אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
"משקיעים חיפשו לממש רווחים מהזהב - פוטין סיפק את התירוץ" צילום: בלומברג

"משקיעים חיפשו לממש רווחים מהזהב - פוטין סיפק את התירוץ"

הצניחה אמש במתכת היקרה לא הייתה מקרית - ע"פ אנליסטים, השוק חיכה להזדמנות 'לשחרר לחץ' במחיר השיא בזהב, שחצה לפני שבוע את רף ה-2,000 דולר; נשיא רוסיה עם החיסון שלו לקורונה סיפק את התירוץ המתאים לחלק מהמשקיעים שאמרו עד כאן למקלט הבטוח - ומימשו; אמש רשם הזהב את הירידה היומית הגדולה שלו מזה יותר מ-7 שנים, מתחת ל-1,950 דולר, לאחר שאיבד כמעט מ-100 דולר ממחירו; הכסף רשם את הירידה היומית החדה שלו מזה 9 שנים

12.08.2020, 13:15 | נועם לנדמן

מחיר הזהב רשם אמש את הירידה היומית החדה שלו מזה 7 שנים. מה קרה? אז קודם לכן, עד לנעילה של המתכת היקרה, לקראת השעה 21:00 (שעון ישראל) המדדים המובילים בוול סטריט עוד עלו, לפני שעברו לירידות בשעה האחרונה. בנוסף, תשואת אג"ח ארה"ב ל-10 שנים טיפסה אף היא באותה עת בעקבות הירידה במחירה, כשהמשקיעים תרים אחר השקעה 'מסוכנת יותר'.

קראו עוד בכלכליסט

ומדוע טיפסו? ככל הנראה, החיסון לקורונה שמיוצר ברוסיה, שלטענת פוטין אף נוסה על אחת מבנותיו, הוביל לאופטימיות בשוקי העולם, יחד עם דיווחים להאטה במקרי ההדבקה בארה"ב. המשקיעים חשו כי זו העת להשקעות 'מסוכנות' יותר, בדמות מניות, במקום חופי מבטחים כמו זהב, כסף (המתכת) ואג"ח.

מטיל זהב, צילום: בלומברג מטיל זהב | צילום: בלומברג מטיל זהב, צילום: בלומברג

עם זאת, כאמור בשעה האחרונה של המסחר בניו יורק המדדים המובילים עברו לירידות - בעיקר בשל ההבנה מצד המשקיעים כי מדובר ביום נוסף (רביעי במספר) של נתק בין הרפובליקנים לדמוקרטים בקונגרס והחרפת ההאשמות בין הצדדים בנושא חבילת הסיוע לכלכלה האמריקאית. מדד ה-S&P 500 ימתין להזדמנות הבאה לרשום שיא חדש.

חזרה לפוטין – לאחר שהודיע כי ארצו היא הראשונה להכריז על חיסון פעיל לקורונה, מחיר החוזה על הזהב ירד כמעט ב-100 דולר (איבד 93.40 דולר ליתר דיוק בנעילה), הירידה היומית החדה מזה יותר מ-7 שנים - מאז ה-15 לאפריל 2013. הזהב ננעל מתחת ל-1,950 דולר – על 1,946.30 דולר, לאחר שכבר חצה את רף ה-2,000 דולר לאונקיה, שבר שיא על בסיס יומי בשבוע שעבר, ועשה רושם שהוא בדרך לחצות את רף ה-2,100 דולר. אך נראה שההגעה ליעד זה תיארך מעט יותר זמן מהצפוי, בהתרשם מהשפעתן של הכרזות מפוקפקות, כמו זו של פוטין על חיסון לנגיף. 

מבחינת ירידה לפי אחוזים, מחיר המתכת היקרה נסוג ב-4.58%, הירידה היומית החדה שלה מאז ה-13 במרץ השנה. "משקיעים שחיפשו לממש רווחים מהשקעתם בזהב, פשוט קפצו על ההזדמנות שפוטין הציע להם", כך לדברי אדוארד מויה Edward Moya, אנליסט שוק בכיר באואנדה Oanda. משקיעים אלה אולי מצפים כי החיסון ישיב את הכלכלה העולמית למסלולה, ואת הזהב - מחוף מבטחים בעת צרה, לעוד אפיק השקעה סולידי. "לא שינה למשקיעים שרוסיה רק החלה בשלב 3 של הניסויים", הוסיף מויה.

והכסף? המחיר לאונקיה רשם את הירידה היומית הגדולה שלו מאז ה-23 לספטמבר 2011, והחדה שלו לפי אחוזים מאז ה-16 למרץ השנה. המחיר ירד אמש ב-11% (3.21 דולר) ל-26.049 דולר לאונקיה. יום קודם לכן זינק ב-6.3%. "שתי המתכות, הזהב והכסף, נכנסו לשבועיים של עלייה מסחררת, ולכן המשקיעים ציפו לתיקון, ואולי אף קיוו לזה", כך לדברי בריאן לנדין Brien Lundin, עורך הניוזלטר 'גולד' Gold Newsletter. "ובכן, התיקון נעשה, והמתכות היקרות בסך הכול משחררות קצת לחץ מהמחיר שהתנפח במהירות", הוסיף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות