אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לקראת סגר בסוף אוגוסט? גמזו רוצה להקל, השרים - להחמיר צילום: חורחה נובומינסקי

לקראת סגר בסוף אוגוסט? גמזו רוצה להקל, השרים - להחמיר

שרים בקבינט הקורונה מתחו לראשונה ביקורת על הפרויקטור: "ההצעות שהביא לא קונקרטיות". המל"ל הביע במרומז תמיכה בסגר בשבועיים האחרונים של החופש הגדול, גמזו דווקא מעוניין בביטול הגבלות סוף השבוע. דרעי: להגדיל את מספר המשתתפים בחתונות. קיש: חתונות - הכי מסוכן

03.08.2020, 22:00 | איתמר אייכנר, ynet
הפרויקטור רוצה להקל, חלק מהשרים דווקא רוצים להחמיר: בישיבת קבינט הקורונה היום (ב') אירע עימות ראשון בין הפרויקטור פרופ' רוני גמזו לבין כמה משרי הממשלה. הסיטואציה הייתה שונה מהרגיל - הפעם דווקא הרופא גמזו היה זה שתמך בהקלות נוספות, ואילו ראש הממשלה וכמה מהשרים העדיפו להטיל הגבלות חדשות.

 

קראו עוד בכלכליסט

שרים בקבינט מתחו לראשונה ביקורת על גמזו ממה שהגדירו "חוסר הקונקרטיות של ההצעות שהביא לשולחן". גמזו, שבמסיבת העיתונאים הראשונה שלו ובראיונות השונים לאחר מכן הביע את התנגדותו הנחרצת להטלת סגר כללי, הביע בדיון תמיכה בביטול הגבלות סוף השבוע, ובפתיחת גני שעשועים.

פרופ' חזי לוי, מנכ"ל משרד הבריאות, תמך בהצעת גמזו - אבל כאמור חלק מהשרים סברו אחרת. כל זאת, לאחר שבמצגת שפרסמה המועצה לביטחון לאומי הבוקר הובעה במרומז תמיכה בסגר כללי בשבועיים האחרונים של אוגוסט.

מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי מנכ"ל משרד הבריאות חזי לוי

ראש הממשלה בנימין נתניהו מנה את האופציות השונות, "במטרה להימנע מסגר כללי", וראש הממשלה החליפי בני גנץ אמר בדיון כי יש להטיל סגר מלא - או לבטל את ההגבלות בסוף השבוע. גם שר הפנים אריה דרעי הצטרף לדבריו.

הסיכום בדיון היה שגמזו ייקח בחשבון את כל האפשרויות שהועלו בדיון - סגר לילי, סגר מלא בסוף שבוע, הגבלות לפי מרחב ולא לפי ענף עסקי - וייתן תוכנית מלאה שמטרתה להוריד תוך שלושה שבועות את מספר החולים היומי אל מתחת ל-400. הדרישה ממנו היא להביא הצעת פעולה קונקרטית.

נתניהו וגמזו, צילום: טל שחר נתניהו וגמזו | צילום: טל שחר נתניהו וגמזו, צילום: טל שחר

הדיון בקבינט הקורונה התקיים לראשונה בהרכבו החדש והמצומצם, לאחר שלא כונס במשך חודש ימים. אחרי ארבע שעות של דיון לא התקבלו הנחיות וראש הממשלה הנחה כאמור את גמזו להביא להצבעה בישיבה הבאה, שתיערך ביום רביעי, הצעות קונקרטיות "לצמצום המגעים והורדת מספר הנדבקים".

 

השר דרעי, שהיה דומיננטי בדיון, אמר: "לא ישנתי בסוף השבוע בגלל ההסתה הפרועה נגד החרדים. לצערי היו אנשים שיושבים פה בחדר שדאגו לעוות את הדברים ולהוציא בצורה מסולפת (כאילו החרדים מתנגדים לפתיחת הקניונים בסופי שבוע. א.א). התקשרו אליי בעלי עסקים מסכנים ואמרו - 'בגללך אנו לא יכולים לפתוח'. זה פשוט לא נכון. לא נשאלנו על זה. מרגע שהשר יזהר שי הציע סגר לילי ראש הממשלה דחה את ההכרעה לדיון היום".

 

סגר בבית שמש. ארכיון, צילום: חורחה נובומינסקי סגר בבית שמש. ארכיון | צילום: חורחה נובומינסקי סגר בבית שמש. ארכיון, צילום: חורחה נובומינסקי

דרעי גם הציע לאפשר חתונות בהיקף נרחב יותר בחוץ. "אחי חיתן את בתו והיו 20 איש קרובי משפחה בחוץ. מה ההבדל בין 20, 30, 40, 50 או 70? אפשר להיות קצת יותר גמישים שזה בחוץ. אין הבדל בין 20 ל-40". סגן שר הבריאות יואב קיש אמר שחתונות זה הדבר הכי מסוכן, ודרעי קטע אותו. פרופ' רן בליצר הציע בדיון לקבל החלטה על קביעת מפתח מגבלות שיהיה נכון לכל הענפים.

בדיון עלו למעשה שלוש אפשרויות: סגר לילי, סגר סוף שבוע וסגר מקומי בערים אדומות לפי מודל הרמזור של גמזו. במצגת שהציג המל"ל לשרים לקראת קבינט הקורונה נכתב, כי אי אפשר להמשיך במצב הקיים של "הליכה על פי תהום". "שיטחנו את העקומה אבל היא גבוהה מדי", אמר בדיון חזי לוי מנכ"ל משרד הבריאות.

אחת האפשרויות שהעלו היא סגר מלא קצר בשבועיים האחרונים של אוגוסט בזמן שהמשפחות בבתים, סגר שיאפשר חזרה ללימודים. המל"ל מציע לקבוע יעד של פחות מ-400 נדבקים ביום עד 1 בספטמבר כדי לאפשר את פתיחת שנת הלימודים, ואחר כך להגיע אל מתחת ל-100 נדבקים חדשים ביום.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות