אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד התרבות: האולמות ייפתחו ב-1 בספטמבר לפי מתווה הרמזור שמגבש פרופ' גמזו צילום: אבי מועלם

משרד התרבות: האולמות ייפתחו ב-1 בספטמבר לפי מתווה הרמזור שמגבש פרופ' גמזו

השר חילי טרופר: "מהלך זה, מצטרף לבשורה משבוע שעבר, במסגרתה החזרנו את מופעי התרבות במרחבים הפתוחים". יו"ר ועדת הקורונה, ח"כ יפעת שאשא ביטון, אמרה בדיון בעניין: "לא ברור למה מקום כל כך מסודר שניתן לשלוט בסיטואציה המתרחשת בו לא יפעל"; השחקנית רבקה מיכאלי: "מה עשתה לכם התרבות? האמנים מסומנים כאויבי העם"

18.08.2020, 13:13 | מאיה נחום שחל

משרד התרבות הודיע כי האולמות ייפתחו ב-1 בספטמבר, זאת בהמשך לשיחות בינו לבין למשרד הבריאות. זאת על פי מתווה הרמזור שמגבש פרויקטור הקורונה, פרופסור רוני גמזו ובהתאם לנתוני התחלואה. השר חילי טרופר אמר כי "מהלך זה, מצטרף לבשורה משבוע שעבר, במסגרתה החזרנו את מופעי התרבות במרחבים הפתוחים. אנו ממשיכים לפעול על מנת לפתוח גם את אולמות התרבות ב-1 בספטמבר. הגיעה העת להחזיר את התרבות לאולמות ולהחיות את עולם התרבות בחזרה".

מתווה הרמזור של גמזו הוא מתווה שמתגבש בימים אלה לגבי כל ענפי המשק ומבוסס על רמת התחלואה. כשיתפרסם המתווה ענף התרבות ייפתח בהתאם להנחיות שלו.

מוקדם יותר היום התקיים דיון בוועדת הקורונה בעניין פתיחה מחודש של האולמות. "אנחנו לא צריכים לשאול למה עולם התרבות לא נפתח, אלא חייבים לדרוש שייפתח", כך אמרה הבוקר יו"ר הוועדה ח"כ יפעת שאשא ביטון. "לא ברור למה מקום כל כך מסודר שיכולים לשלוט בסיטואציה המתרחשת בו לא יפעל. זה לא רק האמנים, יש פה כל כך הרבה מעגלי תעסוקה שמושפעים מהענף ויושבים בבית ואף אחד לא יודע להגיד למה. אני מבקשת אמירה ברורה שב-1 בספטמבר אולמות התרבות יוכלו להיפתח".

קראו עוד בכלכליסט

פרופ' איתמר גרוטו סמנכ"ל משרד הבריאות דיבר על מתווה שמתגבש בימים אלה לפתיחה של אולמות התרבות הסגורים במועד הנקוב. לפי דבריו, של גרוטו המתווה שמתגבש יהיה דומה לזה שהיה לפני הסגירה ומבוסס על אחוזי תפוסה באישור משרדי התרבות והבריאות.

לדבריו, "המדד שאנחנו מתייחסים אליו הוא בעיקר של החולים הקשים שעומד היום על 410 ואנחנו עדיין מאוד מוטרדים כי זה הפקטור הכי חשוב מבחינתנו כדי לא לגרום לקריסה של מערכת הבריאות או לתת טיפול פחות איכותי.

נעם סמל, מנכ"ל תיאטרון הבימה. מאיים בבג"ץ , צילום: אוראל כהן נעם סמל, מנכ"ל תיאטרון הבימה. מאיים בבג"ץ | צילום: אוראל כהן נעם סמל, מנכ"ל תיאטרון הבימה. מאיים בבג"ץ , צילום: אוראל כהן

"אנחנו בימים אלה עוברים לשיטה אחרת של ניהול האירוע, שמאז כניסתו של פרופ' רוני גמזו קיבלה תאוצה. הרעיון שעומד בבסיס המתווה מדבר על כך שאנחנו מפרידים בין אירועי תרבות בפנים ובחוץ, על סוג הפעילות, והכי חשוב שהכל יעבוד לפי שיטה של התחשבות בגודל - מקום גדול יותר לאנשים. פגשנו בשולחן עגול את אנשי התרבות וההחלטה של הקבינט נכון להיום היא להפעיל את המתווה מה-1 בספטמבר, כי זה דורש התארגנות והתייחסות של משרדי הממשלה ושל חקיקה".

מנכ"ל הבימה נעם סמל דרש מגרוטו לענות לו באופן ברור אם יוכל לפתוח את הבימה ב-1 בספטמבר. "אני בתור מנכ"ל הבימה מחזיק תו סגול. אני יכול היום להכניס לפי מתווה שאושר כבר 500 איש באולם רובינא. האם אני ב-1 בספטמבר יכול לפתוח את הבימה לקהל הרחב? תענה לי. אם אתם לא רוצים לפתוח אותנו תגידו ונלך לבג"ץ נגד משרד הבריאות והממשלה.

"במחזה 'גן הדובדבנים' של צ'כוב יש משפט שאומר 'ואת האדם שכחו', אתם שכחתם את האדם הישראלי. אנחנו מדברים גם בשם הקהל הצובא על דלתותינו. כמעט אף מנוי לפילהרמונית הבימה גשר וכל תיאטרון אחר לא ביטל את המנוי, מסיבות שהוא מאמין בתרבות הישראלית זה אומר שהם רוצים אותה. יכול להיות שאין ברירה ונלך לבג"ץ שם תצטרכו להסביר למה אתם לא פותחים אותנו".

שר התרבות והספורט חילי טרופר, צילום: אבי מועלם שר התרבות והספורט חילי טרופר | צילום: אבי מועלם שר התרבות והספורט חילי טרופר, צילום: אבי מועלם

המחזאי גיא מרוז סיפר "קיבלתי לפני כמה ימים הודעה משחקנית מאוד בכירה שכתבה לי 'גיא אני שוקלת התאבדות ולא בגלל בעיות כספיות אלא בדידות מחצי שנה בבית'. מה אתם עושים לאנשים שיושבים בבית שהיו רגילים לעבוד ולצאת החוצה? לא כולם יכולים לעשות דברים אחרים. אתם שולחים 160 אנשים במטוס של 180 מקומות, אבל את התיאטרון לא פותחים? יש רצון אולי לתת מכה חזקה לאנשי התרבות שידעו שהם חלשים וצריכים את המדינה והדבר הזה בלתי נתפס".

"האמנים מסומנים כאויבים"

השחקנית רבקה מיכאלי אמרה "אני רוצה לדבר בשם צרכני התרבות שניזוקים לא פחות מעושי התרבות. זה מתחיל להיות חשוד מדוע מרחיקים אותם מהתרבות, זה מתחיל להיות לא אמין. מה עשתה לכם התרבות? האמנים מסומנים כאויבי העם. אתם לא יודעים כמה הופעתי לצבא ולבתי הבראה וכמה עדיין בגילי המופלג אני מנחה דברים בהתנדבות בלי סוף. אני חושבת שמה שצריך זה לפתוח את האולמות. היו 12 ימים של הצגות לפי כל ההתווית וההנחיות שמרו על הכללים במדויק ואין נתונים על שיעורי ההדבקה. איך זה יכול להיות? וזה גם לא נכון לערב את אולמות השמחה באולמות התיאטרון, אצלנו הקהל לא רוקד בדרך כלל".

ח"כ אורלי פרומן מיש עתיד תל"ם חיזקה את דבריה של מיכאלי. "היה מתווה של אולמות התרבות כעשרה ימים שנסגר בגלל אירועי השמחות למרות שלא היתה שם הדבקה. למה סגרתם את עולם התרבות? זה עולם אחר לגמרי מעולם האירועים. אנחנו צריכים ללמוד לחיות עם הקורונה ואנחנו לא יכולים לחיות בלי תרבת ואמנות, זה חלק מהסיפור של החברה הישראלית".

קטורזה עלה לשידור ואמר "בתקופה האחרונה יש לשונות רעות שמדברות שהתשדיר שעשיתי הוא דמי השתקה, אז אני רוצה להגיד שאני גאה בתשדיר וכשפנו אלי ראיתי בזה התגייסות למטרה שאם נשים מסכה רמת התחלואה תרד ונוכל להחזיר את עולם התרבות ולחברים שלי לעלות על הבמות". הוא פנה לגרוטו. "אתם החזרתם את הטיסות שזה חשוב אבל אין שום הבדל בין מספר אנשים שיושבים במטוס סגור לאותם אנשים באולם תרבות. הייתי בבית החייל באולם של 900 איש היו 400 איש . יש מרווח ועם מסכה והם יושבים במקום. תעשו משהו. פרופ' גמזו וחילי טרופר בעדי וזה לא קורה. אנחנו ניזהר ונשמור ונדאג שהכל יהיה בצורה הכי נכונה".

גיא תלם מנכ"ל תיאטרון חולון דיבר בשם חבריו מנהלי היכלי ומשכנות התרבות בישראל. "אנחנו קבוצה גדולה שנפקדת מהדיון והגיע הזמן שנשתתף. מה שמאפיין אותנו הוא שראשית אנחנו פזורים לכל אורכה ורוחבה של מדינת ישראל ואחראים להיקף הפעילות הגדול יותר במדינה. עשרות אלפי אירועים ומופעים בשנה ולמעלה מ-10 מיליון מבקרים בהיכלי התרבות. כל היכל תרבות הוא בית בקהילה והמקום אליו אנשים מגיעים ואנחנו מנוע מרכזי לכמה מעגלי עבודה".

תלם ביקש מתווה בשלבים כאשר בכל שלב ייבדקו היקפי התחלואה. דבר נוסף הוא סיוע של המדינה. "ישנן רשויות בהן שוקלים להפסיק פעילות כי לא מסוגלים לעמוד בתיקצוב. בכל העולם המפותח המדינה מעניקה סיוע לענף, גם אצלנו החליטו לתת סיוע של 200 מיליון שקל לענף אבל משום מה הסיוע יחולק רק למוסדות הנתמכים בשגרה וכל הקבוצה שאני מדבר בשמה לא תראה מזה שקל ולא תוכל לתפקד. לסיוע יש תכלית של שיפוי נזקים ולאפשר למוסדות התרבות לכשיאושר לפתוח לקיים פעילות תחת ההגבלות. כל הדבר הזה שנמנע מאיתנו משמעותו שרוב היכלי התרבות לא יוכלו לרכוש הצגות כי לא יוכלו לכסות עלויות ממכירת כרטיסים. אנחנו מבקשים שהמדינה תיקח אחריות על היכלי התרבות אי אפשר לזרוק הכל על השלטון המקומי".

מנכ"לית עמותת הכוריאוגרפים שרון בר לב אמרה "בתחום המחול אנחנו מתעסקים בחלוקת סלי מזון. אנחנו מתחננים שהמתווה יפסיק להיות מונח על השולחן אלא שיפתחו את עולם התרבות וכבר ממחר. תנו לנו להופיע בתוך האולמות. הפתיחה בחוץ רלוונטית בעיקר לתעשיית המוזיקה, זה לא יחזיר את שוק העבודה להכנסות כספיות ובטח לא את הקהל שצמא למופעים. מישהו רצה לרצוח אותנו ופועל בשיטתיות לעשות את זה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות