אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
סלינגר ושטרן מתחרים על מקום בדירקטוריון לאומי צילום: אלכס קולומויסקי, אביגיל עוזי

סלינגר ושטרן מתחרים על מקום בדירקטוריון לאומי

דורית סלינגר תזדקק לתמיכתן של חברות הביטוח שעליהן פיקחה ואף התעמתה איתן. ידידיה שטרן כיהן כבעבר כדח"צ בלאומי

11.08.2020, 22:06 | נעמי צורף

פרופ' ידידיה שטרן מתמודד מול דורית סלינגר על מקום בדירקטוריון של לאומי. במכתב ששלח שטרן לבעלי המניות בלאומי הוא כותב: "בתקופה זו של סביבה עסקית, רגולטורית, וחברתית דינמית ומורכבת, נוכח מיתון ופוטנציאל למחאה חברתית של עידן הקורונה, הבנק זקוק מיידית לדירקטורים מנוסים ובקיאים בהשלכות של צעדי הנהלת בנק לאומי".

קראו עוד בכלכליסט

פרופ פרופ' ידידיה שטרן ודורית סלינגר. שני מועמדים, מקום אחד | צילום: אלכס קולומויסקי, אביגיל עוזי פרופ

את המכתב צירף לגיליון קורות החיים שלו לקראת האסיפה הכללית הקרובה של הבנק שתתקיים ב־10 בספטמבר, שבה הוא מבקש להתמנות כדירקטור חיצוני בדירקטוריון הבנק.

שטרן, שכיהן כדירקטור חיצוני בלאומי במשך 6 שנים עד 2018, מתמודד על התפקיד מול סלינגר, שהייתה הממונה על הביטוח ושוק ההון בין השנים 2013-2018.

עוד כתב שטרן במכתבו כי הבנק חסר גרעין השליטה מתמודד עם תנאי שוק דינמיים, עומד בפני רפורמות רגולטוריות משמעותיות, מתחרה מול שחקנים חדשים מהארץ ומחו"ל, מנהל פרויקטים ארוכי טווח ומתפקד בסערה כלכלית מקומית וגלובאלית שעתידה אינו ברור. "זהו הרגע שבו נדרשים ניסיון ומומחיות מקצועית בצוות שאמור להתוות את המדיניות של הבנק", כתב.

"בכירי הבנק חסרי ניסיון"

הוא ציין בנימה ביקורתית כי יו"ר הדירקטוריון, מנכ"ל הבנק והיועצת המשפטית של הבנק – כולם מכהנים בשנה הראשונה בתפקידם וכי "אף אחד מחברי הדירקטוריון אינו בעל השכלה וניסיון מקצועי במשפט עסקי, בדגש על דיני בנקאות, דיני חברות, ממשל תאגידי, אחריות תאגידית וניהול סיכוני ציות ומוניטין. על רקע זה יש חשיבות מיוחדת לבחור מבין המועמדים לכהונת דירקטור את מי שמשלב ידע בנקאי, ניסיון מוכח כדח"צ בגוף גדול והיכרות עמוקה עם בנק לאומי", כתב שטרן.

סלינגר זקוקה למוסדיים

סלינגר, נחשבה למפקחת דומיננטיות, אקטיביסטיות ולאחת מהרגולטוריות המשפיעות ביותר שידע ענף הביטוח ושוק ההון. לאורך כל הקדנציה שלה כמפקחת על הביטוח נרשמו חיכוכים בינה לבין חברות הביטוח. בתקופת כהונתה אמרו עליה מנהלי חברות ביטוח שהיא "קרה ומתנשאת". כעת, בבואה להתמודד על תפקיד דח"צית, היא למעשה זקוקה לתמיכתם כגופים המוסדיים בעלי המניות בבנק.

כיום מכהנת סלינגר כדירקטורית חיצונית בשטראוס גרופ ובארקו החזקות שעיקר פעילותה דרך החברה הבת GPM שמפעילה כ־1,400 חנויות נוחות ותחנות דלק בארה"ב.

בנק לאומי סיכם את הרבעון הראשון של 2020 עם הפסד של 232 מיליון שקל, לעומת רווח של 1.09 מיליארד שקל ברבעון המקביל ב־2019. ההפסד נגרם כתוצאה ממשבר הקורונה והתבטא בעלייה חדה בהוצאה להפסדי אשראי, וכן בהפסדים מניירות ערך בשל המפולת שהייתה בשווקים ברבעון הראשון.

לאומי ביצע ברבעון הראשון הפרשה להפסדי אשראי בסכום של 860 מיליון שקל.

רוב ההפרשות, 756 מיליון שקל, הן הפרשה קבוצתית כצעד מקדים לאפשרות שלוויים רבים יתקשו לעמוד בתשלומים בעקבות המשבר. היתר הוא הפרשה פרטנית, בעניין לווים ספציפיים שכבר מסתמן שנקלעו לקשיים.

הדו"ח של הרבעון השני של לאומי צפוי לצאת בשבועות הקרובים. ככל הנראה, בכל המערכת הבנקאית וכך גם בלאומי נראה הפרשות תחת סעיף הפסדי אשראי בדומה לרבעון הראשון או יותר. זאת בעקבות דרישת בנק ישראל בשל התפרצות הגל השני של הקורונה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות