אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האם ב-NBA יתחילו לאבד בעלים? צילום: איי פי

האם ב-NBA יתחילו לאבד בעלים?

האם יהיו בעלים חדשים ב-NBA אחרי הקורונה? סביר להניח שכן. אבל כש-22 מהבעלים של הקבוצות הם מיליארדרים עם הון מעורך של 141 מיליארד דולר, סביר להניח שלרובן לא תהיה בעיה לממן שנה או אפילו שנתיים ללא רווחים

03.08.2020, 14:37 | אוריאל דסקל

קבוצות ב-NBA חוששות מדימום ארוך של מזומנים, וכבר מתחילות לדאוג לגבי היכולות שלהן לתחזק סגלים שדורשים תשלום מס יוקרה.

מיקי אריסון, הבעלים של מיאמי היט, איבד - לפי הערכות - כ-2.5 מיליארד דולר מהונו המוערך (5.5 מיליארד דולר בתחילת השנה) וקבוצות שבנו על הכנסות עצומות מאצטדיון חדש יצטרכו לחכות לחיסון לקורונה כדי לחזור לפעילות משתלמת. אחת מהקבוצות האלה היא גולדן סטייט ווריירס, שחנכה בתחילת העונה את צ'ייס סנטר. הארנה החדשה בלב סן פרנסיסקו מכניסה לקבוצה, לפי הערכות, כ-5 מיליון דולר למשחק בממוצע. רוב הקבוצות מכניסות כ-2 מיליון דולר למשחק בית ולא מעט מכניסות פחות מ-1 מיליון דולר בממוצע.

קראו עוד בכלכליסט

הבעלים של מיאמי היט, מיקי אריסון, צילום: איי פי הבעלים של מיאמי היט, מיקי אריסון | צילום: איי פי הבעלים של מיאמי היט, מיקי אריסון, צילום: איי פי

כדי להמשיך לתחזק את הסגל היקר ביותר בליגה ללא ההכנסות מהצ'ייס (תקציב שכר של יותר מ-130 מיליון דולר, שעלות מס היוקרה עליו עומדת על יותר מ-45 מיליון דולר) ג'ו לייקוב - הבעלים - פנה לגולדן זאקס כדי לקבל הלוואה בשווי של כ-250 מיליון יורו.

לפי הערכות, בעלים רבים יפנו לכיוון של לקיחת הלוואות ממוסדות פיננסים כדי לממן את הניהול השוטף של הקבוצות שלהן ללא כ-40% מהכנסותיהן הקשורות לקהל באולמות. זה יגדיל את החוב של רוב קבוצות הליגה - אך לפי התחזיות, זה לא יסכן את המשך הקיום של רוב הקבוצות הללו - במבנה הבעלות הנוכחי.

עם זאת, הקורונה כבר הכתה בבעלים בליגה - וכמו שאריסון איבד הרבה מערכו, כך גם בעלים אחרים.

על פי הדיווחים, גלן טיילור - הבעלים של מינסוטה טימברוולבס - מחפש קונה לקבוצה. ישנן גם שמועות שטילמן פרטיטה, הבעלים של יוסטון רוקטס שלוש שנים בלבד, מחפש רוכש. כך גם המקרה עם הרברט סימון, הבעלים של אינדיאנה פייסרס.

עם זאת, אין מה לדאוג לעתיד הפיננסי של רוב הבעלים בליגה. 22 מהם הם מיליארדרים והם שווים, יחדיו, כ-141 מיליארד דולר. כמו כן, קבוצות ה-NBA רשמו בשנה האחרונה רווח ממוצע של 70 מיליון דולר לקבוצה ולפי פורבס השווי הממוצע של קבוצת NBA - גם אחרי הקורונה - עומד על יותר מ-2.1 מיליארד דולר. יש לציין שלכל קבוצת NBA יש הכנסה בטוחה של כ-100 מיליון דולר בעונה מהסכמי זכויות השידור עד סוף עונת 2023/24.

האם יהיו בעלים חדשים ב-NBA אחרי הקורונה? סביר להניח שכן. יש בעלים שכבר הרבה מאוד זמן מחפשים דרך לצאת רווחיים מההתקופה ב-NBA. ואולם, אחרי צמיחה דרמטית בשנים האחרונות - שווי קבוצה ממוצע קפץ מ-634 מיליון דולר ב-2014 ליותר מ-2 מיליארד דולר השנה - רוב הקבוצות עדיין בעלות ערך גבוה מאוד לכיס ולאגו של אנשים מאוד עשירים. יהיה להם את הכסף לממן שנה, או אפילו שנתיים, ללא רווחים משמעותיים.
שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות