אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר מתווה ההופעות במתחמים פתוחים; אנשי התרבות מחו בבלפור: "לא ישים" צילום: שלו שלום

אושר מתווה ההופעות במתחמים פתוחים; אנשי התרבות מחו בבלפור: "לא ישים"

אנשי תעשיית התרבות הפגינו מול מעון רה"מ נגד המתווה: "דורשים דין שווה, 300 במטוס שווה ל-300 באולם תיאטרון"; עפ"י המתווה שאושר, מספר האנשים המירבי יעמוד על 500 בני אדם שיתחלקו לקפסולות של 20 בני אדם. אירועי תרבות מעל 500 נוכחים יתקיימו רק באישור של מנכ"לי משרד הבריאות ומשרד התרבות והספורט

11.08.2020, 21:15 | מאיה נחום שחל

הערב (ג') אושר מתווה ההופעות במתחמים פתוחים, שיוכלו להתקיים באופן מיידי. זאת,  בהתאם לסיכום עם ראש הממשלה ושרי הבריאות והתרבות.

הרבה הכנות והוצאות כספיות יידרשו מהמפיקים על מנת ליישם את המתווה מרובה ההגבלות. בנוסף, טרם נמצא פתרון לחלק הארי שהוא אולמות המופעים הסגורים, לרבות תיאטראות והיכלי תרבות שסגורים כבר חמישה חודשים.

במקביל אנשי תעשיית התרבות הפגינו מול מעון ראש הממשלה בבלפור נגד המתווה: "דורשים דין שווה, 300 במטוס שווה ל-300 באולם תיאטרון".

השחקנית אסתי זקהיים, יו"ר ארגון שח"ם, אמרה: "כולנו יודעים שהלב נמצא באולמות וכולנו רואים שראש הממשלה הורג את התרבות בישראל. אנחנו קוראים לך ביבי תקשיב לפרופסורים שלך ממשרד הבריאות שקבעו שאולמות התרבות אינם מהווים מקור הדבקה. למה אתה מתעלם? ביבי, פתח את אולמות התרבות".

במחאה משתתפים שחקנים ובהם רבקה מיכאלי, אודיה קורן, גיא לואל, דרור קרן, ניצה שאול, דליה שימקו ועוד רבים שמניפים שלטים "ביבי פתח את האולמות", "אסור להשאיר את הבמה הזו ריקה", "צלצול שלישי להצלת התרבות" ו"מדינה בלי תרבות זה כמו שר בלי תיק".

השחקן גיא לואל מחה נגד רה"מ נתניהו ש"מייבש את עולם התרבות" וטען ש"בלי תרבות אנחנו חיות. אלפי אנשים יכולים להיות בחתונה של האדמור מבעלז, אבל 200 אנשים לא יכולים לשבת בהצגה. אולי עם קצת תרבות הילדים שלנו היו מחונכים".

השחקן דרור קרן פנה לממשלת ישראל ודרש ממנה לשנות גישה: "ממשלת ישראל, אתם לא עושים טובה. אנחנו לא עובדי מפעלים כושלים. יש פה ענף יצרני שמכניס כסף למדינה, ויש קהל שוחר תרבות שמחכה ורוצה. אנחנו קוראים לכם להתעשת לחשוב איך כן ולא איך לא. מדינה בלי רוח ואמנות כערך ראשון לא תהיה לה תקומה. המפתח בידיים שלכם - תפתחו את האולמות".

השחקנית רבקה מיכאלי הוסיפה: "אנחנו נמצאים במצב הכי טרגי שאפשר לתאר. אנחנו צוללים יחד עם איש אחד שדוחף אותנו פנימה. אתם חברי הממשלה גונבים לנו את ההצגה. לעם ישראל מגיע יותר. הוא מכיר ומוקיר מחזאים הרבה יותר טובים, מלחינים, במאים, כיראוגרפיים, נגנים וזמרים.

החזירו את סל התרבות לסל התרופות מצילות החיים".

 

המחאה כללה גם תוכנית אמנותית מפורטת. לצד מונולוגים וקטעים ממחזות ניגנה התזמורת הפילהרמונית את "תהלוכת אבל" של מנדלסון ו"השיר עלה ארץ" שכתב יהושע סובול. שחקני הקאמרי שרו את "אלה" של שלום חנוך, וזמרי האופרה ישירו את "אין לי ארץ אחרת" ולבסוף את שירת התקווה.

 

מספר האנשים המירבי יעמוד על 500 בני אדם

על פי המתווה המאושר, ההופעות יתקיימו במתכונת של קפסולות שיכילו עד 20 איש.  אירועים עם תפוסת של עד 500 איש, יתקיימו באישור מנכ"ל תרבות וספורט. אירועים עם תפוסת קהל מעל 500 איש, יתקיימו באישור מנכ״ל משרד הבריאות ומנכ"ל משרד התרבות והספורט.  כמו כן, המופעים יתקיימו בהתאם להנחיות "התו הסגול" ועל פי הנחיות משרד הבריאות.

בנוסף להנחיות הכלליות הנוגעות לכל המקומות הציבוריים הכוללים עטיית מסכה ומדידת חום, הפעלת מתחמי תרבות באוויר הפתוח תהיה במתכונת של קבוצות המכילות עד 20 איש, לפי הפירוט הבא: כל קפסולה תתוחם באמצעות מחיצות יציבות שלא ניתן לעבור דרכן והמרווח בין הקפסולות לא יפחת מ-2 מטרים; הופעה תתקיים בהושבה בלבד בכיסאות מסומנים. יש להשאיר כיסא ריק בין משתתף למשתתף למעט במקרים של אנשים הגרים יחד. תאסר עמידה במהלך ההופעה. לא יתאפשרו ריקודים או הגעה לאזור הבמה ולא תהיה הפסקה.

חל איסור על המופיעים לרדת לקהל ויש לשמור על מרחק של לפחות 6 מטרים בין הקהל לבמה.

ההפגנה בבלפור, צילום: שלו שלום ההפגנה בבלפור | צילום: שלו שלום ההפגנה בבלפור, צילום: שלו שלום

תאי שירותים יוצבו ביחס של ל-1:50 איש. יש לנקות את השירותים אחת לשעה לפחות ולפי הצורך. יש להציב עמדות לשטיפת ידיים, סבון ידיים, נייר לניגוב ידיים ועמדות אלכוג'ל זמינות. הציוד הרלוונטי, לרבות המיקרופונים, ערכות הסאונד יעברו חיטוי לאחר כל מופע.

חל איסור על המופיעים לרדת לקהלו יש לשמור על מרחק בין הקהל לבמה-לפחות 6 מטרים.

מכירת הכרטיסים תעשה באופן מקוון בלבד עם מקומות מסומנים מראש ומספר הקפסולה.  זמנים לכניסה למתחם ייקבעו מראש על גבי הכרטיס. למתחם יהיו לפחות שתי כניסות שונות ויוצבו סדרנים לצורך שמירה על מרחק בתורים ומניעת התקהלויות.

תתאפשר קניית מזון במתחם במתכונת של "טייק אווי". ביצוע ההזמנה יעשה מראש בהזמנה טלפונית או באופן מקוון.

שר התרבות והספורט חילי טרופר: "אנחנו ממשיכים להחזיר את התרבות לחיינו ואת התרבות לחיים. מופעים במרחבים הפתוחים יוכלו לקבל אישור באופן מיידי. נמשיך לפעול בכל דרך כדי שהמתווה המאפשר הופעות בחללים סגורים יאושר".

ועד הפעולה לתרבות ואירועים הגיב הערב על המתווה ותקף את משרד הבריאות: "לא ברור מי מנווט את הספינה. המתווה שהוצג הערב לא ישים, לא ריאלי ואנו נערכים בשעות הקרובות להחרפת המאבק לפתיחתה האמיתית של התעשייה.

"למרות התחייבות ראש הממשלה לפתיחה מיידית של תעשיית התרבות והאירועים ,בהתאם למתווה שהוצע , ולמרות מאמצי משרד התרבות הראויים להערכה, המתווה שהוצע עי משרד התרבות בשיתוף ועד הפעולה , לא התקבל על ידי משרד הבריאות. לצערנו משרד הבריאות ממשיך להתנהל בראייה חד צדדית וללא הידברות מול תעשיית התרבות והאירועים וסירס את המתווה הן מבחינה יישומית והן מבחינה כלכלית ללא הבנה מקצועית של הצרכים בתעשיית התרבות והאירועים. צר לנו ששוב פעם בחר משרד הבריאות לפעול באופן חד צדדי ולהפר את התחייבויות ראש הממשלה ומשרד התרבות בנוגע למתווה הפתיחה שעליו הוסכם. משרד הבריאות ממשיך בשרשרת הכישלונות שלו בניהול משבר הקורונה הן בבניית מתווים שגויים ללא ישימות והן בבחינת הכלכליות שלהם".

 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות