אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הביטוח הלאומי שילם מתחילת המשבר 12 מיליארד שקל דמי אבטלה צילום: גדי קבלו

הביטוח הלאומי שילם מתחילת המשבר 12 מיליארד שקל דמי אבטלה

מדובר ב-2.5 מיליארד שקל בממוצע לחודש, סכום נמוך בהרבה מהצפוי. הסיבה המרכזית היא השכר הנמוך של המובטלים. התשלום היומי למובטל ירד ב-20% מ-209 שקל ליום לפני המשבר ל-175 ליום ביולי

16.08.2020, 16:31 | שחר אילן

הביטוח הלאומי שילם מאז תחילת המשבר 12.2 מיליארד שקל עבור דמי אבטלה, כלומר כ-2.5 מיליארד שקל לחודש.

זהו סכום נמוך בהרבה מהציפיות והוא נובע מהשכר הנמוך של המובטלים. שיא התשלומים היה 3.6 מיליארד שקל באפריל, שבו שולמו דמי אבטלה ל-910 אלף איש. ביוני ירד היקף התשלומים ל-2 מיליארד וביולי ל-1.9 מיליארד ל-426 אלף איש.

התשלום הממוצע של דמי האבטלה למובטל הולך וגדל בהתמדה מחודש מאי. אם במאי הוא עמד על 3,500 שקל וביוני על 3,800 שקל הרי ביולי הוא הגיע ל-4,500 שקל. הסיבה אינה עלייה בשכר המובטלים אלא התייצבות האבטלה. מחודש לחודש יש פחות מובטלים שחוזרים לעבודה ופחות מובטלים חדשים ולכן מספר הימים הממוצע למובטל עולה. אם במאי קיבל כל מובטל בממוצע תשלום על 20 יום, ביוני המספר עלה ל-22 וביולי ל-26, כמעט המקסימום.

מימין:  מנכ"ל ביטוח לאומי מאיר שפיגלר ושר העבודה והרווחה איציק שמולי, צילומים: אוראל כהן, דוברות ביטוח לאומי מימין: מנכ"ל ביטוח לאומי מאיר שפיגלר ושר העבודה והרווחה איציק שמולי | צילומים: אוראל כהן, דוברות ביטוח לאומי מימין:  מנכ"ל ביטוח לאומי מאיר שפיגלר ושר העבודה והרווחה איציק שמולי, צילומים: אוראל כהן, דוברות ביטוח לאומי

לעומת זאת, התשלום הממוצע ליום, שמעיד על גובה השכר של המובטל, עמד ביולי על 175 שקל, כמו במרץ. לפני הקורונה עמד התשלום הממוצע למובטל על 209 שקל ליום. כלומר מאז תחילת המשבר חלה ירידה של 20% בתשלום היומי למובטל.

הביטוח הלאומי שילם ביולי דמי אבטלה ל-426 אלף איש. לגבי עוד 81 אלף לא התקבל מידע משירות התעסוקה ביולי והם טרם קיבלו תשלום. 414 אלף ממקבלי דמי האבטלה לא נמצאים בשוק העבודה כבר יותר מ-18 שבועות כלומר הם מתקרבים למצב של אבטלה קבועה.

מתחילת המשבר קיבלו דמי אבטלה 993 אלף איש, מתוכם 893 אלף מובטלי קורונה ו-100 אלף מובטלים ותיקים יותר. 93% מהבקשות לדמי אבטלה שהוגשו מתחילת הקורונה נענו בחיוב.

שר העבודה והרווחה איציק שמולי: "מאות אלפי ישראלים אשר מצבם עוד לפני המשבר היה חמור, כבר שבועות ארוכים מתקיימים מקצבה דלה וללא אופק תעסוקתי. חייבים לעבור למודל חדש של סבסוד שכר למעסיקים". מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר ציון כי "בטלה זה לא מקצוע, והתשלום אותו מקבלים המובטלים נמוך משמעותית מגובה השכר אותו הרוויחו".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות