אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
פתרון למשבר? הליכוד וכחול לבן יתמכו בהצעת החוק לדחיית אישור התקציב לדצמבר צילום: צילום מסך ערוץ הכנסת

פתרון למשבר? הליכוד וכחול לבן יתמכו בהצעת החוק לדחיית אישור התקציב לדצמבר

המשמעות: 2020 תתנהל כולה, או כמעט כולה, ללא תקציב מאושר; אלמלא החוק הזה, הכנסת תתפזר ב-25 באוגוסט - בהנחה שלא יאושר תקציב עד אז; החוק, אותו יזמה סיעת דרך ארץ של יועז הנדל וצבי האוזר, צפוי לעבור בקריאה טרומית ביום רביעי

09.08.2020, 22:40 | צבי זרחיה

ראש הממשלה בנימין נתניהו נענה הערב לפנייתה של סיעת דרך ארץ של יועז הנדל וצבי האוזר, והודיע לה שהליכוד יתמוך בהצעת החוק לדחיית אישורו של תקציב 2020, ל-3 לדצמבר. בעקבות כך הודיעה גם כחול לבן כי תתמוך בהצעה, וכך גם ש"ס.

קראו עוד בכלכליסט

בעקבות כך, ביום רביעי צפוי החוק להיות מאושר בקריאה טרומית, ובשבוע הבא - בקריאה שנייה ושלישית. יצויין כי בשלב זה יש רוב בכנסת בקריאה הטרומית, אבל ייתכן שיחולו שינויים עד להצבעה בקריאה השנייה והשלישית.

אלמלא החוק הזה, הכנסת תתפזר ב-25 באוגוסט - בהנחה שלא יאושר תקציב עד אז - והבחירות יתקיימו באמצע נובמבר 2020.

מכחול לבן נמסר: "כחול לבן מברכת את הליכוד על היענותו לשמירה על יציבותה הפוליטית והציבורית בישראל. כחול לבן תעשה כל שביכולתה כדי למנוע בחירות איומות מאזרחי ישראל בעיצומו של אחד המשברים החמורים בתולדות המדינה. נתמוך בתיקון החוק הקיים, בדרך שתאפשר תקציב לשיקום כלכלת ישראל. לאזרחי מדינת ישראל מגיע את הוודאות והיציבות הטובה ביותר בעת הזו ולכך נמשיך לפעול".

יצוין כי הסכמת נתניהו לתמוך בהצעת החוק לדחיית התקציב, באה על רקע איומה של כחול לבן לתמוך ביום רביעי (בקריאה טרומית) בהצעת החוק של יש עתיד שלפיה ייאסר על נאשם בפלילים להרכיב ממשלה. כעת נראה כי החוק ייפול, ולא יהיה ניתן להגישו במשך חצי שנה

 

בדרך ארץ אמרו כי "צעד זה יאפשר לליכוד ולכחול לבן את הזמן, במקביל לקידום החוק, להגיע לפתרון כולל של כל המחלוקות ביניהן כדי להבטיח תפקוד שוטף של הממשלה ולמנוע בחירות. נתניהו נענה לבקשה ואנו מברכים על כל התקדמות בדרך לפתרון המשבר".

נתניהו וגנץ, צילום: איי פי נתניהו וגנץ | צילום: איי פי נתניהו וגנץ, צילום: איי פי

משמעות החוק הוא ש-2020 תתנהל כולה בלא תקציב מאושר. אם התקציב יאושר בסופו של דבר ב-3 בדצמבר אזי הוא לא יופעל באמצע החודש. אם התקציב יאושר בסוף אקוטובר - הוא יהיה תקף לחודש אחד. אם לא יאושר התקציב עד דצמבר אזי הבחירות ייערכו בתחילת מרץ 2021.

הנדל אמר כי "בחירות בעת הזו הן פגיעה אנושה באינטרס הלאומי ובציבור הישראלי. נעשה כל מאמץ כדי למנוע את טירוף הדעת שבהליכה לבחירות רביעיות בעיצומו של משבר כלכלי ובריאותי חסר תקדים".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות