אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
ממשלת אוקראינה החליטה: תיאסר כניסת חסידים לאומן צילום: עמית מגל

ממשלת אוקראינה החליטה: תיאסר כניסת חסידים לאומן

ממשלת אוקראינה אישרה את החלטת משרד הפנים המקומי להטיל הגבלות על ההילולה באומן לקראת ראש השנה המתקרב. בין היתר, תיאסר כניסת "זרים" לעיר - ויוטל סגר על האזור ככל שיידרש. "המצב האפידמיולוגי במדינה איננו מאפשר את קיומם של אירועים המוניים", הבהירו

18.08.2020, 08:39 | אדוארד דוקס, ynet
ראש השנה באומן נראה רחוק מתמיד: אמש (יום ב') אוקראינה הודיעה כי תגביל את כניסת החסידים לקבר רבי נחמן מברסלב שבעיר אומן, תאסור על כניסת זרים - ואף תטיל סגר על האזור, ככל שיידרש. ההחלטה התקבלה במשרד הפנים האוקראיני בשיתוף עם הוועדה הממלכתית לביטחון ומצבי חירום, ואושרה על ידי הממשלה.

 

קראו עוד בכלכליסט

 

ההחלטה פורסמה אמש באתר משרד הפנים האוקראיני, ובין היתר נכתב בה כי שר הפנים, ארסן אבקוב, יזם הגבלות קורונה סביב ההילולה השנתית באומן, שנתמכו בממשלה ובוועדה הממלכתית לביטחון ומצבי חירום.

 

חרדים בדרך לטיסה לאומן, צילום: עמית מגל חרדים בדרך לטיסה לאומן | צילום: עמית מגל חרדים בדרך לטיסה לאומן, צילום: עמית מגל

 

 

"שר הפנים ציין כי מדי שנה מגיעים בין 30 ל-50 אלף חסידים ממדינות שונות לאומן, ובמשך שלושה ימים הם חוגגים טקסים דתיים ומבקרים במקומות קדושים", נכתב. "מתכונת זו של אירוע המוני במהלך מגפה יוצרת סיכונים עצומים להפצת הנגיף לא רק עבור משתתפי האירוע, אלא גם לאוכלוסייה המקומית".

"המצב האפידמיולוגי לא מאפשר"

 

באתר הממשלתי הבהירו: "אנו מכבדים את המסורות הלאומיות של עמים וקהילות דתיות שונות, וכל שנה אנו עושים כמיטב יכולתנו להבטיח סטנדרטים גבוהים ביותר של ביטחון. עם זאת, בשבועות האחרונים חלה באוקראינה עלייה בהתפרצויות נגיף הקורונה בקרב האוכלוסייה, ומצב דומה נצפה במדינות אחרות".

 

מבלי לנקוב בשמות של מדינות ספציפיות, אמר שר הפנים האוקראיני כי "הממשלות של מדינות אלו נאלצו לחזור למגבלות ההסגר המחמירות. הקשבנו לדיווחים של השרים הרלוונטיים בממשלה, והגענו למסקנה כי המצב האפידמיולוגי במדינה ובעולם כולו איננו מאפשר את קיומם של אירועים המוניים, במיוחד בהשתתפות זרים".

באתר הממשלתי ציינו כי הגיעו להסכם דומה עם נציגי הכנסייה האורתודוכסית האוקראינית והכנסייה האורתודוכסית הרוסית שביטלו תהלוכה עקב המגפה. "לכן הוא מקווה להבנה בעניין זה מנציגי הקהילה הדתית החסידית", הוסיפו. "ארסן אבקוב הדגיש כי משרד הפנים ינקוט בכל האמצעים הטכניים ליישום מגבלות הסגר באומן".

ראש העיר איים: אציב מחסומים

כמה שעות מוקדם יותר, הכריז ראש עיריית אומן, אולכסנדר צבריי, כי יפעל באמצעים קיצוניים אם צריך, למנוע את הגעת החסידים לעירו השנה, זאת לאחר שלדבריו ממשלת אוקראינה לא נוקטת במדיניות המבטיחה את בריאות הציבור. הוא הזהיר כי במידה ולא יתקבלו החלטות ברמה ממלכתית, הוא עצמו יציב מחסומים בכניסות לאומן לפני ראש השנה. לדבריו, כ-94% מתושבי אומן מתנגדים להגעת מבקרים ממדינות אדומות לעירם.

 

צבריי סופג ביקורת קשה מצד הקהילה היהודית באומן ומואשם אף באנטישמיות. לאחרונה, על רקע משבר ראש השנה, החריפו הטונים לאחר שביקר בציון הקבר במגרת ההיערכות - וסירב בתוקף לחבוש כיפה. אף כתב לנשיא אוקראינה, ולדימיר זלנסקי, וביקש להיפגש עמו כדי להסביר לו, לדבריו, את הסכנה הכרוכה בהגעת המוני זרים לאומן. משלא נענה, הגיע אמש למשרדו של זלנסקי בקייב עם שק"ש, כיסא מתקפל ואוהל, והודיע שהוא מבין כי הנשיא עסוק, ולכן ימתין לו ככל שיידרש. בראיון שהעניק ממשרדו של נשיא אוקראינה, הדגיש צבריי כי שר הבריאות של ישראל ביקש מהאוקראינים בפירוש שלא לאפשר השנה את חגיגות ראש השנה באומן.

 

ואולם באותו הזמן אישרה ממשלת אוקראינה את המלצת משרד הפנים על מגבלות הכניסה לאומן, אף שזלנסקי, הנשיא היהודי, טרם אמר את המילה האחרונה. יצוין כי מעל החלטת הממשלה האוקראינית נחים לא מעט סימני שאלה. למשל, כיצד ימנעו מהחסידים להגיע לאומן - ומה יעשו עם מעל לאלף החסידים שכבר נמצאים שם.

סייע בהכנת הכתבה: איתמר אייכנר

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות