אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משבר בממשלה: הישיבה בוטלה, הליכוד מאשים את כחול לבן צילומים: דנה קופל, אוליבייה פיטוסי, עמית שעל

משבר בממשלה: הישיבה בוטלה, הליכוד מאשים את כחול לבן

קרב האשמות בין הליכוד לכחול לבן על רקע ביטול ישיבת הממשלה שתוכננה למחר. הליכוד לכחול לבן: "אל תסכלו העברת כספים לאזרחי ישראל". נתניהו נועד עם שרות בכחול לבן שטענו: "זו הייתה פגישה מקצועית"

08.08.2020, 23:37 | מורן אזולאי, ynet

בליכוד ובכחול לבן מתבצרים בעמדתם בנושא התקציב - ומערכת בחירות רביעית בתוך שנה וחצי, בעיצומו של משבר הקורונה, הופכת לתרחיש מציאותי. ישיבת הממשלה שאמורה הייתה להתקיים מחר (יום א׳) בוטלה רשמית. בליכוד תלו את ביטול הישיבה ב"סירוב כחול לבן להעלות לסדר היום את תוכנית הסיוע הכלכלית". מנגד, בכחול לבן העבירו לפני כן מסר לליכוד שלפיו הם מוכנים להעלות מחר לדיון את החוק הקשור באיכוני שב"כ ואישור תוספת משקיפים לקבינט הקורונה. 

בליכוד הסבירו כי תוכנית הסיוע הממשלתית של ראש הממשלה ושר האוצר להתמודדות עם משבר הקורונה בהיקף של 8.5 מיליארד שקלים כוללת בתוכה סיוע לאוכלוסיות בסיכון. בהודעה שפרסמו לפני חצות אמרו עוד כי "התוכנית תייצר כ-10,000 מקומות עבודה חדשים במשק. בתוכנית יועברו 700 מיליון שקלים בעבור הבטחת ביטחון תזונתי למשפחות מוחלשות ו-600 מיליון שקלים לטובת הארכת מענקי ההסתגלות לבני 67 ומעלה שהוצאו לחל"ת עד לחודש יוני 2021. הליכוד דורש מכחול לבן שלא לסכל את העברת הכספים לאזרחי ישראל בעת הזאת של התמודדות עם משבר הקורונה".

 

קראו עוד בכלכליסט

בכחול לבן מאפשרים לממשלה לאשר דברים שקשורים בקורונה, אבל לא נושאים אחרים - וזאת משום שבליכוד לא מוכנים להביא לאישור את תקנון עבודת הממשלה המסדיר את היחסים השוויוניים בממשלה. למרות הסכמתם, לא גובש ולא הופץ סדר היום ולבסוף בוטלה הישיבה. סעיף שאמור היה להקצות 8.5 מיליארד שקל לטובת "קופסת הקורונה" (תוספת תקציב מיוחדת), נתקע אף הוא לפי שעה.

שר האוצר ישראל כץ אמר הערב ל-ynet: "אציע לראש הממשלה להביא את התקציב וחוק ההסדרים לאישור הממשלה בימים הקרובים. מדינת ישראל לא יכולה להמשיך ולהתנהל ללא תקציב". כץ הוסיף כי "אם הממשלה לא תאשר את תקציב המדינה בימים הקרובים, ייפגעו קשה תחומים מרכזיים בפעילות הממשלה".  

שר האוצר ישראל כץ, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ, צילומים: דנה קופל, אוליבייה פיטוסי, עמית שעל שר האוצר ישראל כץ, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ | צילומים: דנה קופל, אוליבייה פיטוסי, עמית שעל שר האוצר ישראל כץ, ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הביטחון בני גנץ, צילומים: דנה קופל, אוליבייה פיטוסי, עמית שעל

בכוונתו של כץ להמליץ על אישור לתקציב חד-שנתי שכבר הוכן על-ידי צוות משרדו לחודשים הקרובים למרות שבכחול לבן מתנגדים לתקציב קצר המנוגד להסכמים הקואליציוניים. הדבר יוביל ככל הנראה לפיצוץ נוסף ביחסי המפלגות וייתכן אף שהכנסת תתפזר לבחירות. המועד האחרון לאישור התקציב הוא 25 באוגוסט. בליכוד ובכחול לבן בוחנים אפשרויות שונות בנוגע לתקציב.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש בשבוע שעבר עם שתי שרות מכחול לבן - פנינה תמנו-שטה ועומר ינקלביץ' לפגישה שגרתית בענייני עבודה, אולם בכחול לבן מעריכים שמדובר ב"בדיקת דופק" לקראת עריקה אפשרית.

 

תמנו-שטה התייחסה לפגישה: "ביום חמישי התקיימה פגישה ביני לבין ראש הממשלה נתניהו, הפגישה הייתה מקצועית נטו על היערכות משרד העלייה והקליטה בתקופת הקורונה, ולקראת גלי העלייה הצפויים לשנים הקרובות. הפגישה התקיימה בידיעת בני גנץ. כל ספקולציה אחרת אינה קיימת. לא אתן את ידי לממשלה צרה. הדבר היחיד שצריך לעשות עכשיו זה להעביר תקציב לשנת 2021-2020".

 

גם ינקלביץ' ביקשה להבהיר: "לא נערכה כל פגישה אישית ביני ובין ראש הממשלה ואין צורך בספינים מיותרים. התקיימה ישיבה בה השתתפתי לצד גורמי מקצוע, המל"ל ומטה הקורונה בנושא תוכניות משרדי לתקופת הקורונה. שר הביטחון וראש הממשלה החליפי בני גנץ - עודכן כמובן על אודות הפגישה. מספיק עם הניסיונות לייצר ספין מעבודה מקצועית שנעשית במשרד ממשלה חשוב שעסוק באתגרים לאומיים". 

בליכוד מעריכים שנתניהו יקדיש את הימים הקרובים לבחינת האפשרות להקים ממשלת 61 מבלי לפזר את הכנסת. בכחול לבן, לעומת זאת, מתמודדים ביומיים האחרונים עם לחצים חדשים-ישנים להעביר את חוקי השחיתות שימנעו מנאשם המתמודד ברשימה לכנסת להרכיב ממשלה. זאת כל מנת לחסום את נתניהו בבחירות הקרובות מלהתמודד. בכחול לבן לא גיבשו דעה בעניין החקיקה הזאת.

 

יו"ר מרצ ניצן הורוביץ כבר הודיע שיניח את החוק בימים הקרובים וגם ביש עתיד הודיעו שיקדמו אותו אם המערכת תצעד לבחירות ומצפים מכחול לבן לתמוך.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות