אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
טראמפ: "הסיפוח לא על השולחן, ויתור חכם מצד ישראל" צילום: MCT

טראמפ: "הסיפוח לא על השולחן, ויתור חכם מצד ישראל"

נשיא ארה"ב התייחס הלילה לסוגיית הריבונות בצל ההסכם ההיסטורי עם איחוד האמירויות: "ישראל עשתה ויתור גדול והסכימה שלא לספח כרגע חלקים מהגדה המערבית". השגריר פרידמן אמר כי מדובר בדחייה זמנית של הסיפוח אך הוסיף כי "בחרנו לתת הזדמנות לשלום, ושני הדברים לא באים ביחד"

14.08.2020, 07:24 | ynet
נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ אמר הלילה (בין חמישי לשישי) בהתייחסו להסכם ההיסטורי בין ישראל לאיחוד האמירויות כי נושא הסיפוח של שטחים ביהודה ושומרון "ירד מהשולחן": "לא שזה ירד מהשולחן, הם הסכימו לא לעשות זאת. אני מתכוון, יותר מאשר ירד מהשולחן, הם הסכימו לא לעשות זאת. ואני חושב שזה חשוב. זה ויתור גדול מצד ישראל, ואני חושב שזה ויתור חכם מצד ישראל".

קראו עוד בכלכליסט

נשיא ארה"ב נשאל במהלך התדרוך לעיתונאים בבית הלבן לכמה זמן התחייבה ישראל לדחות את הסיפוח. הוא נתן לשגריר האמריקני בישראל דייוויד פרידמן להשיב, והאחרון אמר כי "ריבונות והסכם השלום לא יכולים להתקיים באותו זמן". עם זאת אמר פרידמן כי נושא החלת הריבונות לא ירד לגמרי מהשולחן והדחייה היא זמנית, והוסיף כי "החלטנו לתת לשלום כל הזדמנות שיש. אני לא יכול לדבר על העתיד. בחרנו בקפידה לקרוא לזה השעיה של החלת הריבונות".

טראמפ הוסיף כי הוא מאמין שהפלסטינים ירצו להשיג שלום, כאשר יראו שעוד מדינות ערביות באזור חותמות על הסכמים עם ישראל ומצטרפות למהלך. לדבריו, "ההסכם יאפשר למוסלמים לבקר באתרים היסטוריים רבים בישראל ובמסגד אל אקצא, שמאוד חשוב להם". לדבריו, "זהו צעד גדול לשיתוף פעולה במזרח התיכון ועוד מדינות יבואו בעקבות ההסכם, הן כבר באות".

הנשיא טראמפ גם העריך כי מנהיגי ישראל ואיחוד האמירויות יגיע לוושינגטון לחתום על ההסכם בתוך כשלושה שבועות. "אנו מצפים לכך. זה דבר נהדר לארצנו ולעולם כולו", הוסיף.

 

ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס אמש לנושא הסיפוח במהלך מסיבת העיתונאים שבה הכריז על ההתחממות ביחסים בין ישראל ואיחוד האמירויות. נתניהו הצהיר שלא ויתר על סיפוח השטחים ביהודה ושומרון. לדבריו, "טראמפ ביקש להמתין עם הריבונות".

 

בתגובה לביקורת עליו מימין אמר ראש הממשלה: "אין שום שינוי בתכנית שלי להחיל את הריבונות שלנו ביהודה ושומרון, בתיאום מלא עם ארצות הברית. אני מחויב לכך, זה לא השתנה. אני שמתי את הריבונות על השולחן, עבדתי על כך שלוש שנים בשיחות עם צוותו של טראמפ והבאנו תוצאות. טראמפ הכניס על פי בקשתי את הריבונות לתכנית השלום שלו".

"מלכתחילה אמרתי שהריבונות תיעשה רק בתיאום עם ארה"ב", הוסיף ראש הממשלה. "הצהרת ריבונות בלי תמיכה אמריקנית תזיק מאוד להתיישבות ולישראל. טראמפ ביקש שישראל תמתין עם יישום הריבונות, וביקש תחילה להביא שלום בין ישראל לאמירויות ומדינות אחרות. לא הסרתי את עניין הריבונות מעל הפרק, ואביא גם את הריבונות".

נתניהו הוסיף שתכנית השלום של טראמפ היא "התכנית הריאלית הראשונה מאז מלחמת ששת הימים, שענתה על דרישות רבות של ישראל ששום תכנית שלום עד היום לא התחשבה בה".

 

 

טראמפ, צילום: MCT טראמפ | צילום: MCT טראמפ, צילום: MCT

מי שבישל את המגעים בין ישראל לאיחוד האמירויות היה ג'ארד קושנר, יועצו הבכיר וחתנו של נשיא ארצות הברית. יחד עם קושנר היו מעורבים עוד גורמים רבים, בהם ראש המוסד יוסי כהן שביקר לאחרונה באבו דאבי כמה פעמים וקיים קשרים הדוקים עם מנהיגי הנסיכות, וכן איש העסקים הישראלי חיים סבן שמקורב מאוד ליורש העצר מוחמד בן זייד.

התוכנית האמריקנית, נכון לעכשיו, היא לזמן את נתניהו ואת יורש העצר לטקס חתימה על ההסכם בבית הלבן עוד לפני הבחירות לנשיאות ארצות הברית, וייתכן כאמור שתוך שבועות ספורים.

איש העסקים הישראלי חיים סבן שהיה בין הגורמים שתיווכו בין ישראל לאיחוד האמירויות לקראת ההסכם המתגבש לכינון היחסים, דחה אמש את דבריו של ראש הממשלה בנימין נתניהו בעניין הסיפוח, לפיהם המהלך רק נדחה. "נושא הסיפוח היה חלום בהקיץ. אשליה", אמר סבן. "לא היה ולא נברא, זה רק עזר לפתח את מה שהתבשל במשך יותר משנה"

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות