אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

מתכוננים לחורף בקופות החולים: "ננהל את מתן חיסוני השפעת כמו מבצע צבאי"

ד"ר אנג'לה עירוני, ראש אגף סיעוד ומוקדים רפואיים ב"מכבי" מספקת הצצה להיערכות קופות החולים לחורף הקרוב: "זה הולך להיות מבצע גדול ומורכב, החיסונים ינתנו בהאנגרים גדולים או במתחמי דרייב אין ויידרש תור מראש". מערכת הבריאות הצטיידה עד כה בכ-3 מיליון מנות חיסון, אולם צפוי מחסור. עירוני: "חוששים מתרחיש שבו אנשים ירצו להתחסן ונצטרך להגיד לא"

04.08.2020, 16:47 | ענבל עומר

עונת החורף עלולה להביא איתה גל שלישי של קורונה בשילוב עם מחלת השפעת, שגם לה יש תסמינים נשימתיים דומים. השילוב בין הקורונה לשפעת מייצר תרחישי אימה שמחייב את מערכת הבריאות להתכונן ולהיערך. קופות החולים צפויות לעמוד בחזית המערכה הזאת ולשמש תפקיד מרכזי בזיהוי וההפרדה בין חולי שפעת לקורונה.  

קראו עוד בכלכליסט

ד"ר אנג'לה עירוני, ראש אגף סיעוד ומוקדים רפואיים במכבי, מספקת ההצה להיערכות קופות החולים לקראת החורף הקרוב, ומדגישה שיהיה קשה לדעת האם מדובר בשפעת או קורונה כיוון שהתסמינים הנשימתיים דומים מאוד ולכן יידרש מערך בדיקות גדול יותר. "בונים מעבדה שתהיה מוכנה בעוד חודש כדי שנוכל לעשות פי ארבעה בדיקות ממה שיש היום, אנחנו גם בוחנים הכנסת מכשירים חדשים כדי לזרז את הבדיקות, נהיה חייבים להביא למאסות של בדיקות כדי שנדע להפריד בין שפעת לקורונה".

ההיערכות המרכזית ביותר היא סביב החיסונים נגד שפעת. לדברי עירוני, "אנחנו הולכים לנהל את זה כמו מבצע צבאי. מתגברים כוח אדם גדול לזה. החיסונים יבוצעו מחוץ לקופות החולים בהאנגרים גדולים, או מקומות ציבוריים שהושכרו והשנה יהיה צורך לקבוע תור מראש. אנחנו נגיד למתחסנים לאן להגיע ומתי להגיע לקבל את החיסון. זה הולך להיות מבצע גדול ומורכב. יהיו גם סדרנים שימנעו התקהלות וימנעו עימותים".

המחסור הצפוי בחיסונים עלול לייצר לקופות החולים בעיה גדולה, כאשר יאלצו לסרב לאנשים רבים שירצו להתחסן. "על רקע המחסור נצטרך לקבל ממשרד הבריאות הנחיות ברורת את מי לא לחסן בשלב הראשון. אנחנו מחסנים קודם אוכלוסיות בסיכון כדי למנוע החרפה והידרדרות של המחלה אצלם, אנחנו נאלץ להחליט למי לתת את החיסון ולמי לא. כדאי שתהיה מדיניות ברורה של משרד הבריאות בעניין זה, אנו חוששים מתרחיש שהרבה אנשים ירצו להתחסן ולא נוכל לספק את הביקוש, זאת דילמה שמערכת הבריאות לא נתקלה בה עד עכשיו", מציינת עירוני.

על פי נתוני משרד הבריאות, מדי שנה מתחסנים כ-2 מיליון אזרחים. לקראת החורף הקרוב יהיה צורך בהרבה יותר חיסונים בהשוואה לשנים הקודמות, כאשר השאיפה היא להשיג קרוב לכ-5 מיליון מנות חיסון. עד כה רכש משרד הבריאות כ-3 מיליון מנות חיסון. התחרות הקשה בעולם על מלאי החיסונים נגד שפעת, עלולה להקשות מאוד על מערכת הבריאות להצטייד ביותר חיסונים ולכן צפוי מחסור.

חיסון, צילום: שאטרסטוק חיסון | צילום: שאטרסטוק חיסון, צילום: שאטרסטוק

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות