אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
כפר סבא עצרה פרויקט מגורים שלא נערך למטרו - אחרי שנתנה היתר צילום: עמית שעל

כפר סבא עצרה פרויקט מגורים שלא נערך למטרו - אחרי שנתנה היתר

העירייה הטילה האחריות לעצירת הפרויקט על היזמית חברת ינוב, בטענה שלא ביצעה תיאום מול הוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) לקראת מעבר עתידי של רכבת קלה ומטרו במקום

20.08.2020, 08:10 | שלומית צור

המטרו כבר משנה עובדות בשטח. לכלכליסט נודע כי עיריית כפר סבא הוציאה צו הפסקת עבודה לפרויקט לאחר שנתנה לו היתר, אך טענה כי חברת ינוב היזמית היא שלא ביצעה תיאום מול הוועדה לתשתיות לאומיות (ות"ל) לקראת מעבר עתידי של רכבת קלה ומטרו במקום.

ביולי 2017 התקשרה ינוב בעסקת קומבינציה עם בעלי מגרש ברחוב ויצמן 55 להקמת פרויקט מגורים ומסחר. בפברואר 2020 קיבלה היתר בנייה לבניין בן 14 דירות, קומת קרקע מסחרית ושני מרתפי חניה. אך לפני מספר חודשים העירייה הוציאה לה צו הפסקת עבודה, לאחר שכבר נהרס המבנה הקיים במגרש והחלה חפירת המרתפים. הצו הוצא בנימוק כי החברה לא ביצעה תיאום מול ות"ל או נת"ע בנוגע לתוכנית המטרו. במכתב ששיגר עו"ד אסף אדר ליועמ”ש העירייה, עו"ד אלון בן זקן, צוין כי תוכנית המטרו היתה ידועה לוועדה המקומית בטרם הונפק היתר הבנייה, ובשעה שחובת הבדיקה והתיאום מוטלת על הרשות המקומית בלבד, כמי שחותמת על היתרי בנייה.

בניית הרכבת הקלה בת"א (ארכיון), צילום: דור מנואל בניית הרכבת הקלה בת"א (ארכיון) | צילום: דור מנואל בניית הרכבת הקלה בת"א (ארכיון), צילום: דור מנואל

יתרה מכך, ב־2019 פנתה החברה לנת"ע בבקשה לבצע תיאום, אך נאמר לה כי הוא נעשה מול העירייה בלבד. לבסוף התקבל בינואר השנה מכתב של יעל סולומון, מתכננת המטרו במינהל התכנון, לשרית שיליאן בעיריית כפר סבא, לפיו "אין מניעה לאשר את ההיתר". על סמך זאת הונפק היתר הבנייה ב־18 בפברואר.

לאחר הוצאת צו הפסקת העבודה, העירייה אף ביטלה את ההיתר, והחברה נדרשה לבצע התאמות מול ות"ל, לאחר שכבר מכרה דירות בפרויקט והחלה בעבודות הבנייה. במסגרת המגבלות נגרעו שלוש חניות מהפרויקט, והוקטן שטח המרפסות בקומה ראשונה ושנייה. את הנזק החברה מעריכה במיליון שקל.

"לאחר תחילת העבודות בפרויקט ולאחר קבלת היתר בנייה 'נזכרה' הוועדה לדרוש התאמות חדשות שהביאו לפגיעה קשה בפרויקט", כתב אדר לעירייה. "הוועדה אישרה את ההיתר הקיים לאחר שנועצה עם כל הגורמים הנוגעים בדבר, לרבות עם ות"ל. רק לאחר שהתברר כי התקבלו לרשותה כל האישורים הדרושים, הנפיקה הוועדה את היתר הבנייה. מרשתי מסרבת לקבל את התנהלותכם הקלוקלת והכוחנית שכן לא היתה כל סמכות לוועדה לחייב את מרשתי בביצוע התיאום מול ות"ל או נת"ע שחייב להיעשות מול הרשות בלבד. לא היה כל מקום חוקי להפסיק את עבודתה של מרשתי בצו שהוצא בחטא".

"מעיריית כפר סבא נמסר: "המכתב התקבל בעירייה, הדוחה מכל וכל את תוכנו. המענה יינתן לפונה כמקובל, ולא על גבי דפי התקשורת".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות