אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרוקחים נגד יואב קיש: "השלמת רפורמת הקנאביס תגרום נזק בלתי הפיך לענף בתי המרקחת" צילום: יואב דודקביץ

בלעדי לכלכליסט

הרוקחים נגד יואב קיש: "השלמת רפורמת הקנאביס תגרום נזק בלתי הפיך לענף בתי המרקחת"

הרוקחים מתמקדים באחד מהצעדים שמציע סגן שר הבריאות - מתן האפשרות לספקיות למכור קנאביס רפואי ישירות למטופלים, לצד בתי המרקחת. הם חוששים שצעד זה ימנע מהספקיות לשתף עימם פעולה

05.08.2020, 18:21 | צלי גרינברג

הסתדרות הרוקחים בישראל תוקפת את צעדי ההשלמה לרפורמת הקנאביס הרפואי שמבקש לקדם סגן שר הבריאות ח"כ יואב קיש, כחלק מקידום פתרון עבור מטופלי הקנאביס הרפואי והסדרה כלכלית של התחום. 

קראו עוד בכלכליסט

בנייר עמדה שהכינו, והגיע לידי כלכליסט, כתבו הרוקחים, כי קיש מתמקד בנושא המחירים ומתעלם מפקודת הרוקחות, הקובעת שתכשירים רפואיים ישווקו רק על ידי רוקחים ובתי מרקחת.

"הפקודה מכירה רוקח העובד בבית מרקחת תחת פיקוחו של רוקח אחראי", נכתב בנייר העמדה "ואינה מכירה ברוקח המיועד לנפק תרופות ועובד במפעל תרופות. שיווק קמעונאי של תכשיר רפואי ייעשה רק על ידי רוקח ורק בבית מרקחת. הנה כי כן, יואב קיש, בהבל פה, ללא כל תיקון חקיקה, מייצר מסלול ייחודי ונפרד לקנאביס הרפואי ומוותר על כל הבסיס לרפורמה של משרד הבריאות המבקשת להתייחס לקנאביס הרפואי כתרופה".

עוד נכתב בנייר העמדה, שיופץ ביום ראשון הקרוב לחברי הכנסת: "מדוע שקיש לא יאפשר גם לחברות התרופות לספק תרופות מרשם ישירות לאזרחי ישראל, באמצעות אמזון, מעל לראשו של משרד הבריאות, על בסיס הרישום של התרופות בחו"ל? זה הרי יחסוך אין סוף בירוקרטיה, ובכללם מאות עובדים של משרד הבריאות, ולמעשה את כל מערך בתי המרקחת בישראל. אבל מי יהיה אחראי על הרוקחים שינפיקו? אילו אינטרסים ינחו אותם: בריאות הציבור או רווחי בעלי החברה?". 

קנאביס רפואי, צילום: שאטרסטוק קנאביס רפואי | צילום: שאטרסטוק קנאביס רפואי, צילום: שאטרסטוק

הרוקחים מתמקדים באחד מהצעדים שמציע סגן השר קיש - מתן האפשרות לספקיות הקנאביס למכור קנאביס רפואי ישירות למטופלים, לצד בתי המרקחת. צעד זה מניח כי הספקיות יורידו את המחיר למטופלים, לאחר שמשרד הבריאות הוריד להם חוליה בשרשרת הערך.

הרוקחים חוששים, כי צעד זה ימנע מהספקיות לשתף עימם פעולה, וכי ללא חיוב מהרגולטור, כפי שנדרש כיום במסגרת הרפורמה של משרד הבריאות טרום השינויים המבוקשים על ידי קיש, יימנעו ספקיות הקנאביס הרפואי מהעברת סחורה לבתי המרקחת, כפי שעשו כבר בעבר.

צעדי ההשלמה של קיש הועלו היום (ד') בבוקר בוועדת הרווחה, העבודה והבריאות של הכנסת, ובמסגרתם הוצגו מחירי הקנאביס הרפואי, הנעים, על פי משרד הבריאות, בטווח של 2,000-750 שקל בממוצע לחודש, בהתאם לצריכת המטופל.

יואב קיש, סגן שר הבריאות, צילום: יואב דודקביץ יואב קיש, סגן שר הבריאות | צילום: יואב דודקביץ יואב קיש, סגן שר הבריאות, צילום: יואב דודקביץ

הטענה הרווחת היא, כי בתי המרקחת גובים עמלה המגיעה לכ-25%-30% ממחיר הקנאביס הרפואי, ולכן התחרות מול הספקיות תוביל לצמצום העמלה, ומכאן לירידה משמעותית במחיר הקנאביס למטופלים.

הרוקחים טוענים כי הצעדים המשלימים של קיש נעשו בשל לחץ שמופעל עליו מצד המטופלים, לצד היות הרוקחים "מטרה קלה יותר" מאשר משרד האוצר או ועדת פיקוח המחירים, שהוקמה על ידי משרדי הבריאות והאוצר ואינה מצליה להגיע להחלטה על מחיר מוסכם.

יו"ר הסתדרות הרוקחים, דוד פפו, צילום: יריב כץ יו"ר הסתדרות הרוקחים, דוד פפו | צילום: יריב כץ יו"ר הסתדרות הרוקחים, דוד פפו, צילום: יריב כץ

דוד פפו, יו"ר הסתדרות הרוקחים כותב בנייר העמדה, כי "יואב קיש מציג בהצעתו כי משרד הבריאות נכשל בלשכנע את משרד האוצר בקביעה של צו פיקוח על מחירים כרצונו, ולכן אין לו כלי להשפעה ישירה על המחיר. מכאן והלאה, ההצעה של סגן השר היא למעשה, הליכה אחורה מהרפורמה, כדי לספק את הלחצים המופעלים על ידי חלק קטן מהמטופלים וגורמים אחרים בעלי אינטרס, על משרד הבריאות, מבלי לחשוב על המשמעות של הדברים. זו למעשה הודעה של קיש בכישלון הרפורמה או לפחות חלקה, תוך ויתור על עקרונות, פגיעה בסטנדרטים רפואיים, ומבלי להשיג דבר. אין מאחורי המסמך כל ראייה כוללת, הבנת המשמעות, הבנה של הצעדים המשפטיים הנדרשים, שינויי החוק הנדרשים, ואין בו שמירה על בריאות הציבור".

פפו הוסיף, כי "פוגעים באופן חמור בכל מנגנוני אספקת התרופות לאזרחי ישראל, ומאיימים לגרום לנזק בלתי הפיך לענף בתי המרקחת. המסמך של קיש מבולבל ונשען על עובדות לא ברורות, שלא לומר לא אמינות. אין במסמך כל אמירה ברורה, מדוע וכיצד הצעדים שמוצעים על ידי יואב קיש, מביאים להפחתת המחיר למטופלים ומה יהיה המחיר שידרשו המטופלים לשלם. כל הצעת סגן השר היא עורבא ופרח".

המטופלים יוצאים להגנתו של סגן השר קיש ותומכים בעמדתו. דנה בר און, יו"ר עמותת מטופלי הקנאביס הרפואי בישראל, אמרה ל"כלכליסט" כי "השבתו של השיווק הישיר לידיהם של פחות חוליות הינו צעד מתבקש, שכן הסרתם משרשרת הערך מוזילה את העלויות לנו המטופלים בעד כ-26%, על פי הסתדרות הרוקחים עצמה.

"צעד זה לבדו לא יספיק, ויש להתקדם לכדי שיווק ישיר בידי היצרנים עצמם, כפי שמתרחש בענף חקלאות המזון בו יכול הצרכן לרכוש ישירות מהחקלאי ולא חייב ללכת לירקניה השכונתית. הסרתם של חוליות לא הכרחיות נוספות תוזיל את העלות למטופל בעוד עשרות אחוזים - ותקל משמעותית על תוכניתו של סגן השר יואב קיש למימון סבסוד הטיפול באמצעות סל ייעודי, שהרי עלות הסבסוד שתדרש תהיה נמוכה יותר".

מלשכת סגן השר נמסר: "הצעדים אותם מקדם סגן השר נעשו בהתייעצות עם גורמים מקצועיים וגורמים משפטיים, כל טענה אחרת משוללת כל יסוד. סגן השר ימשיך לפעול לקידום השינויים הנדרשים ברפורמת הקנביס הרפואי."

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות