אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ מאיים: לא תהיה הסכמה על תמריצים? אנקוט בפעולה עצמאית צילום: EPA

טראמפ מאיים: לא תהיה הסכמה על תמריצים? אנקוט בפעולה עצמאית

הדמוקרטים והריפובליקנים לא מצליחים להגיע להסכמות בנוגע לחבילת סיוע נוספת למשק האמריקאי בעקבות הקורונה, והמגעים במבוי סתום; הפערים בין הצדדים עומדים על כטריליון דולר; לפיכך הנשיא איים כי יחתום על צווים שונים, בהם להארכת התוספת לדמי האבטלה עד סוף השנה - זאת למרות שחוקיות מהלך כזה אינה ברורה

08.08.2020, 09:27 | שירות כלכליסט
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ מאיים להתערב ולנקוט בפעולות במידה שהרפובליקנים והדמוקרטים בקונגרס לא יצליחו להגיע להסכמה על חבילת תמריצים נוספת לסיוע לכלכלה האמריקאית שנפגעה מהקורונה. זאת לאחר שבפגישה שהתקיימה אתמול (ו') בין נציגי שני הצדדים כמעט שלא נרשמה התקדמות. הדמוקרטים והרפובליקנים אינם מצליחים להסכים כיצד יש לפתור את המשבר, כך שבשלב זה קשה לראות כיצד יוכלו להסכים על תוכנית שתזכה לאישור בשני בתי הקונגרס.

קראו עוד בכלכליסט

לפיכך, טראמפ הודיע כי יפעל תחת סמכותו כנשיא "כדי לספק לאמריקאים את הסיוע לו הם זקוקים". לדבריו, הוא יוכל לחתום על צווים נשיאותיים שיאריכו את התוספת לדמי האבטלה עד סוף השנה, יאריכו הקפאה של צווי פינוי ויקפיאו החזרת תשלומי הלוואות סטודנטים. הוא ידחה גם את המסים המוטלים על השכר עד דצמבר.

הקונגרס, צילום: גטי הקונגרס | צילום: גטי הקונגרס, צילום: גטי

אולם, הקונגרס הוא ששולט בהוצאות הפדראליות, כך שלא ברור האם יש לטראמפ בכלל סמכות להאריך את ההטבות המדוברות. טראמפ מצידו אמר כי כלל אינו מודאג מהחוקיות של מהלכים מסוג זה. עוד קודם לכן אמר שר האוצר סטיבן מנושין כי "ייקח עוד זמן לסכם את פרטי הצווים הנשיאותיים ולקדם אותם".

המו"מ סביב חבילת התמריצים מתנהל בין יו"ר בית הנבחרים ננסי פלוסי, חבר הסנאט הדמוקרטי צ'אק שומר, מנושין וראש סגל הבית הלבן מאק מדוז. אולם בשלב זה עוד לא נרשמה כל התקדמות במגעים. אתמול אמר שומר כי בבית הלבן דחו שוב את דרישת הדמוקרטים להעלות את הוצאות הממשל תחת חבילת הסיוע בטריליון דולר - ל-2 טריליון. "אמרתי להם, תחזרו אלינו כשאתם מוכנים לתת לנו מספר גבוה יותר", אמרה פלוסי בתום הפגישה אתמול. מנושין מצידו טען כי אינו מתכוון לשוב לשולחן המו"מ כל עוד הדמוקרטים לא ישנו גישה.

במאי אישרו בבית הנבחרים שבשליטת הדמוקרטים חבילת סיוע בשווי של קרוב ל-3 טריליון דולר, ובשבוע שעבר הרפובליקנים הגישו הצעה לחבילה בשווי טריליון דולר נוספים. אולם, שומר והדמוקרטים הודיעו כי לא יסכימו לאשר בחקיקה חבילה בעלות של פחות מ-2 טריליון דולר. בעוד ששני הצדדים הצליחו להסכים על אופן העברת תשלומים של 1,200 דולר לתושבים והארכת הקפאת צווי הפינוי, הם לא מצליחים להגיע להסכמה על הארכת הטבות דמי אבטלה, על הדרך שבה אפשר יהיה לפתוח מחדש את בתי הספר ועל סיוע למדינות ולרשויות המקומיות.

טראמפ כתב בטוויטר כי אין לו "שום עניין" בבקשת הדמוקרטים להענקת סיוע למדינות בשווי של קרוב לטריליון דולר. "אנחנו הולכים בכיוון אחר", הוסיף. לפי פלוסי, הרפובליקנים הציעו להקצות 150 מיליארד דולר לעניין, ואילו הדמוקרטים רוצים שהסכום יעלה ל-915 מיליארד דולר.

דרישות נוספות של הדמוקרטים כוללות הקצאת 75 מיליארד דולר לבדיקות קורונה, זאת בעוד שבהצעת הרפובליקנים הסכום המוקדש לכך עומד על 15 מיליארד דולר.

על אף המחלוקות המרובות, שני הצדדים צריכים להגיע להסכם בקרוב זאת לאחר שבחודש שעבר פג התוקף של התוספת בסך של 600 דולר בשבוע לדמי האבטלה שסייעו למיליוני אמריקאים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות