אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
הולכת נגד הזרם: אמזון מרחיבה שטחי משרדים ומגייסת עובדים צילום: בלומברג

הולכת נגד הזרם: אמזון מרחיבה שטחי משרדים ומגייסת עובדים

ענקית הקמעונאות מאמינה שהספונטניות המתאפשרת בין עובדים ששוהים באותו מקום היא קריטית. לעומת זאת, עובדי גוגל, פייסבוק ומסטרקארד יישארו בבית לפחות עוד כמה חודשים. אמזון מתכננת להתבסס בניו יורק, שממנה נדחקה רק בשנה שעברה

20.08.2020, 08:12 | שירות כלכליסט

ענקית הקמעונאות האמריקאית אמזון הודיעה שלשום כי תגייס 3,500 עובדים למשרות מטה ובמקביל תגדיל ב־83.6 אלף מ"ר את שטחי המשרדים שלה בשש ערים ברחבי ארה"ב. מהלך זה מדגיש את נכונותה להשיב את מועסקיה לעבודה בחללים משותפים, על אף אי הוודאות הקיימת בצל המגפה העולמית.

קראו עוד בכלכליסט

המרכזים החדשים של אמזון בסן דייגו, דנבר, פיניקס, דטרויט ודאלאס יקלטו 1,500 מהעובדים החדשים שיצטרפו ו־2,000 נוספים מיועדים לבניין האיקוני

רקע אמזון תיכנס בהדרגה, בלי פיתויי מס אחרי שנסוגה מהקמת מטה בניו יורק, אמזון תוסיף אלפי משרות לעיר מבלי שפותתה לכך עם הטבות מיוחדות ויקי אוסלנדר, ניו יורקלכתבה המלאה

של לורד אנד טיילור בניו יורק, שאותו רכשה הקמעונאית מ־WeWork במרץ האחרון. הרכישה מחברת השכרת החללים השיתופיים, ששווייה 1.15 מיליארד דולר, העניקה לאמזון כ־60 אלף מ"ר לאכלוס עובדים. משרד זה צפוי להיחנך ב־2023.

העובדים של טוויטר לא יחזרו בכלל

 

הכיוון שאליו צועדת הקמעונאית השנייה בגודלה בארה"ב שונה בתכלית מזה של מתחרותיה ושחקניות בולטות בתחומים נוספים. כך, למשל, ענקית האשראי מסטרקארד המעסיקה כ־200 אלף עובדים ברחבי העולם הנחתה את עובדיה להמשיך לעבוד מהבית עד שהנגיף יימצא תחת שליטה. כבר במאי הצהירה החברה כי היא בוחנת אפשרויות לצמצום שטחי המשרדים שלה. סקר של חברת הנדל"ן המסחרי קושמן אנד ווייקפילד שבחן לאחרונה 120 פירמות עריכת דין מובילות מצא כי 96% מהן צופות שבחמש השנים הבאות המועסקים שלהן יעבדו יותר מהבית. פייסבוק וגוגל כבר הודיעו לעובדיהן כי ימשיכו לעבוד מרחוק לפחות עד 2021 וטוויטר הגדילה לעשות כשהכריזה שתאפשר למרבית עובדיה לא לחזור למשרדים לעולם.

עם זאת, באמזון, כאמור, בטוחים בצדקת הדרך. "היכולת לתקשר עם אנשים, היכולת של צוותים לעבוד יחד — אפשר לעשות זאת גם וירטואלית, אבל זה לא ספונטני באותה מידה", טענה ארדין וויליאמס, סגנית נשיא לפיתוח הון אנושי בחברה. "אנחנו מצפים בכיליון עיניים לשוב למשרדים", אמרה ל"וול סטריט ג'ורנל".

בניין רשת האופנה לורד אנד טיילור, צילום: רויטרס בניין רשת האופנה לורד אנד טיילור | צילום: רויטרס בניין רשת האופנה לורד אנד טיילור, צילום: רויטרס

"בתעשיות אחרות, כולם באים בעקבות המנהיג", אמר ל"קומרשיאל אובזרבר" מייקל מטיאס, בכיר בחברת הנדל"ן Savills. "התוכנית של אמזון לשוב למשרדים בהחלט משפיעה על הדרך שבה אחרים מגיבים". עם זאת, מו וולה, בכיר בטרנספרנס־ביזנס המספקת תוכנה לניהול עבודה מרחוק, לא משוכנע שאמזון אכן תטווה את הדרך במקרה הזה. "האמת שאני המום מההודעה של אמזון", אמר וולה. "אני חושב שהחבר'ה האלה מנותקים, ואני חושב שזה הולך להתפוצץ להם בפנים". כעת, כשמרבית העובדים התרגלו לעבוד מבתיהם, וולה מאמין שאמזון תתקשה לשכנע אנשים לשוב למשרדים בקרוב. "תהיה להם בעיה לגייס 2,000 אנשים שיישבו בצלחת פטרי. אתה יכול לקנות את כל החלל שתרצה, אבל אני חושב שאף מועסק לא ימהר לסכן את עצמו כך".

5,000 עובדים בניו יורק.

מייסד אמזון ג’ף בזוס, צילום: בלומברג מייסד אמזון ג’ף בזוס | צילום: בלומברג מייסד אמזון ג’ף בזוס, צילום: בלומברג

נחישותה של אמזון להגדיל את נוכחותה בניו יורק מגיעה לאחר שבשנה שעברה נאלצה לבטל את תוכניתה להקים באזור את המטה השני של החברה שבסיסה בסיאטל. זאת, בעקבות ביקורת חריפה על תמריצים בהיקף של קרוב ל־3 מיליארד דולר שרשויות המדינה והעיר היו אמורות להזרים לאמזון. כבר כיום מעסיקה הקמעונאית כ־5,000 עובדים בניו יורק, הממוקמים בבנייני משרדים שונים בעיר.

"נותרנו מחויבים למעורבות בקהילות שבהן אנחנו ממוקמים, והסביבה האורבנית מאפשרת לנו לעשות זאת", הסבירה וויליאמס. לדבריה, סביבת עבודה עירונית תמשיך להיות מוקד משיכה לטאלנטים, שאותם אמזון מעוניינת לגייס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות