליטה בבזק 630 מיליון שקל בלבד, יחד עם פורר. הם מחזיקים ב־74% מהחברה־האם של בזק (26.3%), בי־קום. שרון מגיע מחברת התקשורת גולן טלקום, שבה שימש כיו"ר וכמנכ"ל, והוא הוביל את מכירתה למתחרה סלקום תמורת יותר מ־600 מיליון שקל, מהלך שאמור להיות מושלם בימים הקרובים. המודל של השבחת החברה, שרכשה אלקו של משפחת זלקינד תמורת 350 מיליון שקל, היה אחד השיקולים המשמעותיים בבחירת שרון לתפקיד. הוא עצמו קיבל 10% ממניות החברה עם מינויו וירשום לעצמו אקזיט של 70-60 מיליון שקל.

כמו רודב, שרון כבר איש עשיר, והוא יכול היה להתחיל בקריירה חדשה כאיש עסקים עצמאי. אלא שיש לו תוכניות אחרות. "הוא מאוד רצה את התפקיד בבזק ואמר שמבחינתו זו סגירת מעגל. המוטיבציה שלו להצליח היא אדירה", אמר מקורב למגעים שנערכו עמו. סגירת המעגל מתייחסת לתפקיד העיקרי שמילא שרון בקריירה - כהונתו כמנכ"ל פלאפון בשנים 2015-2006. לצד הישגים מקצועיים לא מעטים, תיזכר הקדנציה שלו גם כרוויית מאבקים מול העובדים. בתקופתו הקימו עובדי פלאפון את הוועד הראשון בענף הסלולר.

גיל שרון , צילום: אוראל כהן גיל שרון | צילום: אוראל כהן גיל שרון , צילום: אוראל כהן

הוועד סימן את שרון כיעד

הנהלת פלאפון בראשות שרון הובילה מאבק איתנים נגד ההתארגנות. 100 ימים של סכסוך עבודה וכמעט 30 ימי שביתה הובילו לבסוף לחתימה הנדרשת של שליש מ־4,000 עובדי החברה על הצטרפותם להסתדרות העובדים. הוועד סימן כיעד המחאה את שרון, ולא את בעל השליטה דאז שאול אלוביץ'. הם תיעדו את עצמם כשהם רודפים אחרי אשתו של המנכ"ל, ואף פרסמו ברשת תמונות שבהן נראים שכניהם לכאורה של הזוג מחזיקים שלטים שעליהם נכתב "גיל שרון, השכנים מתביישים בך".

האנטיגוניזם שעורר שרון נבעה מאופיו הארוגנטי ומשיטות המאבק שלו בוועד. הוא ייזכר כמי שהקים מעלית מיוחדת בבניין פלאפון שתוביל ללשכת המנכ"ל והסמנכ"לים - מבלי לעצור בקומות העובדים; בלחץ שהפעילה ההנהלה על העובדים שלא להתאגד; בניסיון להקים ועד פנימי שיתנגד להתאגדות; ובגרירת כלי רכב של עובדים מביתם בשביתה, אף שאלה כללו חפצים אישיים שלהם.

ועדי העובדים של בזק והחברות־הבנות פלאפון, yes ובזק בינלאומי קיבלו מן הסתם בדאגה מסוימת את המינוי הנוכחי. שרון עזב את פלאפון לטובת תפקיד מנכ"ל דסק"ש, אבל לחץ ציבורי והתנגדות בעלי מניות המיעוט לשכר שהבטיח לו בעל השליטה אדוארדו אלשטיין, 75 מיליון שקל לחמש שנים, הוביל להתקפלות של אלשטיין. שרון הסתפק בפיצוי של 2 מיליון שקל.

במהלך כהונתו בגולן טלקום, כשאלשטיין ודסק"ש החליטו לנסות להתמודד על רכישת בזק, ניהל שרון מגעים ראשוניים לבצע עסקה הפוכה מזו שקורמת עור וגידים בימים אלה - וביקש שגולן תרכוש את סלקום. במסגרת השיחות הללו אמר שרון כי בזק היא סוג של מכרה זהב, ובתהליך נכון של התייעלות וקיצוץ הוצאות אפשר להביא אותה לתוצאות טובות ולרשום רווח נאה על ההשקעה. לא מן הנמנע שזו גם התפיסה שלו היום. לחברה הסכמים מעוגנים עם ועדי העובדים שלה, אבל הדירקטוריון טרפד בפברואר האחרון הסכם שכר חדש שהנהיג הוועד מול הנהלתה.

רודב תמך בהסכם, אבל אנשי סרצ'לייט ודירקטורים נוספים הצביעו נגדו. סרצ'לייט תדחף להתייעלות, ושרון יהיה זה שאמור להוביל אותה, גם במחיר של פרישת עובדים נוספים. עבורו יהיה זה אתגר לא פשוט, לאור הניסיון הקשה שלו עם ועדים בקדנציה הקודמת. הוועד לא יעשה לו חיים קלים בחתימה על הסכם העבודה הבא בבזק.

אלה לא היו חילוקי הדעות היחידים של רודב עם סרצ'לייט. רודב גרס שהאחזקה של סרצ'לייט ב־74% מבי־קום, שמחזיקה בתורה ב־26.3% מבזק, מעניקה לו שליטה חלקית בלבד; וכי תפקיד הדירקטוריון לדאוג גם לאינטרסים של יתר בעלי המניות של בזק. בשל כך הוא מנע כמה החלטות שסרצ'לייט ביקשה להעביר, כולל שינוי תקנות לדרישת משרד התקשורת בנוגע לשיטת מינוי הדירקטורים בחברה. בסופו של דבר הוא הרים ידיים ופרש. לא ברור מהי עמדתו של שרון בסוגיות האלה, אולם סביר שנבחר לתפקיד גם משום שבחר ליישר קו עם המטרות של סרצ'לייט.

היכרות עם המנכ"ל

שרון מגיע כיו"ר דירקטוריון, סוג שונה לחלוטין של עבודה ממנכ"ל. התמודדות נוספת שלו נוגעת למערכת היחסים עם ההנהלה הבכירה בבזק, שאת רובה הוא כבר מכיר. דודו מזרחי, מנכ"ל בזק, שימש כסמנכ"ל הכספים בבזק בתקופה של שרון כמנכ"ל פלאפון; רן גוראון מנכ"ל אלפא - המיזוג שהוביל רודב בין החברות־הבנות פלאפון, yes ובזק בינלאומי - עבד תחת שרון עוד בימיו כמנכ"ל 013. מבין השניים נראה כי גוראון היה זה שהיה יותר שבע רצון מהמינוי. מזרחי נוטה לעצמאות יתרה בתפקידו כמנכ"ל, ולא תמיד יישר קו עם רודב, אף שרודב היה זה שמינה אותו. עם זאת, הוא ושרון אינם מכירים מקצועית ומעולם לא עבדו יחד, כך שההיכרות המינימלית של שרון עם התחום הקווי יכולה להיות יתרון מבחינת מזרחי. על הנייר לפחות יש התאמה לא מבוטלת בראייה הכלכלית של מזרחי ושרון.

שרון נכנס לבזק בתקופה אידאלית מבחינתו. רודב ניקה את השולחן, מחק ערך של החברות־הבנות ואת נכס המס של בזק בשווי 1.2 מיליארד שקל מחברת yes לאחר שלא ניתן היה לממשו. בתקופתו בזק הסכימה לקדם רפורמות בטלפוניה הקווית ולקדם הסכמות בקשר למתווה פריסת הסיבים האופטיים.

גם ממשרד התקשורת נושבות רוחות חדשות של נכונות להקלות רגולטוריות לחברה. הצוות הבין־משרדי אמנם המליץ למשרד התקשורת שלא לאשר בשלב זה את ביטול ההפרדה המבנית בחברה, אבל כן דן במתן הקלות. נושא ההפרדה המבנית יגיע בקרוב לבג"ץ, בהתאם לעתירה של בזק, וביטולה יהיה אתגר משמעותי נוסף של שרון.

הניסיון של שרון בתחום התקשורת הוא כמעט אך ורק בתחום הסלולר. לפיכך, ניצבת בפניו גם חובת לימוד של יתר התחומים בחברה. הוא יתמודד מול דירקטוריון לא פשוט, שכולל חברים לא פחות מנוסים ממנו במגזר העסקי ואף בתחום התקשורת, כולל דוד גרנות, היו"ר הזמני, ואמנון דיק, שניהל את בזק. כדי לנהל דירקטוריון כזה נדרשים גם כישורים פוליטיים, שלרודב לא היו בהכרח, ולא ברור אם לשרון יש אותם. הוא יידרש למשנה זהירות ולמינימום שליפות מן המותן כדי להצליח.

למעשה, שרון יכהן כיו"ר זמני משום שמינויו דורש אישור האסיפה הכללית, שתכונס רק אחרי הדו"חות השנתיים הבאים. בינתיים היו"ר החדש יידרש לסבלנות. ייתכן שחמש השנים האינטנסיביות שחלפו מאז פרש, הרומן שעלה על שרטון עם דסק"ש ובעיקר העושר החדש המצוי בכיסו, יביאו לבזק גיל שרון הרבה פחות זחוח, והרבה יותר רגוע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות