אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אחרי הפיצוץ בביירות: שיעור החיוביים בלבנון עלה מ-2.1% ל-5.6%; צילום: איי אף פי

דיווח שוטף

אחרי הפיצוץ בביירות: שיעור החיוביים בלבנון עלה מ-2.1% ל-5.6%;

דרום קוריאה: חשש מהתפרצות קורונה לאחר ש-300 נדבקו בכנסייה בסיאול; כלכלת תאילנד התכווצה ביותר מ-12% ברבעון השני; ניו זילנד: 9 חולי קורונה אובחנו, הבחירות לראשות הממשלה נדחו; מספר המתים מקורונה בהודו עולה על 50 אלף; גרמניה: כ-560 נדבקים חדשים ביממה האחרונה; איטליה סגרה את מועדוני הלילה לשלושה שבועות; הצעה בגרמניה: שבוע עבודה מקוצר - במקום פיטורי עובדים עלה מ-2.1% ל-5.6%; דרום קוריאה: חשש מהתפרצות קורונה לאחר ש-300 נדבקו בכנסייה בסיאול; כלכלת תאילנד התכווצה ביותר מ-12% ברבעון השני; ניו זילנד: 9 חולי קורונה אובחנו, הבחירות לראשות הממשלה נדחו; מספר המתים מקורונה בהודו עולה על 50 אלף; גרמניה: כ-560 נדבקים חדשים ביממה האחרונה; איטליה סגרה את מועדוני הלילה לשלושה שבועות; הצעה בגרמניה: שבוע עבודה מקוצר - במקום פיטורי עובדים

17.08.2020, 19:41 | כלכליסט ו-ynet

משבר הקורונה - תמונת מצב בארץ ובעולם 

19:30 - ראש תוכנית החיסונים הרוסית: 'המערב מנסה לגנוב מאיתנו מדענים'

ראש התוכנית הרוסית לפיתוח חיסון לקורונה תוקף את מוסדות המחקר המערביים המנסים לדבריו "לפתות" את המדענים שבתוכנית להצטרף ולעבוד דווקא עמם.

אלכסנדר גינטסבורג (Alexander Gintsburg), ראש מכון המחקר האפידמיולוגי הרוסי גמאליה טוען שהניסיונות למשוך מדענים מרוסיה לאירופה ולארה"ב לא הצליחו.

מכון המחקר גמאליה פיתח את החיסון הרוסי לנגיף הקורונה שקיבל בשבוע שעבר את אישור רגולטור התרופות הרוסי.

"החוקרים שלנו עובדים במכון גמאליה כבר עשר שנים. כל אוניברסיטה אמריקאית או אירופית יכולה רק לחלום על לקבל חוקרים כאלה. והן מנסות לפתות אותם - אבל לא יצליחו", אמר גינטסבורג לערוץ הטלוויזיה Rossiya-1. הוא לא סיפק כל ראיה לטענה שלו ולא הזכיר מוסד אחד לדוגמה.

רוסיה רשמה את החיסון שלה לקורונה ב-11 באוגוסט, אף שהוא עבר רק את השלבים 1 ו-2 בניסוי הקליני, ללא שלב 3 המתקדם שבו משתתפים עשרות אלפי בני אדם. רוסיה החליטה כאמור לרשום את החיסון למרות זאת, להתחיל את השימוש בו ולבצע את שלב 3 תוך כדי תחילת חיסון האוכלוסייה.

גורמים רשמיים במוסדות רפואיים הביעו דאגה לנוכח ההחלטה הרוסית והביעו ספק ביעילות ובבטיחות של החיסון, שכן גם מהשלבים שכן בוצעו בניסויים הקליניים לא חשפה רוסיה את הנתונים.

17:55 - אחרי הפיצוץ: עלייה בנדבקים בלבנון

כמעט שבועיים אחרי הפיצוץ שהחריב את נמל ביירות וזרע הרס בחצי מהעיר, לבנון מדווחת בימים האחרונים על עלייה מדאיגה במספר הנדבקים החדשים בקורונה. גורמי בריאות במדינה קראו היום (ב') להכריז על סגר בן שבועיים בניסיון לעצור את התפשטות הנגיף.

 

באסון בנמל ביירות לפני שבועיים התפוצצו כמעט 3,000 טונות של אמוניום חנקתי, וכ-180 בני אדם נהרגו ויותר מ-6,000 נפצעו. האסון גרם להכבדה משמעותית של העומס על בתי החולים בלבנון, שעוד לפני כן רבים מהם מתחו את מאמציהם עד לקצה גבול היכולת כדי להצליח לטפל בכל נשאי הקורונה. שניים מבתי החולים של ביירות שטיפלו בנדבקים בנגיף ספגו בעצמם פגיעה קשה בפיצוץ, וכמה מאנשיהם נהרגו בו.

 

עוד לפני שהתקבלו הסימנים הראשונים לעלייה במספר הנדבקים הזהירו מומחים כי ההצטופפות בהלוויות ובבתי החולים שבהם אושפזו פצועים מגבירה את הסכנה להידבקות. גם הפגנות המחאה שנערכו בביירות סומנו כמוקד הדבקה אפשרי.

 

לפי פטרה חורי, היועצת של ראש הממשלה היוצא חסאן דיאב לענייני בריאות, שיעור הבדיקות החיוביות בלבנון עלה מ-2.1% ל-5.6% בתוך ארבעה שבועות בלבד. אתמול דיווחה לבנון על 439 נדבקים חדשים ועוד שישה מתים מהנגיף. בלבנון גרים מעט יותר מ-5 מיליון בני אדם, ועד כה זוהו בה יותר מ-8,800 נדבקים. מספר המתים הרשמי עומד על 103.

 

 

הפיצוץ. בביירות, צילום: איי פי הפיצוץ. בביירות | צילום: איי פי הפיצוץ. בביירות, צילום: איי פי

 

13:35 - הונג קונג: 44 נדבקים חדשים ביממה האחורנה, הוטלו הגבלות חדשות

הונג קונג דיווחה היום על 44 מקרים חדשים של נדבקים בקורונה היממה האחרונה. במקביל הממשלה הודיעה על הרחבת המגבלות כדי למנוע את התפשטות הנגיף. ההגבלות כוללות איסור על ישיבה במסעדות משעה 6 בערב ועטיית מסכות בחוץ. ההגבלות הן עד 25 באוגוסט.

12:00 - הצעה בגרמניה: שבוע עבודה מקוצר במקום פיטורי עובדים

איגוד העובדים הגדול בגרמניה, IG מטאל, המייצג את יצרניות הרכב, ביניהן אאודי, ב.מ.וו ופורשה, מציע להחיל שבוע עבודה של ארבעה ימים. "זו תהיה התשובה לשינויים המבניים בסקטורים כמו תעשיית הרכב", טען יו"ר הארגון יורג הופמן. "באמצעות המהלך הזה ניתן יהיה לשמור על משרות בתעשייה ולא לקצץ אותן". תעשיית הרכב הגרמנית, הנחשבת לאחת מעמודי התווך של הכלכלה, מתמודדת עם המעבר לרכבים חשמליים זאת בנוסף למכה שספגה בעקבות משבר הקורונה. לדבריו של הופמן, זה באינטרס של החברות לקצר את שבוע העבודה במקום לפטר עובדים, מכיוון שכך הן מבטיחות שהעובדים המיומנים והמומחים יישארו בחברה וחוסכות תשלומי פיצויים. תעשיית הרכב הגרמנית מעסיקה בסביבות 830 אלף עובדים ותורמת כ-5% לתמ"ג של המדינה.

10:50 - דרום קוריאה: חשש מהתפרצות קורונה לאחר ש-300 נדבקו בכנסייה בסיאול

דרום קוריאה מזהירה מהתפתחות משבר חדש סביב הקורונה, זאת על רקע התפרצויות חדשות של הנגיף כולל אחת הקשורה לכנסייה שבה מעל 300 מחברי הקהילה נדבקו ומאות אחרים מסרבים להיבדק.

ההתפרצות הזו הקשורה לכנסיית סאראנג ג'יל בסיאול היא הגדולה ביותר במדינה מזה קרוב לחצי שנה, והובילה להטלת הגבלות. נכון לחצות בשבת, המרכז לפיקוח ומניעת מחלות בקוריאה (KCDC) דיווח על 197 מקרים חדשים, מרביתם באזור סיאול רבתי. זה היה היום השלישי ברציפות שמספר הנדבקים עומד על מעל מאה.

סיאול בקורונה, צילום: אי פי איי סיאול בקורונה | צילום: אי פי איי סיאול בקורונה, צילום: אי פי איי

דרום קוריאה נחשבת לאחד מסיפורי ההצלחה של ההתמודדות מול הקורונה, אך היא ממשיכה להיאבק בהתפרצויות חדשות. כעת מספר הנדבקים הכולל במדינה עומד על 15,515 ו-305 מתים. "אננו מתייחסים למצב הנוכחי כשלב הראשוני במקור הדבקה רחב היקף", מסר מנהל ה-KCDC, ג'יאונג איון – קיונג בתדרוך לעיתונאים. "אנחנו עומדים בפני משבר שאם לא נשתלט על ההתפשטות הנוכחית, נספוג עלייה אקספוננציאלית במספר הנדבקים, שבתורה עלולה להוביל לקריסה של מערכת הבריאות ולנזק כלכלי עצום".

אחת הבעיות המכזיות עם ההדבקה בכנסיה היא חוסר שיתוף הפעולה עם הרשויות. לפי סגן שר הבריאות, מנהלי הכנסיה סיפקו רשימה לא מדויקת של 4,000 חברים. אמנם 319 אובחנו עם קורונה, אך הרשויות לא מצליחות לאתר מעל 600 חברים שאמורים להיכנס לבידוד. בראש הכנסיה עומד הכומר ג'ון קוואנג – הון, שמרן שמארגן גם מחאות נגד הממשלה, וקורא להדחתו של הנשיא. החשש הוא שהנגיף מתפשט גם בהפגנות.

 

10:20 - כלכלת תאילנד התכווצה ביותר מ-12% ברבעון השני

כלכלת תאילנד התכווצה בשיעור הגבוה ביותר מזה למעלה משני עשורים, והמיתון שלה העמיק, זאת על רקע הסגר שהטילה הממשלה והגבלות התנועה שנועדו לבלום את התפשטות הקורונה. על פי הנתונים שפרסמה היום (ב') המועצה הלאומית לפיתוח כלכלי וחברתי, התמ"ג התכווץ ברבעון השני ב-12.2% לעומת השנה שעברה. זו הירידה הגדולה ביותר שחווה המדינה מאז המשבר הפיננסי באסיה ב-1998 אז התכווצה הכלכלה ב-12.5%. עם זאת, התוצאות היו טובות מעט מהתחזיות, שציפו להתכווצות של 13%. בהשוואה לרבעון הקודם הכלכלה התכווצה ב-9.7%. בהתאם, המועצה הכלכלית הורידה את התחזית השנתית ומעריכה כעת התכווצות של בין 7.3%-7.8%, זאת לעומת הערכה קודמת של התכווצות של 6%. בתאילנד נדבקו עד כה 3,300 איש בקורונה ו-58 בני אדם מתו.

תיירים בתאילנד , צילום: איי אף פי תיירים בתאילנד | צילום: איי אף פי תיירים בתאילנד , צילום: איי אף פי

09:00 - איטליה סגרה את מועדוני הלילה לשלושה שבועות

איטליה סגרה את מועדוני הלילה מהיום למשך שלושה שבועות ומחייבת עטיית מסכה בחוץ באזורים מסוימים בין השעות 6 בבוקר עד 6 בערב. זו החזרת המגבלות הראשונה מאז הוסרו, וזאת עקב עלייה במספר הנדבקים.

רומא בקורונה, צילום: איי אף פי רומא בקורונה | צילום: איי אף פי רומא בקורונה, צילום: איי אף פי

08:30 - גרמניה: כ-560 נדבקים חדשים ביממה האחרונה

מספר הנדבקים בגרמניה עומד על כ-225 אלף, לאחר שאתמול התגלו עוד 560 נדבקים חדשים בנגיף. כך דיווח מכון רוברט קוך (RKI).

08:15 - הודו: מספר המתים מקורונה עולה על 50,000

 

בהודו הגיע מספר המתים מקורונה ל-50,000 לאחר שביממה האחרונה מתו 900 איש נוספים. כך מסר משרד הבריאות. לפי שעה יש בהודו 2.6 מיליון נדבקים בנגיף.

בכך הופכת הודו למדינה השלישית בדירוג המדינות שנפגעו הכי קשה מהקורונה, אחרי ארה"ב (5.4 מיליון דולר) וברזיל (3.3 מיליון דולר).

בשבת אמר ראש הממשלה נרנדרה מודי כי שלושה מועמדים פוטנציאליים לייצור חיסון עורכים ניסויים וכי ממשלתו תרכוש מספר עצום של חיסונים לכשיוכח שהם יעילים.

 

קורונה בהודו, צילום: איי אף פי קורונה בהודו | צילום: איי אף פי קורונה בהודו, צילום: איי אף פי

07:45 - ניו זילנד: 9 חולי קורונה אובחנו, הבחירות לראשות הממשלה נדחו

ראש ממשלת ניו זילנד, ג'סינדה ארדרן, הודיעה כי הבחירות הכלליות במדינה יידחו בארבעה שבועות בשל נגיף הקורונה. הבחירות, שנקבעו במקור ל-19 בספטמבר, נדחו ל-17 באוקטובר. בשבוע שעבר הוארך הסגר בעיר הגדולה במדינה, אוקלנד, בשל העלייה בתחלואה. ביממה האחרונה אובחנו תשעה חולי קורונה נוספים. 

 

 

בדיקת קורונה באוקלנד, צילום: איי אף פי בדיקת קורונה באוקלנד | צילום: איי אף פי בדיקת קורונה באוקלנד, צילום: איי אף פי

 

07:45  - הקורונה בארה"ב: מניין המתים חצה את רף ה-170 אלף

לפי נתוני סוכנות הידיעות רויטרס, בארצות הברית מתו יותר מ-170 אלף חולי קורונה. מניין המתים עלה ביממה האחרונה ב-483 בני אדם. עד כה התגלו בארצות הברית לפחות 5.4 מיליון נשאי קורונה, והיא מובילה במספר המאובחנים והמתים בעולם. מספר המקרים המאובחנים נמצאים במגמת ירידה ברוב המדינה, מלבד בהוואי, דרום דקוטה ובאילנוי.

 

 

דונלד טראמפ עם מסכה, צילום: רויטרס דונלד טראמפ עם מסכה | צילום: רויטרס דונלד טראמפ עם מסכה, צילום: רויטרס

 

07:30  - ברזיל: 620 מתו ביממה האחרונה, יותר מ-23 אלף אובחנו כחולים

משרד הבריאות בברזיל עדכן כי ביממה האחרונה מתו 620 חולי קורונה במדינה, עוד נמסר כי 23,101 חולי קורונה חדשים אובחנו. עד כה אובחנו במדינה יותר מ-3.3 מיליון נשאי קורונה, מתוכם מתו כ-108 אלף בני אדם.

 

 

בי"ח בסאו פאולו, ברזיל, צילום: רויטרס בי"ח בסאו פאולו, ברזיל | צילום: רויטרס בי"ח בסאו פאולו, ברזיל, צילום: רויטרס

 

06:30 - סין: נכון להיום לא התגלו נדבקים באזור מערב שינג'יאנג

 

סין דיווחה כי לא התגלו נדבקים חדשים בנגיף הקורונה באזור המערבי של שינג'יאנג. מאז יולי מודבר באפס חולים באזור. בכל סין נרשמו אתמול 22 מקרים חדשים של נדבקים, לעומת 19 מקרים ביום ראשון, כך מסרו רשויות הבריאות.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות