אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אושרו ההגבלות על מסעדות קטנות; המסעדנים זועמים: "מחטף פוליטי" צילום: אלעד גרשגורן

אושרו ההגבלות על מסעדות קטנות; המסעדנים זועמים: "מחטף פוליטי"

קבינט הקורונה אישר את ההגבלות על בתי קפה ומסעדות קטנים: עד 10 במבנה קטן מ-80 מ"ר, עד 20 במבנה גדול יותר; מנכ"ל איגוד המסעדות: "החלטת הקבינט מנוגדת להסכמות שלנו עם פרופ' גמזו"; המשטרה הגבירה האכיפה בירכא, עקב התפרצות הקורונה שם

14.08.2020, 12:24 | ynet

המשטרה הגבירה מהבוקר (יום ו') את האכיפה בירכא על מנת לבלום את התפשטות נגיף הקורונה באזור, בהתאם להנחיות משרד הבריאות. בין היתר הוקמו מחסומים בכניסה ליישוב. קבינט הקורונה התכנס במקביל ואישר את ההגבלות שעליהן דווח אתמול לראשונה ב-ynet לפיהן רק עשרה אנשים יוכלו לשהות בתוך מסעדות, בתי קפה וכן בבתי תפילה הקטנים מ-80 מ"ר. מחוץ למבנה יוכלו לשהות עוד 30 איש. במקומות גדולים יותר יוכלו לשהות עד 20 איש בתוך המבנה ועוד 30 בחוץ.

 

קראו עוד בכלכליסט

לפי הודעת קבינט הקורונה, התפוסה במקום ציבורי או עסקי שאינו בית תפילה או בית אוכל יכולה להיות גם לפי אדם לכל 7 מ"ר (הגבוה מביניהם). מקום ציבורי או עסקי הוא כל מקום הפתוח לציבור או עסק, חוץ ממקום שפעילותו נאסרה, בהם - קניון, מוזיאון, שוק, חנויות, עסקים אטרקציות תיירותיות, בריכות, חדרי כושר וכו'.

בקבוצת הוואטסאפ של השרים התקיים דיון ער בין השרים לאחר ששר השיכון יעקב ליצמן דרש לאשר "תו סגול" אחיד למסעדות, לבתי המלון ולבתי הכנסת עם 35 אחוזי תפוסה לכולם.

ההגדרה של "אנשים הגרים יחד" לעניין הגבלת נוסעים ברכב הורחבה גם למלווה של אדם בעל מוגבלות. כמו כן, בשירות משלוחים, לבקשת אדם בעל מוגבלות תתאפשר הכנסת המשלוח לתוך הבית.

בקבוצת הוואטסאפ של השרים התקיים דיון ער בין השרים לאחר ששר השיכון יעקב ליצמן דרש לאשר "תו סגול" אחיד למסעדות, לבתי המלון ולבתי הכנסת עם 35 אחוזי תפוסה לכולם. אתמול צעק ליצמן כמה פעמים על ראש הממשלה בנימין נתניהו בקבינט הקורונה ואמר: "אתם מבזים את בתי הכנסת". לטענת השר ליצמן, אין שום סיבה שלא יקבעו 35 אחוזי תפוסה לבתי הכנסת כמו במסעדות, מה גם שלדבריו במסעדות מורידים את המסכה בעוד בבתי הכנסת לא.

שי ברמן, מנכ"ל איגוד המסעדות, מסר בתגובה: "אישור התו החדש ביום שישי, שעות לפני כניסת השבת, הוא מחטף פוליטי, שנועד לרצות ציבור מסויים ולדאוג אך ורק לשלמות הממשלה. אין בינו לבין שמירה על בריאות הציבור דבר וחצי דבר. ההחלטה היום, מנוגדת להסכמות שלנו עם פרויקטור הקורונה רופ' רוני גמזו על מתווה שיגובש בשקיפות ותוך כדי התייעצות מולנו. התחושה שעולה מהשטח, היא שבעלי המסעדות אינם מתכוונים לכבד צו, שנוצר בחטף וללא שום היגיון בריאותי. בכוונת איגוד המסעדות והברים לפרסם ביום ראשון הקרוב , בשם האיגוד, תו סגול שישמור על בריאות לקוחותינו ויאפשר למסעדנים להמשיך לתפעל את העסקים".

מסעדה בחיפה, צילום: אלעד גרשגורן מסעדה בחיפה | צילום: אלעד גרשגורן מסעדה בחיפה, צילום: אלעד גרשגורן

 

מהמשטרה נמסר בהתייחס למבצע האכיפה באזור ירכא, כי "במסגרת המאמץ הלאומי לבלימת התפשטות נגיף הקורונה, הגבירה המשטרה את אכיפתה בירכא, המתמקדת בתקנות לשעת חירום, בהתאם לממצאי משרד הבריאות, הרושמים היקף מאומתים גבוה במקום. עשרות שוטרים מסיירים במרכזי הקניות ומתמקדים בהסברה ובאכיפת חובת עטיית מסכה, לצד עמידתם של בתי העסק בתנאי התו הסגול וכן פיקוח אחר חייבי בידוד, למען שלומם ובריאותם של כלל תושבי הכפר. בנוסף, המשטרה הקימה מחסומי בידוק בכניסות לירכא, שבהם תמקד המשטרה את ההסברה והפיקוח בדבר מילוי הנחיות משרד הבריאות. הציבור מתבקש להישמע להנחיות השוטרים, לנהוג בהתאם להסדרי התנועה במחסומי הבידוק ולמלא אחר הנחיות משרד הבריאות".

 

מחסום משטרתי בכניסה לירכא, צילום: אחיה ראב"ד מחסום משטרתי בכניסה לירכא | צילום: אחיה ראב"ד מחסום משטרתי בכניסה לירכא, צילום: אחיה ראב"ד

 

מתחם ביג בירכא, ריק, צילום: פאדי אמון מתחם ביג בירכא, ריק | צילום: פאדי אמון מתחם ביג בירכא, ריק, צילום: פאדי אמון

אתמול סיכם קבינט הקורונה כי ישראלים יוכלו לטוס לקרואטיה, בולגריה ויוון - היחידות שמוכנות לקבל ישראלים בשטחן ללא בידוד בכניסה - ללא חובת בידוד גם כשינחתו בחזרה. המתווה ייכנס לפועל ב-16 באוגוסט, יום ראשון הקרוב. בינתיים, קפריסין והונגריה נמצאות עדיין בבחינת השרים.

עוד סוכם כי רשימת המדינות שיקבלו ישראלים תתעדכן כל שבועיים. ישראלים שיחליטו לטוס יידרשו למלא הצהרת בריאות ופרטים הן ביציאה מהארץ והן בחזרה אליה. הטפסים נמצאים באתר משרד הבריאות. 

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות