אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פרשת הממד החמישי: על משחק שחמט חדש ומוזר

פרשת הממד החמישי: על משחק שחמט חדש ומוזר

משחק שחמט אינטרנטי עם ממדי זמן ויקומים מקבילים שובר את הרשת אך מותיר את המנצחים בו מבולבלים. האם נולד כבדיחה על שלטון טראמפ?

04.08.2020, 08:01 | עמית קלינג

משחק מחשב חדש ממיס ברגעים אלה את המוחות של אלפי שחקנים מסביב לעולם. ביקורות המשתמשים משבחות אותו במשפטים חידתיים כמו "המחשב שלי יכול להריץ את זה, אבל המוח שלי - לא" או "מומלץ לחובבנים, גם אם אתם משחקים מול מומחה, אתם תהיו מבולבלים בדיוק כמוהו". זה בסדר, האהדה למשחק הזה היא בלתי סבירה בדיוק כמו התוכן שלו, החוקים שלו וההצלחה שלו. זה משחק השחמט הראשון שנכנס למצעד המשחקים הנמכרים ביותר בסטים (החנות הדיגיטלית המובילה למשחקי מחשב) זה לא מעט זמן. השאלה אם אפשר באמת לקרוא לזה משחק שחמט כי זהו 5D Chess: שחמט בחמישה ממדים.

קראו עוד בכלכליסט

מתוך 5D Chess. גאונות או מהתלה מתוך 5D Chess. גאונות או מהתלה מתוך 5D Chess. גאונות או מהתלה

מה כל כך מבלבל בו? הוא מתחיל כמשחק שחמט ממוחשב רגיל עם 16 כלי משחק שחורים, 16 לבנים ו־64 משבצות על הלוח. רק שכאן, כאמור, אנחנו משחקים בחמישה ממדים. המשמעות של השם המפוצץ הזה היא שהחיילים יכולים לנסוע גם בזמן ובין ממדים. נניח ששחקן מחליט לשלוח את הרץ אחורה בזמן, על המסך ייפתח לוח נוסף הזהה לתמונת המצב של המשחק בתור כלי מן העבר, שאליו יצטרף הרץ שנשלח מהעתיד. שני המשחקים נפתחים כממדים — או ליתר דיוק, קווי זמן מקבילים — ועכשיו השחקן אמור לנסות ולנצח בשניהם, כאשר עקרונית אפשר להמשיך ולפתוח עוד ועוד צירי זמן ולבלבל עד כדי טירוף את עצמך ואת היריב. המשחק מסתיים לא בהכרח כשמגיעים למט, אלא גם כשאי אפשר לבצע מספר מהלכים חוקי בכל הלוחות. נשמע מסובך? זה מאוד מסובך.

וזה בדיוק העניין. הגאונות של הגרסה הקלאסית והמוכרת של שחמט היא שמדובר במשחק שקל ללמוד את הכללים שלו אבל קשה מאוד להגיע בו אפילו לרמת משחק סבירה. 5D Chess מניח שהשחקנים שלו מכירים את כללי המשחק — ואז משנה את הסיטואציה פעם אחר פעם. הרגע הכי משונה במשחק הוא לא כשאתה מפסיד, אלא דווקא כשאתה מנצח — ואין לך מושג למה. אתה רק יודע שהיריב שלך אי־שם בקצה השני של האינטרנט כנראה מושך בכתפיו בתגובה להפסד בדיוק כמוך.

יכול להיות שזה ניסוי מתוחכם (עושה רושם שלפחות היוצרים פחות או יותר מבינים את המשחק שהם בעצמם יצרו) לגאונים נדירים. אבל על סמך ביקורות באתרים לשחקני שח מקצועיים, גם שם מבולבלים מהעסק בדיוק כמו כולם, או אם לשמור על המטאפורה המשחקית, החיילים לא מבינים את המשחק בדיוק כמו המלכים והמלכות שלו. אז אולי זה משחק שמטרתו לבלבל? האם זה הכל סוג של בדיחה מתוחכמת על חשבוננו?

בהחלט יש סיכוי סביר, והרמז לכך גלום כבר בשם שלו (בעיקר כי אין כאן באמת חמישה ממדים, יש ארבעה: גובה, רוחב, זמן וממדים מקבילים. הממד השלישי, עומק, נפקד כמובן מהלוח השטוח).

"שחמט בחמישה ממדים" הוא ביטוי שגור בשנים האחרונות בארצות הברית, שם תומכיו של דונלד טראמפ מייחסים לו — וגם למהלכים הכי משונים שלו — גאונות פוליטית עמוקה שפשוט חומקת מעינינו, בני התמותה הרגילים. "טראמפ משחק שחמט חמישה ממדים בזמן שהשאר משחקים דמקה" הפך לבדיחה אינטרנטית שגורה, או לאמירה רצינית לגמרי, הרי כבר אף פעם אי אפשר לזהות את ההבדל. המשחק הזה מוכיח, בין שבכוונה ובין שלא, שאף אחד לא באמת מסוגל לשחק כמו שצריך בשחמט חמישה ממדים, וגם אם מישהו כבר מנצח בו, זה לא בהכרח אומר שהוא מבין איך הוא עשה את זה. וזו כבר חייבת להיות בדיחה על המצב הפוליטי בארצות הברית, נכון?

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות