אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד המשפטים האמריקאי מאשים את ייל: מפלה לרעה מועמדים לבנים ואסייתים צילום: בלומברג

משרד המשפטים האמריקאי מאשים את ייל: מפלה לרעה מועמדים לבנים ואסייתים

האוניבסיטה היוקרתית מואשמת שמתוך כוונה לסייע לבני מיעוטים להתקבל ללימודים במסגרת אפליה מתקנת היא פגעה במועמדים לבנים וממוצא אסייתי. משרד המשפטים האמריקאי קבע כי בייל "לגזע יש השפעה רבה על הסיכוי להתקבל", אך דוברת מטעם האוניברסיטה הכחישה את ההאשמות. בעבר פעל המשרד בנושא זה נגד אוניברסיטת הרווארד

14.08.2020, 09:36 | שירות כלכליסט
 משרד המשפטים האמריקאי מאשים את אוניבסיטת ייל היוקרתית באפליה לא חוקית נגד מועמדים לבנים ומועמדים ממוצא אסייתי בהליכי הקבלה לתואר ראשון, זאת תוך הפרה של חוקי זכויות האזרח בארה"ב.

קראו עוד בכלכליסט

משרד המשפטים הגיע למסקנה הזו בעקבות חקירה שנמשכה שנתיים, שבה החלו בתגובה לתלונה שהוגשה על ידי קבוצות של אסייתים–אמריקאים נגד ההתנהלות של האוניברסיטה. לפי ההצהרה שפרסם משרד המשפטים, בכוונתו להגיש תביעה נגד ייל אם האוניברסיטה השוכנת בניו הייבן, קונטיקט, לא תנקוט "בצעדי תיקון".

אוניברסיטת ייל. אפליה בהליכי הקבלה, צילום: בלומברג אוניברסיטת ייל. אפליה בהליכי הקבלה | צילום: בלומברג אוניברסיטת ייל. אפליה בהליכי הקבלה, צילום: בלומברג

תוכניות אפליה מתקנת באוניברסיטאות נועדו לפתור את בעיית האפליה הגזעית בקבלת סטודנטים ללימודים.

בית המשפט הגבוה בארה"ב פסק כי האוניברסיטאות יכולות להשתמש באפליה מתקנת מתוך כוונה לסייע לבני מיעוטים להתקבל ללימודים. עם זאת, יש שטוענים שבכך פוגעים בלבנים ובסטודנטים ממוצא אסייתי.

לפי משרד המשפטים, ניתן להתייחס לגזע בתהליך הקבלה לאוניברסיטאות תחת נסיבות מוגבלות, אך "השימוש של ייל בגזע כלל לא היה מוגבל". עוד ציינו כי האוניברסיטה היוקרתית "משתמשת בגזע במספר שלבים בהליך הקבלה שהובילו לכך שלגזע יש השפעה רבה על הסיכוי להתקבל".

דוברת מטעם האוניברסיטה הכחישה את ההאשמות, אך הוסיפה כי בייל שיתפו פעולה עם החקירה.

עוד נמסר מייל כי משרד המשפטים הגיע למסקנות לפני שאפשר לייל להגיש מסמכים רלוונטים. "אם משרד המשפטים היה מקבל את כל המידע ושוקל אותו בצורה הוגנת, הוא היה מגיע למסקנה שההתנהלות של ייל עומדת לגמרי בהחלטות בית המשפט הגבוה", מסרה הדוברת.

משרד המשפטים כבר פעל נגד אוניברסיטת הרווארד, השייכת אף היא לליגת הקיסוס, שהואשמה באפליה נגד מועמדים ממוצא אסייתי. עם זאת, בשנה שעברה צידד בית המשפט בבוסטון באוניברסיטה בטענה שתוכנית האפליה המתקנת עזרה לקבל סטודנטים ממוצאים שונים ומגוונים. הוגש ערעור על הפסיקה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות