אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.

שיחת ועידה

מנכ"ל משרד הבריאות: ״לא מדברים על פיטורי רופאים״

כך אמר חזי לוי, מנכ"ל משרד הבריאות בשיחה עם אדריאן פילוט, במסגרת כנס הבריאות של כלכליסט. עוד אמר לוי: ״אני מקווה שנוכל להוריד את ממדי התחלואה ולא נצטרך סגר מוחלט בתקופת החגים. אבל עדיין לא התקבלה החלטה״

19.08.2020, 15:34 | הגר רבט

״אני מקווה שנוכל להוריד את ממדי התחלואה ולא נצטרך סגר מוחלט בתקופת החגים. אבל עדיין לא התקבלה החלטה״, כך אמר חזי לוי, מנכ"ל משרד הבריאות בשיחה עם אדריאן פילוט, במסגרת כנס הבריאות של כלכליסט.

קראו עוד בכלכליסט

כנשאל האם ביקור שלו במגזר הערבי תוכנן כתגובה לאמירה הבעייתית של רוני גמזו על כך ש״הערבים ביצעו פיגוע בריאותי״ ענה: ״לא,זה היה מתוכנן מראש. אני לא חושב שיש שם פיגוע, אבל בהחלט יש אחוז ניכר של חולים והלכתי לראות מקרוב מה קורה במחלקות הקורונה שהשתתפנו במימונן והאם אכן מטפלים בהן בחולי קורונה. שמחתי להיפגש עם מנהלי בתי החולים. התרשמתי שיש גישה רצינית. יש בתי חולים שונים ויכולות שונות אבל הרצון לטפל הוא ברור. עצם האמירה שהם חלק מהמאבק בקרונה ומשרד הבריאות רואה בהם עמיתים היא חשובה וכך אני גם חש״.

פרופ פרופ' חזי לוי מנכ"ל משרד הבריאות | צילום: דוברות בית חולים ברזילי פרופ

מגזרים שבהן נרשמה תחלואה גבוהה - חרדים, ערבים וירושלמים - הם בתי חולים עצמאיים ולא חייבים לפי חוק לקבל תקציבים נוספים ולכן קורסים. האם אתה הולך לשנות את הגישה ולהעביר להם סיוע?

״בתי החולים, במיוחד הדסה ושערי צדק, מקבלים הרבה סיוע. מבחינת הדיונים שלנו עם האוצר הם נמצאים על השולחן עד חורמה ושנית, מבחינת חלוקת כוח אדם שביצענו עכשיו הם כמובן קיבלו נתח. דאגנו השבוע לגבי שערי צדק והדסה ליכולתם לשלם שכר מול האוצר וסידרנו את העברת הכספים. על אף שהם שייכים לבעלויות אחרות לגמרי הם חלק בלתי נפרד ממערכת הבריאות והיכולת שלנו להתמודד ואנחנו מטפלים בהם ללא קשר לשיוכם הממשלתי״.

אז מחלקות הקורונה שהם פתחו וההכנסות שנכנסו אליהן בהוראתכם יפוצו?

״העבודה מול האוצר לקבל את הסיוע לקורונה היא לכל בתי החולים ולא רק לממשלתיים וקופ״ח. אנחנו מחוייבים לשפות אותם כדי שנוכל להילחם בקורונה בצורה אחידה״.

שוחחתי היום עם אנשים בתוך משרד הבריאות שאמרו שהאוצר ממשיך לעשות תרגילים ולא להעביר את הכסף.

״יש לנו איתם שיח רציף, חלק מהכסף הועבר ועל חלק יש ויכוח. זה כנראה טיבו של עולם וטיבו של אוצר. אנחנו באים בדרישות ברורות. סך הכל נתקלתי באוזניים קשובות אם כי יש ויכוחים, אבל נעמוד על כך שנקבל את מלוא התקציב שרובו נועד לשפר את המוכנות לטיפול בקורנה, לשפות את מה שנעשה עד כה ולקבל את פני החורף עם התחלואה הכפולה של השפעת והקורונה״.

אתה יכול להבטיח שלא יהיו פיטורי רופאים?

״אנחנו לא מדברים על פיטורים, לא בבתי החולים ולא בתאגידים. התקדמנו בדיון אבל סכסוך העבודה פתוח והוא לדעתי על דברים שהם פתירים. ההסכם האחרון שנחתם עם הרופאים היה באוגוסט ובדצמבר 2011, הוא פג למעשה ב-2019 והוארך ואם יהיה תקציב אני מניח שיפתח מו״מ וכל הדברים האלה ידונו בהרחבה רבה״.

על נושא התאגידים הרפואיים אמר לוי : ״התאגידים הם כלי לקיצור תורים בבתי החולים הממשלתיים, כלי לטכנולוגיות וכלי לשיפור היעילות. יש כמה דברים לסדר אבל לא אתן יד לפגיעה בהם או לחיסולם. זה כלי חשוב למחקרים וקיצור תורים, וגם האוצר חושב כך״.

אנחנו באוגוסט ולא רק שעדיין לא מונה יו״ר לוועדת סל התרופות אין אפילו מסגרת תקציבית.

״אני מאוד מקווה שהוועדה הזו תשרת בזמן שנועד לה שזה עד סוף השנה ואנחנו פועלים לשם כך. יש מספר שמות שאנחנו דנים בהם״.

לבסוף נשאל לוי על המוכנות לחורף ולתחלואה הכפולה ואמר: ״אנחנו נהיה ערוכים לחורף, זו עבודה משותפת גם של בתי החולים, גם של הקהילה וגם של הרבה גופי ידע, רכשנו חיסונים ואנחנו עסוקים בהכנת המערכת״.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות