אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
זינוק של 83% ברווח התפעולי הרבעוני של דלק קידוחים צילום: יח"צ

זינוק של 83% ברווח התפעולי הרבעוני של דלק קידוחים

זרוע הפקת הגז המקומית של קבוצת דלק, המחזיקה במאגרי תמר ולווייתן, סיימה את הרבעון השנח עם רווח תפעולי של 84 מיליון דולר - ההכנסות צמחו ב-70% ל-140 מיליון דולר

20.08.2020, 16:06 | ליאור גוטמן
שותפות הגז דלק קידוחים מפרסמת היום (ה') את הדוחות הכספיים שלה לרבעון השני של 2020, אותו היא מסכמת עם רווח נקי של כ-35 מיליון דולר. זאת לעומת רווח של כ-45 מיליון דולר ברבעון השני של 2019 - ירידה של 22% 

קראו עוד בכלכליסט

 דלק קידוחים היא זרוע חיפושי והפקת הגז של קבוצת דלק, והיא מחזיקה במאגר תמר (22%) ובמאגר לוויתן (45%). בדומה לשאר סקטור האנרגיה גם דלק ספגה פגיעה בביקוש לגז במהלך הרבעון השני, פועל יוצא של משבר הקורונה והצניחה בדרישה לגז בישראל ובשווקי הייצוא שלה - ירדן ומצרים.

במאגר תמר נרשמה ירידה במכירות מ-2.4 ל-1.4 מיליארד מ"ק, ואילו במאגר לווייתן נמכרו רק 1.4 מיליארד מ"ק לעומת תחזית של סביב 2 מיליארד מ"ק לפחות. כך או כך, למזלה של השותפות, היקף המכירות נטו (בניכוי תמלוגים למדינה ולצדדים שלישיים) משני המאגרים, כמו גם התחלת הייצוא למצרים גם ממאגר תמר, הסתכמו בכ-140 מיליון דולר, זאת לעומת כ-82 מיליון דולר ברבעון השני של 2019, צמיחה של 70% . 

מאגר לוייתן מאגר לוייתן מאגר לוייתן

עלות הפקת הגז משני המאגרים, כולל הוצאות פחת ואזילה הסתכמהבכ-56 מיליון דולר, לעומת היקף הוצאות של כ-36 מיליון דולר בשנה שעברה. העלייה נובעת כאמור מתחילת העבודה ממאגר לוויתן.

הרווח התפעולי של השותפות טיפס בתקופת הדוח ל-84 מיליון דולר, זאת לעומת כ-46 מיליון דולר ברבעון המקביל בשנה שעברה, עלייה חזקה של כ-83%. 

מנגד, הוצאות המימון נטו של השותפות טיפסו בחדות ברבעון ברבעון המדווח ל-49 מיליון דולר, בהשואוה לחצי מיליון דולר בלבד בתקופה המקבילה בשנה שעברה. לפי דלק קידוחים, מקור העלייה בהוצאות המימון, בין הית, בתשלומי ריבית בגין אגרות חוב ובגין התחייבויות לתאגידים בנקאיים, בסכום כולל   של 17.3 מיליון דולר וכ- 40 מיליון דולר, בהתאמה. הזינוק בהוצאות המימון שחק את הרווח הנקי, וזה התסכם כאמור בכ-35 מיליון דולר. 

דלק קידוחים, בניהולו של יוסי אבו, השלימה לאחרונה את המימון מחדש של פיתוח מאגר לוויתן באמצעות הנפקת 4 סדרות אג"ח חדשות (לוויתן בונד) בהיקף של כ-2.25 מיליארד דולר.

עוד במסגרת הדוחות אישרה דלק קידוחים את חשיפת כלכליסט השבוע על משבר בשיחות בינה לבין נתיבי גז הממשלתית, שדורשת ממנה התחייבות מראש לייצוא גז למצרים -  דלק קידוחים  מציינת כי היא עדיין מנהלת מגעים מול נתיבי גז הממשלתית למציאת פתרון, אולם באותה נשימה היא קובעת ש"אין כל ודאות כי משא ומתן כאמור יתגבש לכדי הסכם הולכה מחייב וכי נכון למועד פרסום דוח זה, לאור התמשכות המשא ומתן, בוחנים שותפי תמר ושותפי לוויתן חלופות שונות אשר יאפשרו הזרמה למצרים של מלוא כמויות הגז הטבעי הנדרשות בהתאם להסכמי הייצוא למצרים, ובעיקרן חיבור ישיר ממתקני ההפקה למערכת EMG".

במילים אחרות דלק קידוחים ושותפתיה בוחנות חיבור ימי ישיר של מאגר לוויתן למצרים, כזה שאולי יעלה לה כמה מאות מיליוני שקלים אבל יחסוך לה התחייבות תשלום מראש לנתיבי גז של 2 מיליארד שקל לאורך העשור הקרוב.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות