אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושר: ההחזר לנוסעים שטיסתם בוטלה - עד 1 באוקטובר צילום: שאטרסטוק

אושר: ההחזר לנוסעים שטיסתם בוטלה - עד 1 באוקטובר

בדיון בנושא שנערך בוועדת הכלכלה של הכנסת הבהיר היועץ המשפטי של אל על, דן פוגלמן, כי היקף החוב של החברה לרוכשי הכרטיסים בו נקבו עד כה - 270 מיליון דולר - כולל גם רוכשים זרים, ולכן החוב לישראלים עומד על 80 מיליון דולר 'בלבד'

12.08.2020, 11:12 | נווית זומר

אל על וחברות התעופה האחרות יחויבו להחזיר לרוכשי כרטיסים ישראלים שטיסתם בוטלה את כספם בחזרה עד 1 באוקטובר, כך קבעה היום (ד') ועדת הכלכלה של הכנסת. במקרה של אל על מדובר על 80 מיליון דולר. הדיון בוועדה עסק בתיקון לחוק השבת כספי נוסעים שטיסותיהם בוטלו בשל משבר הקורונה. עד כה דובר על כך שאל על חייבת 270 מיליון דולר לנוסעיה (יותר ממיליארד שקל).

קראו עוד בכלכליסט

היועץ המשפטי של אל על, דן פוגלמן, שהשתתף בדיון, נדרש לנקוב בסכום המדויק שאותו צריכה החברה להשיב לנוסעים עד 1 באוקטובר, כפי שקובע התיקון לחוק, ופירט כי היא מחויבת להחזיר במועד הזה 80 מיליון דולר ללקוחות ישראלים - שהחוק תקף רק לגביהם הסכום של 270 מיליון דולר, הסביר פוגלמן, הוא היקף החוב הכולל של אל על לכלל הנוסעים - ישראלים וזרים, שרכשו כרטיסים לטיסות שלא בוצעו. החוק, כאמור, מתייחס רק לישראלים, ועל כן בפועל היא נדרשת לשלם 80 מיליון דולר "בלבד" במועד הנקוב בחוק.

מטוסי אל על מושבתי בנתב"ג, צילום: רויטרס מטוסי אל על מושבתי בנתב"ג | צילום: רויטרס מטוסי אל על מושבתי בנתב"ג, צילום: רויטרס

פירוט הסכומים נמסר לאחר שיו"ר ועדת הכלכלה יעקב מרגי פנה לנציג אל על ואמר: "אנחנו רוצים כנות מצד אל על". במהלך הדיון שאל ח"כ עידן רול אם כספי סיוע המדינה, בהיקף של 400 מיליון דולר, "צבועים" לצורך השבת התשלום לנוסעים, וזאת מתוך חשש לכך שהחברה  תוציא את הכסף על הישרדותה, אם עדיין לא יהיו במועד הנקוב הכנסות מטיסות.

על כך השיב נציג אל על: "סכום הסיוע של 400 מיליון דולר גדול מהיקף החובות לנוסעים". שאול מרידור, ראש אגף התקציבים באוצר, אמר כי "המדינה מחויבת לכך שתתקיים תעופה ישראלית. אנחנו עושים הכל לקיום המתווה". הוועדה אמורה לאשר עד הצהריים את התיקון לחוק, ולהכין אותו להצבעה שנייה ושלישית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות