אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ירידה של 58% ברווחי כאל ברבעון השני  צילום: רמי זרנגר

ירידה של 58% ברווחי כאל ברבעון השני

על התוצאות העיבה הפרשה להפסדי אשראי של 59 מיליון שקל; החברה הציגה עלייה של 1% במחזורי העסקאות במחצית הראשונה של השנה, מול ירידה של 6%-10% בחברות המתחרות

17.08.2020, 10:00 | עירית אבישר

משבר הקורונה השפיע גם על תוצאות חברת כרטיסי האשראי כאל: החברה סיימה את הרבעון השני של 2020 עם רווח של 23 מיליון שקל, ירידה של 58% ביחס לרבעון המקביל אשתקד - אז הרוויחה 54 מיליון שקל. הירידה נובעת בעיקרה מגידול בהפרשות להפסדי אשראי בעקבות משבר הקורונה. במחצית הראשונה של השנה הרוויחה כאל 16 מיליון שקל לעומת 91 מיליון שקל בחציון המקביל, נסיגה של 82%. 

ההוצאות להפסדי אשראי הסתכמו ברבעון השני בסכום ל 59 מיליון שקל לעומת 29 מיליון שקל בתקופה המקבילה אשתקד, זינוק של 109%, אשר נובע בעיקרו מגידול בהפרשה הקבוצתית להפסדי אשראי על רקע התמשכות המגפה ואי הוודאות ביחס להשפעות המשבר.

מנכ"ל כאל לוי הלוי, צילום: רמי זרנגר מנכ"ל כאל לוי הלוי | צילום: רמי זרנגר מנכ"ל כאל לוי הלוי, צילום: רמי זרנגר

למרות הירידה החדה בשורת הרווח, יש גם נקודות חיוביות בדוח: בהשוואה למתחרותיה ישראכרט ומקס, כאל הציגה ביצועים טובים יותר בהיקף הפעילות בכרטיסי האשראי שלה. כך למשל רשמה כאל עלייה של 1% במחזורי העסקאות במחצית הראשונה של השנה לעומת התקופה המקבילה ב-2019, וזאת בניגוד לירידה של 6%-10% אצל מתחרותיה כתוצאה ממשבר הקורונה.

מחזור העסקאות בכרטיסי כאל עמד ברבעון השני על 24 מיליארד שקל בהשוואה ל-26 מיליארד שקל בתקופה המקבילה אשתקד, יירידה של כ-8%. במחצית הראשונה של השנה עמד מחזור העסקאות על 51.1 מיליארד שקל לעומת 50.6 מיליארד שקל, כאמור עלייה של 1% בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד. 

תיק האשראי של כאל נותר ללא שינוי לעומת נתוני תחילת השנה ועמד על 5.5 מיליארד שקל, כלומר החברה העניקה הלוואות בקצב דומה להלוואות שנפרעו. ברבעון השני קטן תיק האשראי של כאל (ללא רכב) ב-3%. הריבית הממוצעת בגין אשראי צרכני עמדה על 10.4% בסוף יוני ביחס ל-10.5% בסוף שנת 2019.

הכנסות החברה ברבעון השני של השנה הסתכמו ב-417 מיליון שקל לעומת 462 מיליון שקל ברבעון המקביל, קיטון של כ-10%. בחציון הראשון של השנה הכנסות החברה היו יציבות ועמדו על 889 מיליון שקל בדומה לתקופה המקבילה, שבה הסתכמו הכנסות החברה ב-894 מיליון שקל.

לוי הלוי, מנכ"ל כאל, אמר: "משבר הקורונה ממשיך לתת אותותיו על תוצאות החברה גם ברבעון השני של השנה. האטת הפעילות במשק הביאה לפגיעה בהיקף מחזורי העסקאות בארץ ולאובדן הכנסות ממחזורי חו"ל. אנו פועלים ליישום התוכנית האסטרטגית הרב שנתית תוך התאמתה להשפעות המשבר".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות