אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הליכוד בדרך להשתלט על המוסדות הלאומיים העולמיים צילומים: עמית שעל , אלכס קולומויסקי

בלעדי לכלכליסט

הליכוד בדרך להשתלט על המוסדות הלאומיים העולמיים

נתניהו רוקם תוכנית לפיה ח"כ חיים כץ יתמנה ליו"ר קק"ל, ונציג הליכוד יעקב חגואל יתמנה ליו"ר ההסתדרות הציונית העולמית. ח"כ מיקי זוהר פועל להקים קואליציה במוסדות הציוניים כדי לקדם את התוכנית, ויתמנה ליו"ר הליכוד העולמי

20.08.2020, 06:59 | צבי זרחיה

ראש הממשלה בנימין נתניהו רוצה להעמיק את שליטתו של הליכוד במוסדות הלאומיים העולמיים. לפי הצעה שמקדם ח"כ מיקי זוהר (ליכוד) בשליחותו של נתניהו, יו"ר הליכוד העולמי יעקב חגואל ימונה ליו"ר ההסתדרות הציונית העולמית וח"כ חיים כץ (ליכוד) ימונה ליו"ר קק"ל.

על פי התוכנית, זוהר יחליף את חגואל כיו"ר הליכוד העולמי, בנוסף לתפקידו כיו"ר הקואליצה בכנסת. כדי לממש את התוכנית, זוהר פועל לכונן קואליציה רחבה במוסדות הלאומיים וכבר הגיע להסכמה עם ש"ס, ישראל ביתנו והסיעה החרדית "ארץ קודש". כדי להגדיל את התמיכה שלו בקונגרס הציוני העולמי, שמורכב מנציגי יהודים ממדינות שונות ובוחר את ראשי המוסדות הלאומיים, הליכוד פועל לגייס סיעה נוספת לקואליציה שלו ולהציע לה את משרת יו"ר קרן היסוד. גורמים פוליטיים לא פוסלים אפשרות שכחול לבן תקבל את המשרה אם תצטרף לגוש בראשות הליכוד.

קראו עוד בכלכליסט

חיזוק אחיזתו של הליכוד במוסדות הציוניים נועד בין היתר למנוע מצב כפי שאירע ב־2018 כאשר נציג מפלגת העבודה, יצחק (בוז'י) הרצוג, נבחר ליו"ר הסוכנות היהודית.

בהסכם הקואליציוני בין הליכוד לכחול לבן עם הקמת הממשלה נקבע כי "הצדדים יפעלו ביניהם להגיע להסכם בדבר הקמת קואליציה משותפת במוסדות הלאומיים וקביעת בעלי התפקידים השונים בהם בהסכמה". בכחול לבן אמרו אתמול כי כרגע אין מו"מ עם הליכוד בעניין זה. יש עתיד מסרבים לעת עתה לחבור לגוש בראשות הליכוד אך מעוניינים להריץ מועמד משלהם לראשות קק"ל. 

חיים כץ (מימין) ומיקי זוהר. מצפים לג חיים כץ (מימין) ומיקי זוהר. מצפים לג'ובים | צילומים: עמית שעל , אלכס קולומויסקי חיים כץ (מימין) ומיקי זוהר. מצפים לג

איוש משרות הצירים בקונגרס הציוני העולמי ובמוסדות הלאומיים נעשה לפי מפתח תוצאות הבחירות לכנסת. בסוף אוקטובר מסיימים את כהונתם יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית אברהם דובדבני, נציג המפד"ל, יו"ר קק"ל דני עטר מהעבודה ויו"ר קרן היסוד סם גרונוולד מטעם הליכוד, המקורב לנתניהו. משרה נחשקת נוספת היא יו"ר הסוכנות היהודית. כיום ממלא אותה, כאמור, הרצוג שבכוונתו להתמודד ביוני 2021 על משרת נשיא המדינה.

כפי שנחשף ב"כלכליסט", יש עתיד מבקשים למנות את ח"כ אלעזר שטרן כיו"ר קק"ל, ובתמורה לכך הוא יפנה את מקומו בכנסת לח"כית מכחול לבן. בש"ס מעוניינים שעו"ד שלמה דרעי אחיו, של השר אריה דרעי, ימשיך לכהן כסגן יו"ר קק"ל. לכן, עם השגת רוב לליכוד הוא צפוי להמשיך בתפקידו.

כדי להשלים את סבב המינויים נדרשים מהלכים פנימיים בתוך הליכוד העולמי ולפיכך נתניהו מריץ את זוהר ליו"ר הליכוד העולמי. מדובר במשרה בעלת כוח רב, שמאפשרת ביצוע מינויים של אנשי ליכוד בתוך המוסדות הלאומיים – הסוכנות היהודית, ההסתדרות הציונית, קק"ל, וקרן היסוד.

ועידת הליכוד העולמי כוללת 60% נציגים מחו"ל ו־40% נציגים מישראל. בבחירות ליו"ר הליכוד העולמי שנערכו בליכוד בישראל לפני כחודש זכה זוהר ברוב, אולם חגואל טוען שיש לו רוב בקרב צירי הליכוד מחו"ל. כעת מנסים לתפור עסקה לפיה חגואל יקבל את משרת יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית ויוותר על משרת יו"ר הליכוד העולמי עבור זוהר.

חגואל זימן ישיבת ועידת ליכוד עולמי ב"זום" ליום ראשון הקרוב שנועדה לבחור את יו"ר הליכוד העולמי. בימים האחרונים הוגשה עתירה נגד כינוס הוועידה לבית הדין העליון של הליכוד בראשות הח"כ לשעבר מיכאל קליינר. קליינר אמר ל"כלכליסט" כי העביר את הדיון בעתירה לבית הדין של הליכוד העולמי. הליכוד ביקש דיון נוסף כולל בקשה לצו ביניים נגד כינוס הוועידה.

במקביל, מרכז הליכוד זומן להתכנס בעוד שבועיים כדי לאשר החלטה שלפיה 60% מחברי הליכוד העולמי יהיו מישראל (במקום 40% כיום). ההצעה נועדה למנוע מחגואל להשיג רוב ולאפשר את בחירתו של זוהר.

בינתיים מתגבשת בליכוד פשרה שלפיה ועידת הליכוד העולמית תידחה בשבוע לצורך גיבוש הסכמות לאיוש המשרות הבכירות לנציגי הליכוד במוסדות הציוניים. עד למועד זה מקווים בליכוד לכונן קואליציה רחבה שתאפשר את חלוקת הג'ובים.

חיים כץ נאלץ אשתקד להתפטר מתפקידו כשר העבודה והרווחה לאחר הגשת כתב אישום נגדו על מרמה והפרת אמונים. בימים אלה הוא מנהל מו"מ לעיסקת טיעון במסגרתה יפרוש מהכנסת אבל יוכל להתמנות לתפקיד ציבורי. משרת יו"ר קק"ל שקולה למשרת שר בממשלה ולכן יידרש לכך אישורו של היועץ המשפטי לממשלה.

מלשכתו של כץ נמסר בתגובה: "חיים כץ מכהן כיו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת ועוסק רק בעניינים אלו". חגואל סירב להגיב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות