אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נעם סמל: "אם ההחלטה על סגירת ענף התרבות היא פוליטית - נצא לרחוב; אם זה בריאותי - נתמודד" צילום: אוראל כהן

נעם סמל: "אם ההחלטה על סגירת ענף התרבות היא פוליטית - נצא לרחוב; אם זה בריאותי - נתמודד"

מנכ"ל הבימה פנה בדיון בוועדת הקורונה לפרופ' גרוטו ושאל: "אתה מקבל הוראות מראש הממשלה ושר הבריאות לסגור אותנו?". גרוטו אמר כי ככל הנראה ייקבע רף עליון. "נתחשב בגודל ונבחין בין מקום פתוח לסגור", הבטיח.

03.08.2020, 13:58 | מאיה נחום שחל

דיון מתוח נערך היום בוועדת הקורונה בנושא התרבות. מנכ"ל הבימה נעם סמל, פנה למשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' איתמר גרוטו, בבקשה שיסביר מהם השיקולים לסגירת עולם התרבות כבר 5 חודשים, כאשר כל שאר הענפים נפתחו.

קראו עוד בכלכליסט

"תגיד לי בגלוי, האם אתה מקבל הוראות מראש הממשלה ושר הבריאות לסגור אותנו?", שאל סמל. "דבר גלוי! אל תגיד משפטים שאין מאחוריהם כלום. פרופ' רוני גמזו ופרופ' גבי ברבש אומרים שאצלנו יותר בטוח מאשר במסעדות. מה מותרים המסעדה, הבריכה או חדר הכושר על אולם תרבות? אני לא מצליח להבין.

"יש לכם בעיה עם מיזוג אוויר אז תגידו ואנחנו נטפל. אתם פוגעים ברוח של הציבור. אתם שולחים את האמנים שלנו לחצרות בתים, לביבים ומקומות אחרים, כי הם מחפשים פרנסה ואנחנו רוצים לתת להם את הבמות. אני מבקש שתפנו לראש הממשלה לקיים דיון ולהפיל החלטה. אם זה פוליטי נצא לרחוב, אם זה בריאותי נתמודד".

פרופ פרופ' איתמר גרוטו | צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת פרופ

קודם לכן דיבר גרוטו על נתוני התחלואה. "גם כשנראה ירידה נצטרך לפעול בזהירות שלא תהיה עלייה בתחלואה", אמר גרוטו. "כנראה נקבע איזה רף עליון, נתחשב בגודל ונבחין בין מקום פתוח לסגור. מחר יש דיון בנושא ספציפי בעניין התרבות. אנחנו צריכים להגיש לכנסת תקנות חדשות, ועד ה-9 באוגוסט נעשה זאת. אנחנו מבטיחים גמישות מקסימלית, של אישור מתווים על פי המצב הקיים, למשל אישור הדרייב אין. אני מתכוון לאשר הרבה מתווים כאלה, תוך יצירת הפרדות וקפסולות".

מנכ"לית תיאטרון בית ליסין, ציפי פינס, אמרה כי אם המצב יימשך עוד שבועיים לא תישאר ברירה אלא לנקוט צעדים חריפים. "או שניאלץ ללכת לבג"ץ ולבדוק מדוע מפלים את עולם התרבות, או שנצא במכתבי שימוע לכל עובדי התרבות, אולי זה יזיז את הממשלה. בשקט ובדממה לא נגיע לשום מקום. אף אחד לא נדבק מעולם באולם תרבות. לשמיים נתתם תאריך יעד אז תקבעו גם לנו תאריך ותאפשרו לנו להתחיל לעבוד. לא נמשיך לשבת בשקט".

הטונים בוועדה הפעם היו גבוהים במיוחד ונדמה כי הגיעו מים עד נפש. נדמה כי נמאס למנהלי התרבות להמשיך לשבת בשקט כאשר כל העולם שסביבם חי ובועט, לרבות קניונים ומסעדות.

נעם סמל, מנכ"ל הבימה, צילום: אוראל כהן נעם סמל, מנכ"ל הבימה | צילום: אוראל כהן נעם סמל, מנכ"ל הבימה, צילום: אוראל כהן

"הממשלה מונעת את הזכות היסודית לתרבות"

ח"כ מרב מיכאלי (העבודה) אמרה כי נמאס להמשיך לשבת ולהגיד שוב את אותן הטענות. "אנחנו נחזור על אותם הדברים והם ימשיכו לצפצף עלינו", אמרה. "אז אני מציעה שנבקש מהיועץ המשפטי שנקים ועדת כנסת שאמורה לפקח על הממשלה הכושלת שגורמת נזק גדול לסקטור הזה ולחברה הישראלית כולה. היא מונעת ממנה את הזכות היסודית לתרבות, לנשמה, לרוח ולהרחבת אופקים".

"משחקים בכם ואי אפשר להמשיך ככה, אמרה ח"כ אורלי פרומן (יש עתיד-תל"ם). "משהו חשוד בעיני כי לא יכול להיות שכמעט הכל פתוח ואת עולם התרבות נעלו. ב-14 ביוני היתה תוכנית לפתיחה ואחרי כמה ימים שוב סגרו. מה קרה מאז? לא אפשרו אפילו לנסות לבדוק. עם ישראל עט על המוזיאונים ולא שמעתי על אף הדבקה. משהו מריח לא טוב, אלה לא שיקולים מקצועיים שמנחים את פתיחת עולם התרבות. אני יודעת על הכוונות הטובות של השר חילי טרופר אבל משחקים בכם ואי אפשר להמשיך ככה".

ח"כ יפעת שאשא ביטון, יו"ר ועדת הקורונה, צילום: ערוץ הכנסת ח"כ יפעת שאשא ביטון, יו"ר ועדת הקורונה | צילום: ערוץ הכנסת ח"כ יפעת שאשא ביטון, יו"ר ועדת הקורונה, צילום: ערוץ הכנסת

יו"ר פורום מוסדות תרבות ומנכ"ל המדיטק דני וייס אמר: "לא צריך להמציא את הגלגל אלא לחזור ליישם את מה שנוסה בהצלחה. אם מיזוג האוויר מטריד את פרופ' גרוטו אז יש כפתור מזרים אוויר נקי. זה אפשרי, לא צריך להשבית עולם שלם של אמנויות בגלל היסטריה גורפת וחסרת היגיון במיוחד כשמדברים על פתיחה של הטיסות באוגוסט. יש רק דבר אחד יותר גרוע ממה שקורה עכשיו, וזה לקבל אישור לפתיחה ולהיסגר שוב תוך זמן קצר, זו מכה הרסנית שלא נתאושש ממנה".

הבדרן ישראל קטורזה, שהפך לאורח קבע בוועדה, אמר: "אני חושב שעצם זה שמדברים זה כבר טוב. צריך להגיד לגרוטו שיהיה בדיון עצמו שלנו איתנו. הוא רוצה שולחנות עגולים אבל חשוב שידע שיש אנשים שכבר אין להם אוכל לשי על השולחן העגול שלהם. אני מתחיל להרגיש שאני רואה את האור בקצה המנהרה ואני רוצה להגיד לפרופ' גמזו שמחר אנחנו רוצים תאריך".

יו"ר הוועדה, ח"כ שאשא ביטון, שתומכת בפתיחת עולם התרבות, אמרה בסיום כי הדיון מחר לא יסתיים עד שלא יהיה תאריך יעד חדש, מאחר והמתווים כבר קיימים. "להגיד שאנחנו מחכים לראות את מצב התחלואה זה תירוץ. אנחנו רוצים תאריך פתיחה ומתווה ריאלי שיכלול גם את האולמות הפנימיים. נתייחס גם לסוגיית הקולנוע לא רק במה שקשור לפתיחת האולמות אלא גם על האפשרות לצלם סרטים", אמרה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות