אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
יו"ר ההסתדרות לכלכליסט: "העצמאים צריכים להיכנס תחת רשת הביטחון של הביטוח הלאומי" צילום: דוברות ופרסום בהסתדרות

יו"ר ההסתדרות לכלכליסט: "העצמאים צריכים להיכנס תחת רשת הביטחון של הביטוח הלאומי"

אתמול הושק הפורום למען זכויות העצמאים, ולדברי ארנון בר דוד הוא לא נועד להחליף את הארגונים הפועלים בנושא, אלא למסד שיתוף פעולה נרחב: "ההסתדרות קוראת לשת"פ עם המעסיקים כדי לנסות להציל אותם במשבר גדול"

05.08.2020, 16:54 | בילי פרנקל
"היו פה טעויות לכל אורך הדרך. העצמאים לא צריכים להקים אוהלי מחאה ולשבות על כל צעד ושעל. אם היו עושים עבודה נכונה, היה אפשר לתת להם דמי אבטלה מיום ראשון ולתת להם מידה מסוימת של וודאות. מכיוון שזה לא נעשה, אני לא יכול לעמוד מנגד". כך אמר היום (ד') יו"ר ההסתדרות, ארנון בר דוד, בשיחה עם כלכליסט, יום לאחר שההסתדרות השיקה את הפורום לעצמאים, שנועד להעניק רשת ביטחון סוציאלית לכלל העצמאים בישראל.

קראו עוד בכלכליסט

הפורום שם לו למטרה לאגד את כלל הגופים העוסקים בזכויות העצמאים בישראל, ולקדם מהלכים כמו מתן דמי אבטלה לעצמאים. עם זאת, אחד הגופים הבולטים הפעילים בנושא - "אני שולמן", אינו חבר בפורום. בר דוד ציין כי הפורום לא נועד להחליף את הארגונים הפועלים כיום בנושא אלא למסד שיתוף פעולה נרחב.

"אנחנו פועלים בשיתוף פעולה עם הארגונים העסקיים הקיימים במטרה לעזור להם, אף אחד לא מתחרה באף אחד. נפעל ביחד", אמר בר דוד. "יש הרבה מאוד גופים לעצמאים, רק למסעדות יש 4 גופים שכל אחד מייצג משהו אחר. אנחנו נתכלל את הכל וזה היתרון שלנו. קראנו לכל הגופים במגזר העסקי להצטרף, ומי שרוצה מוזמן. יש פה קריאה של ההסתדרות למעסיקים לעבוד בשיתוף פעולה כדי לנסות להציל אותם במשבר גדול".

מחאת העצמאים, צילום: אי פי איי מחאת העצמאים | צילום: אי פי איי מחאת העצמאים, צילום: אי פי איי

יו"ר ההסתדרות ציין כי טרם ננקטו צעדים אופרטיביים במסגרת הפורום, וכי בימים אלו מתחילים לגבש אותם: "אנחנו צריכים להתחיל לדבר עם מקבלי ההחלטות במדינת ישראל על נושא של פתיחת עסקים וענפים כאלו ואחרים, כמו אירועים, תרבות ומופעים. עכשיו יש אפשרות להתחיל להניע את הנושא, כי אנשים בחוסר וודאות מטורף. בסוף הכל מתנקז לשאלה איך מביאים את מקבלי ההחלטות לשם, וכאשר ההסתדרות בתמונה, יש לזה משקל. עכשיו מתחילים לקבוע את הפגישות".

נושא נוסף שעתיד לקדם הפורום הוא מתן דמי אבטלה לעצמאים. בחודש יוני הצביעה הממשלה נגד הצעת החוק למתן דמי אבטלה לעצמאים, על אף ההבטחות של ראש הממשלה בנמנין נתניהו לקדם את הנושא. "זה נושא שכולם מתעסקים בו ולא מתקדם", אמר בר דוד. "יש גופים בתוך העצמאים כמו השולמנים שמתנגדים, כי יש להם את אג'נדה שלהם והם סמוכים אל שולחנו של שר האוצר. כרגע אנחנו מבקשים להביא למצב שכל העצמאים ייכנסו תחת רשת הביטחון של הביטוח הלאומי. כשאנחנו בתמונה, דברים נראים אחרת. אני מנסה להביא להסכמות ולפתרונות בטווח המידי והארוך, כולל עולם הרגולציה. תהליכים כאלו לוקחים זמן".

ארנון בר דוד, יו"ר ההסתדרות, צילום: אוראל כהן ארנון בר דוד, יו"ר ההסתדרות | צילום: אוראל כהן ארנון בר דוד, יו"ר ההסתדרות, צילום: אוראל כהן

אבל אין זמן, לאנשים אין פרנסה.

"בשביל זה יצרנו את השיתוף פעולה, כדי להביא את העוצמה והניסיון שלנו . זה רק נולד אתמול".

איך זה שארגון העובדים מתגייס לסייע למעסיקים?

"אני לא יכול לעמוד מנגד כשיש ציבורים שלא נותנים להם פתרונות. ליבי עם כל חלקי החברה, גם מעסיקים ועצמאים ובעיקר עצמאים קטנים. יש עסקים שמעסיקים 3-2 עובדים, ופרילנאסרים ללא פרנסה. להם אני רוצה לעזור, עם כל העוצמה של ההסתדרות. הרעיון הוא לקחת את כלל המגזר העסקי שחסר ייצוג. הם צריכים שמישהו ייצג אותם ויעזור להם לפתור בעיות. אנחנו לא יודעים מתי הקורונה תסתיים ויש הרבה אנשים ללא אבא ואמא".

בראשו הפורום עומד מפיק אירועי התרבות ואיש העסקים רמי בז'ה. בין מייסדיו, גיל חובב, דדי סויסה, דורון (קופי) עציוני, אלי לוי, משה דץ, מודי פרי, שבתאי מיכאל, ומיקי דה פז. באירוע ההשקה אתמול נכחו בין היתר נשיאת לשכת רואי החשבון בישראל, רו"ח איריס שטרק, נשיא לשכת השמאים חיים מסילתי, יו"ר התאחדות בעלי האולמות נועם לוי, יו"ר ארגון השחקנים שח"ם אסתי זקהיים, יו"ר ארגון מעצבי הפנים עינת צור קיבק, מנכ"ל הארגון הארצי של חברות השמירה והניקיון פיני שיף, יו"ר ארגון המטפלים בישראל נועם עזרה, מנכ"לית ארגון סוכני הנסיעות טלי לאופר, מנכ"לית איגוד האמרגנים ענבל ג'וריני פרץ ונשיא לשכת יועצי המס ירון גינדי.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות