אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הפתרון הראוי לתשלומי הורים צילום: אלכס קולומויסקי

דעה

הפתרון הראוי לתשלומי הורים

ראוי שהממשלה תקים מתקציבי הקורונה קרן שתפטור כל הורה מובטל או מקבל קצבת קיום מהתשלומים, או לפחות מחציים. הקלות צריכות לקבל גם משפחות חד הוריות ומשפחות עם יותר מילד אחד במערכת החינוך

12.08.2020, 08:06 | שחר אילן

ועדת החינוך של הכנסת תקיים הבוקר ישיבה שנראית קצת לקוחה מימים אחרים - הדיון השנתי על אישור תשלומי ההורים. ההיבט הסוריאליסטי של הישיבה הזו הוא העובדה שידונו בה בין היתר על הוצאות כמו טיולים, סל תרבות ומסיבות, שקשה מאוד לקיים במגבלות הנוכחיות. התשלומים שמבקש משרד החינוך לאשר ינועו בין 556 שקל בכיתות הנמוכות ל־1,388 בי"ב. למרות ההבטחות שניתנו בעבר להפחתה מדורגת בתשלומים, לא רק שהם לא הוזלו, הם התייקרו ב־24 שקל.

קראו עוד בכלכליסט

לימודים בימי קורונה, צילום: עיריית תל אביב-יפו לימודים בימי קורונה | צילום: עיריית תל אביב-יפו לימודים בימי קורונה, צילום: עיריית תל אביב-יפו

הנהגת ההורים הארצית דורשת לא לאשר את ההוצאות לפעולות מחוץ לבית הספר ולדון בהן רק כשיוסרו המגבלות. ההורים צודקים שהם לא אמורים להיות ספקי אשראי של בתי הספר דווקא בימים אלה. אבל פתרון אחר שנראה יעיל יותר הוא לאשר את התשלומים, אך לקבוע שהגבייה תתרחש רק לקראת הביצוע בפועל. כולנו רוצים להקל על הפעלת ענפי התרבות, הטיולים והאירועים ברגע שהדבר יהיה אפשרי.

הדיון בתשלומי ההורים הוא גם הזדמנות טובה לעסוק במשחק החידות היצירתי, אבל הכל־כך עצוב: איזה שימוש טוב יותר ניתן היה לעשות במיליארדים שראש הממשלה בנימין נתניהו כבר המטיר על הבוחרים ובמיליארדים הנוספים שהוא מתכוון לחלק להם לקראת החגים. לא צריך להיות נביא כדי לחזות שהשנה יהיו אלפי מקרים של תלמידים שימצאו עצמם במצבים מביכים ומשפילים בשל הקושי של ההורים שלהם לשלם את תשלומי ההורים, ואפשר למנוע את זה.

ראוי שהממשלה תקים מתקציבי הקורונה קרן שתפטור כל הורה מובטל או מקבל קצבת קיום מהתשלומים או לפחות מחציים. הקלות צריכות לקבל גם משפחות חד הוריות ומשפחות עם יותר מילד אחד במערכת החינוך. זו גם דרך להזרים כסף למשק — המשפחות יוכלו להשתמש בכספים המוגבלים שיש להן לצריכה מיידית. וחשוב לא פחות — הכסף לא ימצא את עצמו שוכב בחשבונות הבנק של העשירונים העליונים.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות