אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
המשבר פגע במכירות ביטוח ישיר אך גם הפחית את כמות התביעות צילום: דפנה גזית

המשבר פגע במכירות ביטוח ישיר אך גם הפחית את כמות התביעות

הרווח של חברת הביטוח צמח ברבעון השני של השנה ב-12% ל-72 מיליון שקל; הפרמיות מביטוחי הרכב אמנם ירדו ב-17%, אך הרווחיות השתפרה הודות לירידה בתאונות בזמן הסגר

18.08.2020, 12:18 | עירית אבישר

על אף משבר הקורונה ,איי.די.איי (הידועה בשם ביטוח ישיר) פרסמה את דוחות הרבעון השני של 2020, שהראו עלייה של 12% ברווח הנקי ל-72 מיליון שקל.

קראו עוד בכלכליסט

במבט פנימה אל תוך הדוח ניתן לראות כי למשבר הקורונה היו השפעות לטוב ולרע על תוצאות חברת הביטוח: מצד אחד ירידה במכירות ומנגד שיפור ברווחיות הפעילות, היות והסגר המעיט את כמות התביעות.

מנכ"ל ביטוח ישיר, קובי הבר, צילום: כפיר סיוון מנכ"ל ביטוח ישיר, קובי הבר | צילום: כפיר סיוון מנכ"ל ביטוח ישיר, קובי הבר, צילום: כפיר סיוון

סך הפרמיות ירד ברבעון השני ב-10% ל-579 מיליון שקל. בביטוח ישיר ציינו כי בחודשים האחרונים חל שיפור ברמת המכירות, אבל הן עדיין לא חזרו לרמה של טרום המשבר, כיוון שרמת האבטלה הגבוהה פוגעת במכירות, וכן ישנם לקוחות שמקפיאים את הביטוחים כדי לחסוך בהוצאות.

עיקר הירידה נרשם בביטוחי הרכב, שם הפרמיות צנחו ב-17% כיוון שבתקופת הסגר כמות המכירות ירדה משמעותית. בנוסף לכך אנשים רבים הקפיאו ביטוחים, וביטוח ישיר גם נתנה הנחות למבוטחיה בשל המצב. לכל זה יש להוסיף את מצב ענף ביטוחי הרכב שכולל עלייה משמעותית בתחרות ושחיקה במחירים בשנים האחרונות.

ככל הנראה ברבעון השלישי יירשם שיפור במכירות, אבל בשל שחיקת המחירים החברה לא צפויה לשוב לצמיחה בהכנסות מתחום זה בזמן הקרוב.

מנגד, הסגר השפיע לטובה על רווחיות פעילות הביטוח - רמת הפעילות במשק ירדה, ובעקבותיה גם היקף התאונות והתביעות. התוצאה היא שהרווח הכולל לפני מס מתחום ביטוח כללי צמח ב-8% לעומת הרבעון השני של 2019 ועמד על 61.7 שקל.

מה שעוד תרם לתוצאות ביטוח ישיר ברבעון השני היה פעילות ההשקעות. אחרי המפולת של הרבעון הראשון, הגיע התיקון בשווקים ברבעון השני. פעילות ההשקעות בתיק הנוסטרו של החברה תרמה לה הכנסות של 34 מיליון. אולם בסך הכל ההפסדים בתיק הנוסטרו מתחילת השנה עומדים על 18 מיליון שקל.

ביטוח ישיר גם שמה דגש על צמצום הוצאות. אמנם בדוח הכספי ההוצאות ירדו רק ב-3% ל-134 מיליון שקל, אולם בפועל מדובר בירידה גבוהה יותר, שקוזזה מהשפעות חשבונאיות הקשורות להוצאות הרכישה הנדחות. החברה אמנם לא ביצעה מהלך של פיטורים, אבל בתקופת הסגר חלק מהעובדים ירדו ל-80%, החברה צמצמה משמעותית גיוס עובדים חדשים, וכן בוצעה התייעלות גם בנושא העבודה בשעות נוספות ובפינוי שטחי נדל"ן.

"הרבעון השני היה מורכב מאד ולא מייצג רבעון רגיל. למשבר היו השפעות עלינו בכיוונים שונים", אמר המנכ"ל קובי הבר. "המשק נמצא עדיין בעיצומו של המשבר. יחד עם זאת, במבט קדימה, ובמידה ולא יהיו זעזועים נוספים, אני מאמין ביכולתה של החברה לשמור על פסי הרווחיות אליהם אנו רגילים, ולהמשיך להציג יציבות ברווח החיתומי מפעילויות הליבה שלנו", הוא הוסיף.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות