אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הרופאים הכריזו על סכסוך עבודה: "פקידי האוצר עסוקים במלחמות שליטה ואגו" צילום: איי אף פי

נחשף בכלכליסט

הרופאים הכריזו על סכסוך עבודה: "פקידי האוצר עסוקים במלחמות שליטה ואגו"

המשמעות: הרופאים יוכלו לנקוט צעדים ארגוניים בעוד שבועיים - בעיצומו של משבר הקורונה; בין העילות לסכסוך: סירוב האוצר לשיפוי אוטומטי לרופאים שנאלצו לשהות בבידוד

09.08.2020, 20:57 | אדריאן פילוט

מזכירות ההסתדרות הרפואית (הר"י) אישרה הערב (א') בתום ישיבה מיוחדת הכרזה על סכסוך עבודה שיחול על כל מערכת הבריאות הציבורית בישראל. המשמעות היא שבתוך 14 ימים ניתן יהיה לפתוח בצעדים ארגוניים עד כדי שביתה כללית מצד 28 אלף רופאים בבתי החולים ובמרפאות הקהילה. 

ביום חמישי נחשף ב"כלכליסט" כי הר"י בוחנת הכרזת סכסוך עבודה, וכי תכנס את המזכירות בנושא היום. הבוקר נחשפו ב"כלכליסט" שלוש העילות העיקריות לסכסוך, בהן סירוב האוצר לשיפוי אוטומטי לרופאים שנאלצו לשהות בבידוד, ודרישת המשרד לרסן את פעילות תאגידי הבריאות - גופים הפועלים ליד בתי החולים ובבעלותם במטרה לנצל את משאבי בתי החולים גם אחר הצהריים.

 

קראו עוד בכלכליסט

"בזמן שבכל העולם מחזקים כעת את מערכות הבריאות ואת צוותי הרפואה, פקידי האוצר בישראל עסוקים באותן מלחמות שליטה ואגו, ובאותם טריקים שמושכים את השמיכה מצד לצד", אמר פרופ' ציון חגי, יו''ר הר"י, בתום הישיבה.

   

בהר"י טענו כי סכסוך העבודה הוכרז בין היתר "לאור אי הקצאת התקנים הנדרשים על מנת לעמוד בעומס העבודה החריג בתקופת הקורונה (לרבות ריבוי תורנויות) ועל רקע המחסור החמור בבתי החולים ובקהילה; ולאור החלטת פקידי האוצר להטיל על בתי החולים חלק ממימון התקנים הנוספים – מה שיעמיק עוד יותר את הגירעונות ההולכים ותופחים ויחייב פיטורי עובדים. בין העילות לסכסוך ניתן למנות גם את הכוונה לפטר בחוסר תום לב רופאים המועסקים בבתי החולים באמצעות תאגידי הבריאות (מהלך שיחריף את העומס על צוותי הרפואה), תשלום חלקי לחלק מהרופאים בתקופת הקורונה, ניכוי ימי מחלה מרופאים שנאלצו לשהות בבידוד, והיעדר שיפוי לרופאים שנאלצו להוציא כספים רבים על סידור מיוחד לילדים בעת השבתת המסגרות". 

 

לדברי חגי, "אני קורא לשר הבריאות יולי אדלשטיין ולשר האוצר ישראל כ"ץ להתערב לאלתר ולמנוע צעדים ארגוניים בעת הזו. ההסתדרות הרפואית נהגה בממלכתיות לאורך כל המשבר תוך התגייסות מלאה מהרגע הראשון, אבל אם מישהו חשב שנעמוד מהצד אל מול פגיעה בציבור הרופאים ובציבור הרחב – נאלץ להעמיד אותו על טעותו". 

שיבא, צילום: איי אף פי שיבא | צילום: איי אף פי שיבא, צילום: איי אף פי

 

 

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות