אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
גמזו מזהיר: "התחלואה בישראל לפי נפש היא הגבוהה ביותר בעולם" צילום: לע"מ

גמזו מזהיר: "התחלואה בישראל לפי נפש היא הגבוהה ביותר בעולם"

פרויקטור הקורונה הציג את עקרונות התוכנית שגיבש למאבק בנגיף: "המסר שלי לקבינט התקבל במלואו, אם המצב לא ישתפר - הסגר עדיין על השולחן". על החתונות ההמוניות: "זה מטריף אותי ומכעיס אותי"; לדבריו, היעד ל-1 בספטמבר: מאות חולים ביום בלבד. מבדיקת כלכליסט עולה: ישראל במקום ה-13 'בלבד' בעולם בהיקף התחלואה פר מיליון נפש

06.08.2020, 12:44 | דורון ברויטמן ואדיר ינקו, ynet

הממונה על המאבק בקורונה, פרופ' רוני גמזו, כינס בצהריים (חמישי) מסיבת עיתונאים על רקע ההחלטות האחרונות של ועדת השרים, שקבעה כי המגבלות על המסחר בסופי השבוע יבוטלו כבר מחר, וכן הוחלט לקדם את פתיחת השמיים כבר ב-16 באוגוסט.

"ישראל נמצאת כרגע בתחלואת קורונה גבוהה", הזהיר גמזו. "מדובר בתחלואה הגבוהה בעולם לפי נפש, וזה אומר שלאורך זמן אי אפשר להמשיך ככה. זה מצב שבו תחלואה של 1,600 חולים ביום יוצרת כל הזמן עומס על מערכת הבריאות. המערכת עדיין עומדת בעומס, אבל אנחנו חייבים בנקודת הזמן הזאת להמשיך במגמת הורדת התחלואה", אמר.

גמזו הוסיף כי "המטרה של ממשלת ישראל היא להוריד את התחלואה לרמה של מאות חולים לקראת בספטמבר. זו משימה קשה מאוד, אבל זאת המטרה. זה חשוב לא רק למצב הבריאותי, אלא גם לצד הכלכלי. אתה לא יכול להיות בדרך הזאת לאורך זמן. ישראל מדשדשת, והדשדוש הזה פוגע וגורם לקושי עבור העסקים שרוצים להרים את הראש ולחזור למצב הקודם".

פרופ פרופ' רוני גמזו | צילום: לע"מ פרופ

הוא הוסיף כי "ברור שכולם מבינים את המשמעות של הסגר, והדחיפה לחפש כלים להפחתת התחלואה כמעט בכל מחיר הייתה על הכתפיים שלי. לאחר התייעצות עם כל המומחים בישראל, הכיוון הוא שכרגע נחכה עם הצעדים הדרסטיים מתוך ההערכה של המצב הכלכלי".

גמזו הבהיר כי המסר שהעביר לשרים "התקבל באופן מלא". לדבריו, "כולם הבינו שאנחנו רוצים לקבל עוד הזדמנות אחת להפחית את ההר עוד יותר, כדי שמקדם ההדבקה יהיה פחות מ-1 לאורך זמן ושמור עליו. אנחנו במגמת תחלואה יורדת, והאמינו לי שזה ממשיך לרדת".

הוא התייחס להתקהלויות באירועים שונים ואמר: "אנחנו רואים שמחות לצד הפרה של הכללים וזה לא יכול להימשך. מה שראינו אתמול זאת פוטנציאל להדבקה המונית. זה מטריף אותי, מכעיס אותי. אנחנו צריכים להיות יותר נוקשים, לא אחרי האירוע - לפני האירוע. אני פונה לציבור החרדי ואומר: דבר שכזה - זה בוודאות הדבקה, ואם יש קשישים זה בוודאות חולים קשים".

הממונה על המאבק בנגיף אמר אמש בדיון כי הסגר יהיה הרסני לכלכלה, וכינה את סגירת העסקים בסוף השבוע "בדיחה". נציג המל"ל טען מנגד כי "לא יהיו תוצאות בלי סגר", אך לא הציג אפשרויות להטלת סגר, אף שבשבועות האחרונים התייחסו לשבועיים האחרונים של אוגוסט כאפשרות.

השימוש בסגרים עדיין לא ירד מהפרק, אך לעת עתה הוחלט לדחות את השימוש בהם בהתאם להמלצת פרופ' גמזו ובתמיכת ראש הממשלה, והדיון בנושא יתחדש בעוד שבועיים.

התחלואה הגבוהה בעולם פר נפש? לא בדיוק

על אף דבריו של פרויקטור הקורונה, לפיהם ישראל נמצאת במקום הראשון בעולם מבחינת היקף התחלואה פר נפש, מתברר כי אלה אינם מדויקים. מבדיקת כלכליסט עולה כי ישראל נמצאת במקום ה-13 בעולם בהיקף התחלואה פר מיליון נפש (נתון הנוגע למדינות שבהן יש יותר מ-10,000 מקרי הדבקה). כאשר בוחנים מדינות שבהן נרשמו פחות מ-10,000 מקרים, ישראל מתרחקת עוד יותר מהצמרת העולמית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות