אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
שנה לאחר שעסקת בעלי העניין נפלה, אלשטיין נוטש את בניין הליפסטיק בניו יורק צילום: cpexecutive

שנה לאחר שעסקת בעלי העניין נפלה, אלשטיין נוטש את בניין הליפסטיק בניו יורק

אירסה שבשליטת אדוארדו אלשטיין מוותרת על זכויות החכירה של הבניין. לפני כשנה סיכלו המוסדיים בנכסים ובניין, שגם בה שולט אלשטיין, עסקה לרכישת הקרקע עליה שוכן הבניין תמורת 471 מיליון דולר

13.08.2020, 07:27 | גולן חזני

שנה אחרי שניסה לבצע עסקת בעלי עניין גדולה, שבמסגרתה נכסים ובניין הייתה אמורה לרכוש את הקרקע שעליה שוכן בניין הליפסטיק בניו יורק, החליטה חברת אירסה שבשליטת אדוארדו אלשטיין, ששולט גם בנכסים ובניין דרך דסק"ש, לנטוש את הבניין, שממוקם בלב מנהטן.

קראו עוד בכלכליסט

ההחלטה של אירסה מוכיחה שהגופים המוסדיים שהכשילו את עסקת בעלי העניין צדקו בכך שעשו זאת, שכן הנטישה של אירסה מוכיחה שעסקת בעלי העניין הייתה לא יותר מניסיון לחלץ את אירסה מהסכם בעייתי על ידי נכסים ובניין, שבקופתה כ־2 מיליארד שקל.

אילו הניסיון היה צולח, בעלי המניות מהציבור של נכסים ובניין היו נפגעים, שכן הנטישה של אירסה היא, בין היתר, פועל יוצא של משבר הנדל"ן בניו יורק, שהוחרף כתוצאה מהתפשטות נגיף הקורונה בעולם.

בניין ליפסטיק במנהטן, צילום: wikiarquitectura בניין ליפסטיק במנהטן | צילום: wikiarquitectura בניין ליפסטיק במנהטן, צילום: wikiarquitectura

בתחילת יוני 2019 הודיעה נכסים ובניין כי היא בוחנת השתלטות על בניין הליפסטיק, שממוקם בשדרה השלישית בניו יורק, בין הרחובות 53 ו־54. ההשתלטות על הבניין — שאותו אירסה חוכרת יחד עם קבוצת מרצאינו, בחלקים שווים, בתמורה ל־18 מיליון דולר בשנה — הייתה אמורה להתבצע באמצעות רכישת הקרקע מידי חברת סרוזי פרופרטיז ושנחאי מוניציפל אוף צ'יינה.

שתי החברות המחזיקות בקרקע דרשו עבורה 471 מיליון דולר, בעוד שהן שילמו עבורה 453 מיליון דולר לפני שלוש שנים. נכסים ובניין הייתה אמורה להשקיע 51 מיליון דולר הון עצמי וליטול הלוואה של 420 מיליון דולר, כדי לבצע מימון מחדש לחוב שרובץ על הקרקע.

אילו העסקה הייתה יוצאת לפועל, אירסה היתה יכולה להחכיר את הקרקע בתנאים טובים יותר. בסופו של דבר העסקה לא התממשה, ושתי החברות שמחזיקות בקרקע מנסות למכור אותה מאז, אך טרם הצליחו לעשות זאת.

אירסה, כאמור, מחזיקה בזכויות במבנה עצמו, יחד עם קבוצת מרציאנו. חכירת הבניין מאפשרת להן להשכיר את השטחים שבו, שמסתכמים ב־60 אלף מ"ר, תמורת דמי שכירות הגבוהים במקצת מסכום החכירה השנתי.

בין השוכרים בבניין ניתן למנות את אחד ממשרדי עורכי הדין הגדולים בניו יורק, שהודיע על צמצום השטחים שהוא שוכר. בשל משבר הקורונה ישנו קושי למצוא שוכרים אחרים ושוכרים חדשים.

עד כה, אירסה מחקה את כל ההון העצמי שהשקיעה בזכויות החכירה של המבנה. אילו העסקה עם נכסים ובניין הייתה יוצאת לפועל, ייתכן שהיא הייתה מבקשת לרכוש גם את זכויות החכירה ובכך לחלץ את אירסה בצורה משמעותית עוד יותר.

את הזכויות לחכירת המבנה רכש אלשטיין, באמצעות אירסה, מידי ג'קי בן־זקן ואילן בן־דב, שהחזיקו בזכויות באמצעות החברות מנופים פיננסים של בן־זקן וטאו תשואות של בן־דב. העסקה בוצעה לפני עשר שנים.

מנופים פיננסים וטאו תשואות השקיעו בזכויות החכירה 22.5 מיליון דולר כל אחת והפסידו את מרבית השקעתן, כך שאלשטיין הוא לא איש העסקים הישראלי, או בעל נגיעה לישראל, הראשון שנכווה מההשקעה בבניין הליפסטיק.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות