אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
לאחר שהמלצותיהן של 10 ועדות לא יושמו: הנדל מקים עוד ועדה לאסדרת תחום השידורים צילום: אבי מועלם

לאחר שהמלצותיהן של 10 ועדות לא יושמו: הנדל מקים עוד ועדה לאסדרת תחום השידורים

הועדה בראשות חה"כ לשעבר רועי פולקמן, תבחן את הקמתו של גוף רגולציה אחיד לגופים המשדרים וצפויה להמליץ על רגולציה בתחום שידורי האינטרנט; הנדל: "מדובר בשוק ארכאי שהכללים להפעלתו נכתבו בעידן אנאלוגי"

05.08.2020, 12:43 | אביאור אבו

שר התקשורת, יועז הנדל, הודיע היום (ד') על הקמת ועדה בין-משרדית לבחינת תחום השידורים בישראל בראשות חה"כ לשעבר רועי פולקמן. זו הועדה העשירית שתקום בישראל לבחינת נושא זה מאז 1996. האחרונות שבהן, וועדת שכטר ב-2014 וועדת פילבר ב-2016.

קראו עוד בכלכליסט

"גופי הרגולציה לא תואמים את הצרכים הקיימים" נמסר בהודעת השר. "בשנים האחרונות חווה שוק השידורים שינוים באופן אספקת וצריכת שירותי התוכן, מעבר לצריכת תכנים המועברים על גבי רשת האינטרנט, שינויים במבנה ההכנסות של גופי השידור המסורתיים מפרסום, כניסת שחקנים חדשים לשוק התוכן והשידורים והתפתחויות טכנולוגיות רבות שתומכות ומאיצות את השינוי בשוק".

יועז הנדל שר התקשורת, צילום: אבי מועלם יועז הנדל שר התקשורת | צילום: אבי מועלם יועז הנדל שר התקשורת, צילום: אבי מועלם

בישראל, בשונה מהמקובל בעולם, מופרדת פעילות משרד התקשורת האחראי על תחום התשתיות (אינטרנט, טלפוניה קווית וסלולר), מפעילות הרשות השנייה, האחראית על השידורים המסחריים כדוגמת ערוצים 12 ו-13, מפעילות מועצת הכבלים והלוויין, האחראית על השידורים הרב-ערוציים אותם מספקים חברות yes ו-HOT, ומפעילות מועצת תאגיד השידור הישראלי כאן. מנגד, רוב מדינות ה-OECD ואחרות הקימו רגולטור עצמאי - רשות תקשורת, המאפשרת ניתוק של הדרג הפוליטי, ראייה מתכללת וחסכון משאבים.

על פי דו"ח ממאי של מבקר המדינה, מתניהו אנגלמן, גם לאחר שתשע ועדות הגיעו למסקנה שיש להקים רשות תקשורת והממשלות אימצו את המלצותיהן בשבע החלטות - הן לא יושמו. תחום נוסף שפרוץ ולא נתון לפיקוח רגולטורי ואותו תבחון הועדה, הוא שידורים על גבי האינטרנט, כמו שירותי הטלוויזיה של פרטנר וסלקום ושל פלטפורמות בינלאומיות כמו נטפליקס שפוגעת בתוכן המקומי.

הועדה, שקמה על רקע הטלטלות במערכת הפוליטית, צפויה לרכז את עבודת המטה שנעשתה עד היום בתחום ולעדכן אותה, ותמליץ על השינויים הנדרשים בתחום הרגולציה, תוך בחינה בין היתר של יצירת גוף רגולציה אחיד לכלל הגופים המשדרים, אך בנפרד מפעילות משרד התקשורת; הגנה על יצירה מקומית איכותית; בחינת האסדרה הראויה על הפקה ושידור חדשות; ובחינת האסדרה הראויה על הסדרי הבעלויות בשוק השידורים.

רועי פולקמן, צילום: עמית שאבי רועי פולקמן | צילום: עמית שאבי רועי פולקמן, צילום: עמית שאבי

משר התקשורת, יועז הנדל, נמסר: ״שוק התקשורת נמצא במשבר מתמשך, ולרגולציה יש חלק גדול בכך. זה מצריך מאיתנו חישוב מסלול מחדש לגבי כלל הנחות היסוד. מדובר בשוק ארכאי שהכללים להפעלתו נכתבו בעידן אנאלוגי. העולם משתנה, ועמו תשתיות ותוכן השידורים. הגענו למצב בו במקומות בהם לא צריכה להיות רגולציה יש עשרות מכשולים ובמקומות בהם נדרשת אסדרה השוק פרוץ לרווחה. ניסיונו של חה"כ לשעבר רועי פולקמן יהיה לו לעזר בהבנת המציאות ובהגשת המלצות ברורות, מהירות וישימות".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות