אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רוסיה: החיסון נגד קורונה ינוסה על 40 אלף בני אדם צילום: AP

רוסיה: החיסון נגד קורונה ינוסה על 40 אלף בני אדם

הרשויות הרוסיות היללו את החיסון, המכונה "ספוטניק 5", כבטוח לשימוש ויעיל לאחר שקיבל החודש אישורים רגולטוריים מקומיים; ייצורו בהיקף מלא צפוי להתחיל בספטמבר; יחד עם זאת, מומחי בריאות ופקידי ציבור הביעו דאגה בנוגע להיעדר מידע אמין לגבי החיסון, שלא עבר עדיין ניסוי משלב שלישי

20.08.2020, 19:01 | שירות כלכליסט

רוסיה טוענת שחיסון הקורונה שלה, הראשון שנרשם במדינה כלשהי בעולם, ינוסה בקרוב על 40 אלף בני אדם כדי לאשש את אמינותו. הרשויות הרוסיות היללו את החיסון, המכונה "ספוטניק 5", כבטוח לשימוש ויעיל לאחר שקיבל אישורים רגולטוריים מקומיים מוקדם יותר החודש.

קראו עוד בכלכליסט

ייצורו של החיסון בהיקף מלא צפוי להתחיל בספטמבר. יחד עם זאת, מומחי בריאות ופקידי ציבור שונים הביעו דאגה בנוגע לחיסון, וציינו בין היתר את החיפזון במתן האישורים והיעדר מידע אמין לגביו. תוצאותיהם של שני ניסויים בהיקף מצומצם שנערכו במשך חודשיים טרם פורסמו.

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, צילום: AP נשיא רוסיה ולדימיר פוטין | צילום: AP נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, צילום: AP

"האישור המותנה שקיבל החיסון משמעו שעלינו עוד לערוך ניסויים קליניים מורחבים", כך אמר דניס לוגונוב, סגן מנהל מכון המחקר גמאליה לאפידמיולוגיה ומיקרוביולוגיה בתדרוך מקוון לעיתונאים היום. "הסכמנו על פרוטוקול לניסוי בהשתתפות 40,000 נסיינים. מטרת הפרוטוקול הזה אינה לבחון את בטיחות החיסון, זה דבר מובן מאליו... בכוונתנו להעריך את יעילותו בלחימה בנגיף", דברי לוגונוב.

החששות לגבי בטיחותו ואמינותו של הספוטניק 5 נובעים מהעובדה שהוא עבר רק ניסויים קליניים מהירים משלב ראשון ושני על מספר קטן של אנשים. ניסוי משלב שלישי אמור להתחיל בקרוב, אך רוסיה אמרה שהיא מצפה להתחיל לייצר את החיסון כבר בחודש הבא.

האנס קלוגה, המנהל האזורי של אירופה בארגון הבריאות העולמי, אמר ביום חמישי כשנשאל לגבי החיסון: "בסך הכל, כל התקדמות בפיתוח חיסונים היא דבר מעודד. אך כל חיסון חייב לעמוד באותם סטנדרטים מחמירים של בטיחות ויעילות. והדרך היחידה לוודא זאת היא לערוך ניסויים משלבים ראשון, שני ושלישי".

קתרין סמולווד, מנהלת חירום בכירה בארגון, אישרה שסוכנות הבריאות של האו"ם נמצאת במגעים ישירים עם רוסיה בנוגע לפיתוח האפשרי של הספוטניק 5. "החשש שיש לנו אינו ספציפי לחיסון הרוסי, אלא לגבי כל חיסון שנמצא בפיתוח. אסור לנו לעגל פינות, וזה נכון לכל החיסונים", לדבריה.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות