אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
צחי אבו רכש מטמנת פסולת שתמוזג עם פי גלילות, משה קראדי ינהל צילום: דוד לביא

בלעדי לכלכליסט

צחי אבו רכש מטמנת פסולת שתמוזג עם פי גלילות, משה קראדי ינהל

לאחר שהשלימה את רכישת מסוף הדלקים מקבוצת דלק, רכשה משפחת אבו את אתר ההטמנה שריג תמורת 90 מיליון שקל. מפכ"ל המשטרה בעבר משה קראדי, שכיהן עד כה כמנכ"ל פי גלילות, ימשיך גם לנהל אותה בבעלות החדשה

17.08.2020, 06:56 | גולן חזני

מעט יותר מחודש לאחר שהשלים את רכישת חברת פי גלילות מקבוצת דלק, מבצע צחי אבו עסקה גדולה נוספת. חברת יחיאל אבו, שבבעלות משפחתו, ובה צחי מכהן כמנכ"ל ואביו יחיאל כיו"ר, רכשה את אתר הטמנת הפסולת שריג ליד אשדוד תמורת 90 מיליון שקל. המטמנה תמוזג לפי גלילות.

קראו עוד בכלכליסט

מדובר באתר ששימש עד 2012 להטמנת פסולת יבשה ונסגר באותה שנה בשל חריגות בניהול העסק. הבעלים הקודמים ניסו להסדיר את החריגות ולפתוח את המטמנה מחדש, אך ללא הצלחה. לכן העמידו אותה באחרונה למכירה במכרז, שבו משפחת אבו הציעה את המחיר הגבוה ביותר. כעת בכוונת המשפחה לנסות להשמיש את המטמנה ולקבל אישורים להפעלתה.

במקביל חתמה המשפחה עם משה קראדי, מנכ"ל פי גלילות כיום ומפכ"ל המשטרה  בשנים 2007-2004, על הסכם שלפיו הוא ימשיך לנהל את החברה. במילים אחרות, אחרי מכירת דלק ישראל, שהוא מכהן בה כיו"ר, צפוי קראדי לעזוב את יצחק תשובה בתום 13 שנים בשלל תפקידים בקבוצת דלק. דלק ישראל היא החברה־האם לשעבר של פי גלילות והחברה־הבת של קבוצת דלק, שאותה אמורה הקבוצה למכור עד החודש הבא.

מימין: צחי אבו ומשה קראדי, צילום: דוד לביא מימין: צחי אבו ומשה קראדי | צילום: דוד לביא מימין: צחי אבו ומשה קראדי, צילום: דוד לביא

קראדי, שנחשב איש מפתח בקבוצת דלק, אמר ל"כלכליסט": "אני מודה למשפחת אבו על האמון, ורואה אתגר גדול בהרחבת פעילות החברה. לפי גלילות יש ניסיון מוצלח ורב־שנים בהתנהלות מול ארגוני איכות הסביבה והרשויות, ניסיון שיבוא לידי ביטוי בניהול אתר שריג כאתר מודרני לסילוק פסולת, שעומד באמות המידה הסביבתיות ובסטנדרטים המקצועיים הגבוהים ביותר". שטח המטמנה המשמשת לפסולת בניין הוא 240 דונם, ובכוונת אבו להקים מתקן למיחזור חלק מהפסולת בעוד החלק האחר ייטמן. העובדה שהמטמנה נמצאת בסמיכות למתקן הניפוק של פי גלילות באשדוד היתה שיקול ברכישה ובאפשרות לפעילות משותפת.

בתחילת יולי השלימה משפחת אבו את רכישת פי גלילות תמורת 720 מיליון שקל, לאחר שגברה במירוץ על אלקו של האחים זלקינד, שביקשו לרכוש את החברה עם לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות הריאליות של בנק לאומי. את העסקה מטעם קבוצת דלק הובילו קראדי ובועז צ'צ'יק, מנכ"ל דלק ישראל. החברה נמכרה בהתאם למתווה לחיזוק ביטחונות, שעליו חתמה קבוצת דלק במאי האחרון עם מחזיקי האג"ח שלה, שלהם היא חייבת כיום כ־5.8 מיליארד שקל. במסגרת המתווה התחייבה קבוצת דלק למכור גם את דלק ישראל עד ספטמבר. מרבית התמורה שקיבלה דלק ישראל בעסקה עם אבו שימשה אותה לפירעון חובות לבנקים, וחלק קטן יחסית של 150 מיליון שקל הועבר לקבוצת דלק כדיבידנד.

במסגרת רכישת פי גלילות קיבלה משפחת אבו קרקעות שמשמשות את פי גלילות לאחסון וניפוק בנזין, בהיקף של 630 מיליון ליטר בשנה. מדובר ב־330 דונם באשדוד (500 מיליון ליטר), 357 דונם בירושלים, 31 דונם בחיפה ו־180 דונם בבאר שבע. חוות המכליות שנמצאת בקרקעות בירושלים אמורה להתפנות, ועליה אמורות להיבנות 2,500 דירות, וזאת במסגרת שכונת הר נוף שתורחב.

יחיאל אבו (70) החל את דרכו כשיפוצניק. בשנות ה־30 לחייו עבר ליזמות בניין ונהפך לקבלן גדול באשדוד. ב־2008 רכש 140 דונם מקבוצת הנדל"ן בוני ערים אשדוד, שהיתה אז בשליטת אי.די.בי של נוחי דנקנר, תמורת 126 מיליון שקל. רכישה זו הפכה אותו לקבלן הפרטי עם מלאי הקרקעות הפנויות הגדול באשדוד. בנוסף, הוא מחזיק כיום ב־50% ממניות מפעל האלקטרוניקה אלבטק שבאשדוד, כשביתרת המניות מחזיקה התעשייה האווירית.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות