אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אי.די.בי תמנה מומחה כלכלי לליווי הסדר החוב. המועמדים: עודד שריג ואמיר ברנע צילום: עמית שעל

בלעדי לכלכליסט

אי.די.בי תמנה מומחה כלכלי לליווי הסדר החוב. המועמדים: עודד שריג ואמיר ברנע

ל"כלכליסט" נודע כי אחרי התנגדות שנמשכה חודשים הסכימה החברה למינוי מומחה כלכלי, שילווה את הסדר החוב מול שלוש סדרות האג"ח שלה, שחובה כלפיהן עומד על 2 מיליארד שקל

10.08.2020, 06:53 | גולן חזני

התפתחות משמעותית בגזרת הסדר החוב של אי.די.בי פתוח. ל"כלכליסט" נודע כי אחרי התנגדות שנמשכה חודשים הסכימה החברה למינוי מומחה כלכלי, שילווה את הסדר החוב מול שלוש סדרות האג"ח שלה, שחובה כלפיהן עומד על 2 מיליארד שקל.

קראו עוד בכלכליסט

חוק חדלות הפירעון החדש מחייב מינוי מומחה מטעם בית המשפט בכל מקרה של שינוי במועדי הפירעון ולוח הסילוקין של החוב. חברת דולפין, המחזיקה בשליטה באי.די.בי, צפויה להעביר עד יום רביעי הצעה מתוקנת להסדר חוב מקיף מול מחזיקי הסדרות ט', י"ד וט"ו. המומחה שייקבע יצטרך לחוות את דעתו על כך שמדובר בהסדר הגון, שאינו מקפח אף סדרה וגם לא את הציבור מול בעל השליטה. המועמדים לתפקיד הם עודד שריג ואמיר ברנע. שתי ההצעות שהעביר אלשטיין עד כה, ולא התקבלו בידי המחזיקים, נעשו ללא ליווי של מומחה.

אחת הסיבות לכך שמחזיקי האג"ח של אי.די.בי לא העמידו עד עתה את החוב לפירעון מיידי היא 70 מיליון השקלים שבעל השליטה אדוארדו אלשטיין התחייב להזרים לחברה בספטמבר הקרוב. סכום זהה התחייב אלשטיין להזרים שנה לאחר מכן. אולם אתמול חלה התפתחות מהותית במשבר בין הצדדים. אלשטיין הודיע, באמצעות קרן דולפין, כי לא יזרים את 140 מיליון השקלים, אם מחזיקי האג"ח ימשיכו בצעדים שהם נוקטים לקראת העמדת החוב לפירעון מיידי.

בשבוע שעבר אמורה היתה להתקיים אסיפה של מחזיקי סדרה י"ד, כדי לדון בהעמדת חוב של 880 מיליון שקל לפירעון מיידי, אבל אז נדבקו אלשטיין ומנהלים נוספים בקבוצה בקורונה, ויתר העובדים נכנסו לבידוד – והאסיפה נדחתה.

במכתב לאי.די.בי פתוח, ששיגרה דולפין המוחזקת בידי אירסה הבורסאית שבשליטת אלשטיין, היא הודיעה כי סעיף הפירעון המיידי שאמור לעלות להצבעה באסיפות יפטור את דולפין מההתחיבות לגבי הסכומים שהתחייבה להזרים. אירסה עצמה כתבה לדולפין כי תשקול את תוקף ההתחייבות שלה כלפי דולפין, בהתאם לכוונות המחזיקים.

אדוארדו אלשטיין, צילום: עמית שעל אדוארדו אלשטיין | צילום: עמית שעל אדוארדו אלשטיין, צילום: עמית שעל

דולפין ציינה במכתבה, כי לנוכח העובדה שחלק מהמחזיקים מתכוונים להעלות הצעה להעמדת החוב לפירעון מיידי, היא מבקשת להפנות את תשומת לבה של אי.די.בי פתוח לכך שבהתאם לתנאי ההתחייבות, אמצעים אלה מסכנים את תזרים המזומנים שלו צופה החברה. דולפין תבחן את ההתנהלות שלה בהתאם לכוונות המחזיקים ואת העובדה שהם מתנגדים להצעה לחיזוק מבנה ההון של החברה, שהובאה בפני החברה ומחזיקי האג"ח. דולפין גם הביעה חשש כי מיד לאחר העברת הכספים, ובאופן לא הוגן, מחזיקי האג"ח יחלו בהליכי חדלות פירעון נגד החברה.

נראה כי האיום של אלשטיין עשה את שלו, שכן אתמול הסירה נציגות הסדרה ט"ו את סעיף הפירעון המיידי מעל סדר היום של אסיפת המחזיקים, שאמורה להתכנס ביום רביעי. הנציגות של סדרה י"ד, שגם היא אמורה להתכנס ביום רביעי, העלתה הצעה להצבעה לדחות את האספה בחודש. אולם, בית ההשקעות פסגות דבק בעמדתו להצביע על פירעון מיידי עוד השבוע.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות