אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
עיריות, יצרנית נשק ובנקים: מערכת חדשה של רשות ני"ע חושפת מי מקבל דירוג AAA בישראל צילום: אוראל כהן, טל אזולאי, דור מנואל

עיריות, יצרנית נשק ובנקים: מערכת חדשה של רשות ני"ע חושפת מי מקבל דירוג AAA בישראל

יו"ר הרשות ענת גואטה מובילה מדיניות להנגשה של מידע למשקיעים, שבמסגרתה מערכת הסינון החדשה מאפשרת לראות בצורה נוחה את דירוגי האשראי השונים שנותנות חברות הדירוג המקומיות לגופים בישראל; ארבע עיריות זכו לדירוג הגבוה ביותר - תל אביב, רעננה, הרצליה ורמלה

16.08.2020, 11:15 | חזי שטרנליכט

מערכת סינון של דירוגי אשראי שמשיקה היום (א') רשות ניירות ערך מאפשרת לראות בצורה נוחה את דירוגי האשראי השונים של גופים בישראל, וכך חושפת אילו גופים מקבלים מחברות הדירוג המקומיות את הדירוג המקומי AAA (טריפל איי).

קראו עוד בכלכליסט

עד היום היה צריך לבצע בדיקה בכל אחת מהאתרים של חברות הדירוג, ואולם כעת בשני קליקים מתקבלת התשובה: 18 גופים זוכים לציון היוקרתי.

הגופים הם הבנקים הגדולים (פועלים, לאומי, דיסקונט, מזרחי טפחות והבינלאומי) וגם בנק מוניציפל. מספר גופים שמציעים מכשירי השקעה סולידיים. ארבע עיריות זוכות להתברג גם כן בצמרת טבלת הדירוגים: תל אביב, רעננה, הרצליה ורמלה. עוד ברשימה – יצרנית הנשק הממשלתית רפאל וחברת נמלי ישראל.

מרכז החלל של רפאל, צילום: דוברות רפאל מרכז החלל של רפאל | צילום: דוברות רפאל מרכז החלל של רפאל, צילום: דוברות רפאל

ברשות ניירות ערך ציינו כי המערכת כוללת מידע מתוך הדיווחים של חברות הדירוג, שדווחו ופורסמו על ידן באופן פומבי במערכת מגנ"א, המערכת של רשות ניירות ערך שמזינה את המידע למערכת מאי"ה של הבורסה. המערכת החדשה מאפשרת לבצע חיפוש מידע לפי פרמטרים שונים, בהם חברת דירוג, סולם דירוג, מהות ההודעה, ותאריך הדירוג. בעתיד יורחבו אפשרויות החיפוש, כך שייכללו פרמטרים נוספים.

המערכת הוקמה בהתאם למדיניות שמובילה יו"ר הרשות, ענת גואטה, להנגשה של מידע למשקיעים, כחלק מארגז הכלים לצורך קבלת החלטות השקעה. בהתאם לכך, יו"ר הרשות קיימה בשבוע שעבר שולחן עגול בנושא הסטנדרט הרצוי בתחום הדירוג בשוק החוב בישראל. הדיון התקיים לאור הצורך לשכלל ולחדד את הכלים הקיימים בקרב משקיעים ובייחוד משקיעים מהציבור אשר רוכש אגרות חוב. גואטה פתחה את הדיון ואמרה: "האחריות הישירה של הרשות לשמירה על אינטרס המשקיעים בשוק ההון מחייבת להמשיך לחזק את מנגנוני השוק כדי להבטיח את תקינותם של תהליכי התמחור לאורך זמן. הרשות משיקה מאגר נתונים שיהיה חשוף לציבור ויציג את נתוני הדירוג שניתנו לחברות המנפיקות על ידי חברות הדירוג".

גואטה הוסיפה כי "בשנת 2020 היקף השוק הקונצרני עומד על 350 מיליארד שקל. בד בבד, עם התפתחות השוק חל גידול מהותי ושיעור החברות שגייסו חוב הוכפל בעשור האחרון. היום עיקר החוב הסחיר הוא חוב מדורג. עם זאת, אנו רואים שמיעוט החברות המדורגות הן בדירוג כפול. 16% מכמות החברות מדורגות בדירוג כפול, ואלו מהוות 40% מהיקף החוב הסחיר. יתר החברות מדורגות בדירוג חיצוני יחיד או לא מדורגות בכלל. זה שונה ביחס לשווקים המערביים".

רשות ניירות ערך ערכה דיון מקוון מיוחד בשבוע שעבר בנושא הדירוגים, שבו נכחו בין היתר גואטה, הממונה על שוק ההון משה ברקת, יו"ר מידרוג ברק סורני ומנכ"ל ובעלים ילין לפידות יאיר לפידות.

לכניסה למערכת החדשה

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות