אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אי.די.בי נגד אלשטיין: אין סיבה לסגת מהתחייבות להזרמת כסף צילום: עמית שעל אוראל כהן

אי.די.בי נגד אלשטיין: אין סיבה לסגת מהתחייבות להזרמת כסף

אי.די.בי שלחה מכתב לדולפין שבו טענה כי לקרן, שבאמצעותה שולט אדוארדו אלשטיין באי.די.בי פתוח, אין סיבה לבחון מחדש את התחייבותה להזרים 140 מיליון שקל לחברה. לטענת דולפין, כוונת מחזיקי האג"ח להעמיד את החוב לפירעון מיידי מספקת לה עילה כזו

13.08.2020, 07:26 | גולן חזני
החברה בעימות מול בעל השליטה: התפתחות משמעותית בגזרת הסדר החוב של אי.די.בי אירעה אתמול, כשלראשונה תפסה החברה עצמה צד והודיעה לקרן דולפין כי לא קרה שום אירוע שמאפשר לדולפין לסגת מהתחייבותה, להזרים לחברה 140 מיליון שקל בשנה הקרובה.

קראו עוד בכלכליסט

דולפין, שנשלטת בידי אדוארדו אלשטיין ומחזיקה ב־100% ממניות אי.די.בי פתוח, התחייבה לפני שנה להזרים 210 מיליון שקל לאי.די.בי בשלוש מנות שנתיות, של 70 מיליון שקל כל אחת, בכל חודש ספטמבר. את התשלום הראשון העבירה ב־2019, את התשלום השני היא אמורה להעביר בחודש הבא ואת התשלום השלישי בעוד קצת יותר משנה.

מימין: בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין והדח"צ גיורא ענבר, צילום: עמית שעל אוראל כהן מימין: בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין והדח"צ גיורא ענבר | צילום: עמית שעל אוראל כהן מימין: בעל השליטה באי.די.בי אדוארדו אלשטיין והדח"צ גיורא ענבר, צילום: עמית שעל אוראל כהן

אי.די.בי הודיעה במכתב לדולפין כי אי־ביצוע הזרמות ההון אינו מקובל עליה ולא תיוותר לה ברירה, אלא להשתמש בכלים הזכויות העומדים לרשותה לצורך אכיפת ההתחייבות.

בדיווח על המכתב באתר הבורסה חתום מנכ"ל אי.די.בי פתוח אהרון קאופמן, אבל מי שעומד מאחורי ההחלטה היא ועדת הביקורת של החברה, בראשות הדח"צ גיורא ענבר. זאת, היות שאלשטיין עצמו נגוע בניגוד עניינים, כמו גם הדירקטורים מטעמו בחברה.

דולפין שלחה מכתב בתחילת השבוע, באמצעות משרד עו"ד הרצוג־פוקס־נאמן, לאי.די.בי פתוח, בעקבות העובדה שעל סדר היום באסיפת המחזיקים של סדרה י"ד עולה סעיף העמדה של החוב כלפיה, שעומד על כ־880 מיליון שקל, לפירעון מיידי. דולפין ציינה כי בשל העובדה שחלק ממחזיקי האג"ח של החברה כוללים באסיפה את האפשרות להעמדה של החוב לפרעון מיידי, הרי שבהתאם לתנאי ההתחייבות, אמצעים אלה מסכנים את תזרים המזומנים שלו צופה החברה.

במכתבה, דולפין ציינה עוד כי לקראת ההזרמה הקרובה בספטמבר היא תבחן את ההתחייבות שלה, בשים לב לשאלות העולות מהתנהלותם וכוונתם של מחזיקי איגרות החוב של החברה. דולפין גם הביעה חשש שמיד לאחר העברת הסכום, ובאופן לא הוגן, מחזיקי האג"ח ייזמו הליכי חדלות פירעון נגד החברה. למכתב צורף מכתב של חברת אירסה, שמחזיקה בדולפין. אירסה כתבה כי תשקול את תוקפה של התחייבותה כלפי דולפין הולנד להעביר לה את 140 מיליון השקלים.

אי.די.בי פתוח טוענת כאמור כי האיום המרומז של דולפין שלא לבצע את ההזרמות — אינו מקובל עליה, כיוון שהאירועים סביב מחזיקי האג"ח של החברה אינם נופלים בגדר האירועים המנויים בנוסח התחייבות כמפקיעים את תוקפה של התחייבות דולפין הולנד.

גם באסיפה של סדרה ט"ו העלו סעיף להעמדת החוב כלפיה, העומד על כ־250 מיליון שקל, לפירעון מיידי. אבל מיד לאחר המכתב של דולפין הורידו שתי הסדרות את הסעיף מסדר היום, כדי לא להעניק לאלשטיין צל של עילה לנסיגה מהזרמת הכספים העתידית. חוב נוסף הוא לסדרה ט' הלא מובטחת — 900 מיליון שקל. סדרה ט' דורשת מאלשטיין ואירסה לאשרר את הזרמת 140 מיליון השקלים. מאי.די.בי דורשת הסדרה לפעול ישירות מול אירסה להסדרת התשלום.

סדרה ט', שנציגה הוא עופר גזית, שיגרה מכתב נוסף לאי.די.בי, שבו היא מודיעה כי היא מתנגדת למינוי מומחה לבחינת הסדר החוב בחברה. כפי שנחשף ב"כלכליסט", אי.די.בי וסדרה י"ד מבקשות לפנות יחד לבית המשפט, בבקשה למנות מומחה בהתאם להוראות חוק חדלות הפירעון. אלשטיין מעוניין להגיע להסדר אמיתי עם סדרה י"ד, ומציע לה את מיטב היכולות שנותרו בידיו כדי לשכנע אותה. זאת, משום שסדרה זו מחזיקה בשעבוד על מניות השליטה בדסק"ש (68%), האחזקה המהותית שאותה אלשטיין לא מעוניין לאבד.

גזית הודיע, באמצעות משרד עו"ד פישר בכר חן, כי הפנייה לבית המשפט אמורה להיעשות מיד לאחר תום המו"מ. במכתב נמסר כי "מהות ההצעה שהעביר אלינו אלשטיין היא תספורת של מאות מיליוני שקלים וניסיון לכפות על מחזיקי סדרה ט' לוותר על מרבית חובם ומרבית זכויותיהם בגין האחזקה בשליטה בדסק"ש, כשכתוצאה ישירה מכך בעל השליטה אלשטיין מפחית במאות רבות של מיליוני שקלים את הסכום שהתחייב לשלם בעד השליטה בדסק"ש". עוד נכתב כי "גם המו"מ עם סדרה י"ד פוגע בסדרה ט' שלא כדין".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות