אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"המוסד לא בחן את צורכי הגידול בכ"א מול המשימות שהם אמורים לבצע" צילום: אלכס קולומויסקי

"המוסד לא בחן את צורכי הגידול בכ"א מול המשימות שהם אמורים לבצע"

לדברי המבקר, במוסד "לא נותחו העיסוקים, או שנבחן עומס העבודה המוטל על המועסקים במגוון תפקידים, ולא נמצא שנעשה ניתוח משימות שממנו אמור להיגזר מספר בעלי התפקידים הייעודיים, הדרוש לביצוע אותן משימות"

03.08.2020, 14:00 | צבי זרחיה

המוסד לתפקידים מיוחדים לא השלים עבודה כוללת לבחינת עלויות הקיום שלו המתבססת על עבודה רב שנתית מפורטת לגידול בכוח האדם. בחינה זו של עלויות הקיום היא נדבך בסיסי להתוויית המענה שאמורה תוכנית האב לספק לצורכי המוסד ולדרישותיו בשנים הבאות. כך קובע מבקר המדינה בדו"ח על הארגון.

קראו עוד בכלכליסט

רה"מ בנימין נתניהו החליט בפברואר 2013, להשאיר את מטה המוסד במקומו, תוך הבטחת יכולתו לפעול. בשנת 2014 נחתם הסכם "משולם" בין המוסד, משרד האוצר, ורשות מקרקעי ישראל לביצוע שלב א' לתוכנית בינוי ולמימונה. עלות ההסכם כ-1.5 מיליארד שקל. עלות נוספת למימוש שלב א' בתוכנית, אם ימומשו כל התוכניות, היא 1.081 מיליארד שקל. יוצא אפוא שסך העלות של התוכנית בשלב א' היא 2.6 מיליארד שקל.

המבקר גילה כי "נמצאו ליקויים בהתוויית צורכי כוח האדם של המוסד כבסיס לתוכנית האב אשר אמורה לספק מענה לגידול במספר העובדים בו. המוסד לא בחן את צורכי הגידול אל מול המשימות שהם אמורים לבצע. בפרט לא עלה שנותחו העיסוקים, או שנבחן עומס העבודה המוטל על המועסקים במגוון תפקידים, ולא נמצא שנעשה ניתוח משימות שממנו אמור להיגזר מספר בעלי התפקידים הייעודיים, הדרוש לביצוע אותן משימות".

המבקר סבור שעל המטה לביטחון לאומי היה לשמש עין בוחנת של הפרויקט ברמה הלאומית ומשום כך היה עליו להיות ציר מרכזי בהליך קבלת ההחלטות בעניין תוכנית האב, לבינוי במוסד נוכח חשיבותה המבצעית ובה בעת נוכח עלותה הכספית הגבוהה.

יוסי כהן, ראש המוסד, צילום: עמוס בן גרשום לע יוסי כהן, ראש המוסד | צילום: עמוס בן גרשום לע''מ יוסי כהן, ראש המוסד, צילום: עמוס בן גרשום לע

המבקר קבע כי תוכנית האב לבינוי ותקציב לא הובאו לאישור רה"מ, כשר הממונה ולאחר מכן, התוכנית ותקצובה לא הועברה לאישור ועדת שרים.

זאת ועוד: המוסד לא סיכם עם משרד האוצר, עד לסיום מועד הביקורת במאי 2018, את מלוא תקציב הפרויקט, אף שהתוכנית תוקצבה מלכתחילה ב-1.5 מיליארד שקל.

המבקר ממליץ כי המוסד יביא פרויקטי בינוי מרכזיים תומכי לחימה בעלויות המתחייבות לאישור רה"מ, ובאמצעות המטה לביטחון לאומי, לאישור ועדת שרים רלבנטית. כמו כן, ממליץ המבקר לאשר את מלוא עלויות פרויקטים טרם היציאה לדרך גם במקרה של עריכת תקציב לפי שלבים.

עם זאת, המבקר מציין לחיוב את המוסד על הכנת תוכנית אב רב שנתית לבינוי במוסד. תוכנית האב כוללת פרויקט רחב היקף ועתיר משאבים שנועדו לתת מענה לצרכים המבצעיים של המוסד כנגזר מייעודו. עם זאת, נמצאו ליקויים בהתוויית צורכי כוח האדם של המוסד, כבסיס לתוכנית האב, בהליך קבלת החלטות של תוכנית האב, ובהסדרת מימון ביצועה של התוכנית.

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות