אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
אין רגע דל בטבע: פשלות העבר מסרבות לגווע צילום: אי פי איי

פרשנות

אין רגע דל בטבע: פשלות העבר מסרבות לגווע

לא רק שהמחלקה המשפטית של טבע כבר לא עוסקת בקידום עסקיה, גם הנהלת טבע כולה שקועה עד צוואר בתסבוכות משפטיות, במקום להתמקד בביזנס

20.08.2020, 07:22 | סופי שולמן

הצטרפו לעדכונים שוטפים בערוץ הטלגרם של מדור שוק ההון בכלכליסט

 

אם במשרדו של קור שולץ, מנכ"ל טבעבשלוש השנים האחרונות, עוד אין לוח חצים עם תמונות של קודמיו בתפקיד, הוא חייב להצטייד באחד כזה דחוף. בכל פעם שנדמה כי טבע תחת ניהולו מצליחה להציג ולו ניצנים של התייצבות ואולי אף שיפור בחזית העסקית, צץ לו עוד סיפור משפטי חדש־ישן שמעיב על הביצועים ומציב סיכונים חדשים מול החברה.

נדמה כי מאז שישראל מקוב עזב את תפקיד המנכ"ל ואלי הורביץ שכבר היה מבוגר יחסית, איבדה טבע את הכיוון לא רק בהיבט של חזון עסקי, אלא גם בהקפדה על הכללים הבסיסיים. אחת אחרי השנייה קופצות פרשיות משפטיות כאילו מתוך קופת שרצים אינסופית. בעבר המחלקה המשפטית של טבע היתה עסוקה בעיקר בערעור על פטנטים של מתחרים כדי לקדם את עסקיה, אך בשנים האחרונות היא טרודה בעיקר בעבודה מול רשויות החוק. המשותף לכל התביעות הוא ההתנהלות הבלתי ראויה שהחלה ב־2007 ונמשכה רוב העשור. אלה היו השנים החזקות של קופקסון, תרופת הדגל של טבע לטיפול בטרשת נפוצה, אך כפי שנחשף עם כל פרשה משפטית חדשה, הדרך לשנות השיא עירבה לא מעט הליכה על הקו האפור.

ב־2016 שילמה טבע קנס של חצי מיליארד דולר כדי לא לעמוד לדין בפרשת מתן שוחד לפקידי ציבור ברוסיה, אוקראינה ומקסיקו. שלשום בערב הוגשה נגד טבע תביעה על תשלומים בלתי הולמים להגדלת מחירי קופקסון גם בארה"ב. במקביל טבע שקועה עמוק בפרשת תיאום מחירי התרופות הגנריות בארה"ב, שם נטען כי היא ומתחרותיה הובילו לעלייה מלאכותית ומתואמת של מחירי התרופות שאמורות להיות זולות יותר מתרופות המקור. "גולת הכותרת" של התביעות היא פרשת שיווק משככי הכאבים בארה"ב, שם עלולה טבע לשאת בעלויות הגבוהות ביותר שעשויות להגיע למיליארדי דולרים.

מפעל טבע , צילום: בלומברג מפעל טבע | צילום: בלומברג מפעל טבע , צילום: בלומברג

ביום שלישי פינה אנדרו קומו, מושל ניו יורק שהפך ל"כוכב הקורונה", מהלו"ז העמוס שלו כדי להכריז על הגשת תביעה נגד טבע בעניין. הודעתו שופכת אור נוסף על טעויות שלמה ינאי וארז ויגודמן, שרכשו את ספלון ואקטביס בהתאמה. הרשויות האמריקאיות מחפשות הרתעה בקנסות גבוהים כמו 5 מיליארד דולר שהסכימה לשלם ג'ונסון אנד ג'ונסון על מעורבותה בשיווק משככי כאבים. הבעיה היא שקודמיו של שולץ לא השאירו לו גם את המפלט הזה לאחר שבזבזו את המזומנים לרכישות כושלות ברובן. לא רק שהמחלקה המשפטית של טבע כבר לא עוסקת בקידום עסקיה, גם הנהלת טבע כולה שקועה עד צוואר בתסבוכות משפטיות, במקום להתמקד בביזנס.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות