אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
האחראי על מינהל הדיור הממשלתי: "לא היה גורם בעל סמכות שיוביל את פרויקט הקמת מעון רה"מ" הדמיה: רם כרמי אדריכלים ועדה כרמי-מלמד אדריכלים

האחראי על מינהל הדיור הממשלתי: "לא היה גורם בעל סמכות שיוביל את פרויקט הקמת מעון רה"מ"

גבי שוחט אמר את הדברים בדיון בנושא שקיימה הוועדה לביקורת המדינה. סגן ראש המל"ל לשעבר שעמד בראש הפרויקט, זאב צוק-רם: "מרגע שקיבלתי אותו על עצמי לא נאמר משפט אחד על כך שבונים שני קווי רכבת קלה ומגדלי משרדים". יו"ר הוועדה עופר שלח: "מדובר בחלמאות"

12.08.2020, 10:25 | צבי זרחיה

"בדיון הקבינט המדיני ביטחוני בו הוחלט לצאת לפרויקט 'אלמוג', להקמת מבנה ומעון חדש למשרד ראש הממשלה, אף אחד לא הציג שום בעיה בהיבט האיזורי. מרגע שקיבלתי על עצמי את הפרויקט לא נאמר משפט אחד על כך שיש פה תהליך תכנון של בניית ערים, על כך שבונים שני קווי רכבת קלה, תחנת רכבת קלה ומגדלי משרדים"; כך אמר הבוקר (ד') זאב צוק-רם, סגן ראש המל"ל לשעבר שעמד בראש הפרויקט, בדיון בנושא שקיימה הוועדה לביקורת המדינה.

מדו"ח מבקר המדינה שפורסם באחרונה עלה כי הפרויקט הוקפא ב-2018, לאחר שנודע שקווי רכבת ומגדלי משרדים יוקמו בסמוך, וזאת משיקולי ביטחון.

קראו עוד בכלכליסט

הדמיית הפרויקט, הדמיה: רם כרמי אדריכלים ועדה כרמי-מלמד אדריכלים הדמיית הפרויקט | הדמיה: רם כרמי אדריכלים ועדה כרמי-מלמד אדריכלים הדמיית הפרויקט, הדמיה: רם כרמי אדריכלים ועדה כרמי-מלמד אדריכלים

עוד אמר צוק-רם: "אני לא מחפש תירוצים, לא ידעתי קודם לכן על כל תוכנית בינוי העיר. לאחר שנודע לי הדבר מנציג השב"כ הודעתי שאת הפרויקט צריך להפסיק לאלתר, כי אחרת ניכנס לתהליך של בנייה ונמצא את עצמנו מוקפים במגדלים וברכבת קלה - וזה לא מה שרצינו שיקרה".

צוק-רם הוסיף כי "אנו מסתמכים על איש מינהל הדיור הממשלתי, יחד עם אנשי עיריית ירושלים. מילה לא אמרו על הנושא הזה. זו תקלה שלי כמי שמונה כראש הצוות, אי אפשר להימלט. מי שהוביל את כל סוגיית הביטחון הוא השב"כ ולא ביטחון רה"מ. נכון שהיה לו נציג קבוע בפרויקט הזה".

המשנה למנכ"ל משרד מבקר המדינה יובל חיו אמר כי  אי אפשר להמשיך עם פרויקט כל כך מורכב, עם מבנה שמעורר שאלה מי הגורם המוביל. גורמי התכנון במשרד רה"מ ישבו עם אנשי הרכבת הקלה ולא תרגמו את הדברים למעשה".

יו"ר הוועדה עופר שלח מתח ביקורת על התנהלות הפרויקט ואמר כי "זוהי לא גחמה שמישהו החליט פתאום להקים את הפרויקטים הללו. לפתע מתגלה שהבניין המיועד יושב בתוך הפרויקט הזה, באיחור של שנים. זו חלמאות".

סגן החשב הכללי האחראי על מינהל הדיור הממשלתי, גבי שוחט, אמר בדיון כי "היו לא מעט שינויים פרסונליים במשרד רה"מ בתדירות גבוהה, ובהיעדר גורם בעל סמכות שיכול להוביל את הפרויקט אי אפשר היה לעשות זאת בצורה מסודרת. בכל פרויקט בינוי ממשלתי יש מינהל הקמה לפרויקט, בכל משרד יש גורם מוסמך שהוא הגורם המוביל לכל חיי הפרויקט. בכל הפרויקטים שבנינו עד היום היה מנכ"ל והיתה כתובת, ולכן כל הפרויקטים הללו הושלמו.

"במשרד רה"מ היתה בעייה של לקוח. השינויים הפרסונליים והעברת הפרויקט ממשרד רה"מ למל"ל ומהמל"ל למשרד רה"מ. מספר המנכ"לים שהתחלפו היה גבוה, עד היום הפרוגרמה הזו לא אושרה. כשמעירים הערה לגבי המתכנן - אדריכל לא יכול לבצע תכנון מושלם אם אין לו פרוגרמה סופית. גם בפרוגרמה היו קפיצות וכל אחד רצה להוביל משהו. בפגישה שהיתה לי עם רה"מ בה הצגתי את המודל אמרתי לו - אם לא יהיה גורם מוביל במשרד רה"מ אני אספיק לבנות את בית המקדש ולא את הבניין הזה".

שוחט הוסיף כי הוא מתנגד גם היום להזזת הפרויקט, ואמר: "אני מופתע ממה שנאמר על ידי צוק-רם לגבי העברת המידע. מי שהוביל את התפיסה האסטרטגית בחירום בקריית בן גוריון הוא אני. אמרתי שלא ייתכן שמרכזים סמלי שלטון ואין תפיסה כוללת. בדיונים היו נציגי השב"כ, המל"ל וכל האיומים. בשנת 2014 נעשתה עבודה ובה ישבו נציגי שב"כ וידעו מה קורה שם. הם ישבו בקבינט הביטחוני ואף אחד לא שאל את השאלות. לא יתכן שהיום אומרים שלא העבירו מידע. אנו עדכנו את משרד רה"מ בכל התוכניות והוא הודיע שיעביר לשב"כ. משרד רה"מ והשב"כ נחשפו למידע בדבר תוכניות הבינוי בדיוני הקבינט. מעבר לכך - מה קורה עם כל המגדלים סביב משרד הביטחון בתל אביב?".

שלח הוסיף כי "מתגלה פה סיפור של ניהול כושל וחלמאות שהעלות שלו עשרות מיליונים - אם לא יותר. רק בנקודה מאוד מתקדמת מתברר לתדהמת כולם שהמעון עומד להיות מוקם בסביבת רכבת קלה ושורה שלמה של בניינים רבי קומות. כל ילד שראה סרט הוליוודי יודע שיש בזה סכנת אבטחה. לפי הערכת הגורמים שדיברו עם המבקר, לא יוקם מעון חדש בחמש השנים הקרובות".

אלון חליבה, סמנכ"ל ביטחון וחירום שנכנס לתפקידו בשנת 2019, הודיע כי בתוך ימים עד שבועות יתקבל דו"ח לגבי איתור מקום חדש למעון ומשרד רה"מ. "אנו עובדים על כך במשך חודשים ארוכים, כולל בדיקות התכנות שביצענו עם גורמי מקצוע. אני מחכה לדו"ח של בחינת התכנות תחבורתית כי זה משנה סדרי תחבורה. יש בדיקה מקצועית שנעשתה על ידי גורם שמקובל על משרד האוצר, שב"כ ומשרד רה"מ. אנו מחכים לדו"ח בימים הקרובים. בהנחה שהדו"ח יצביע על כך שיש התכנות לביצע, אמליץ להעלות זאת להחלטת ממשלה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות