אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
רנסנס היזמות והחדשנות: הסיכוי שלנו לעמוד באתגרי הקורונה צילום: יוניסטרים

דעה

רנסנס היזמות והחדשנות: הסיכוי שלנו לעמוד באתגרי הקורונה

המשבר העולמי מציג המון הזדמנויות חדשות ביניהן הגדלת מודעות ויכולת לפעילות מקוונת כמו מסחר, למידה, עבודה ופנאי. עמותת יוניסטרים מזמינה את כולם להיחשף לקידום היזמות והחדשנות ולהצביע עבור המיזם האהוב, מתוך 100 סטארט-אפים שפותחו על ידי חניכי יוניסטרים

23.08.2020, 10:25 | אסף וייס

משבר הקורונה העמיד את ישראל ואת העולם בפני אתגרים עצומים. משבר כלכלי חסר תקדים, מערכות חינוך המתקשות להמציא את עצמן מחדש, העמקת שיעורי עוני והגדלת פערי שוויון בפריפריה, ענפים כלכליים שלמים שנסגרו לחלוטין ולא ידוע אם יחזרו לפעילות עסקית, אוכלוסייה מבוגרת שעומדת בפני סיכון בריאותי וגם סובלת מפערי ידע דיגיטליים ועוד. עם זאת, המשבר מציג גם המון הזדמנויות חדשות כגון הגדלת מודעות ויכולת לפעילות מקוונת כמו מסחר, למידה, עבודה ופנאי. ייתכן וההזדמנות הגדולה ביותר שהמשבר הביא היא הפתיחות המחודשת לחשיבה יזמית וחדשנית. פתיחות לחשיבה שמאפשרת מציאת פתרונות לבעיות המורכבות ביותר שמציב בפנינו העולם החדש. רנסנס היזמות והחדשנות הזה הוא גם הסיכוי הגדול ביותר שלנו לעמוד באתגרי הקורונה.

קראו עוד בכלכליסט

המילים "יזמות וחדשנות" הפכו בשנים האחרונות לשגורות כל כך עד שהשימוש בהן נראה לעיתים חסר תוכן. אז הגיע משבר הקורונה והוכיח שאנשים, חברות ומשרדי ממשלה שלא מצליחים לסגל לעצמם חשיבה חדשנית ויזמית מתקשים להתאים את עצמם במהירות למשבר ולמצוא פתרונות טובים לאתגרים המורכבים מאוד שמגיעים עם הקורונה. הסתכלות על שוק התעסוקה באופן שרואה מיומנות ולא מקצועות מסייעת לאלו שאיבדו את ענף פרנסתם ויוזמות לסגירת פערים דיגיטליים כגון רשת אינטרנט דרך מערכת החשמל וחיבור מבוגרים לעולם מקוון דרך יצירת מחשב "פשוט" הן רק דוגמאות ליוזמות חדשניות שמצליחות לתת מענה לאתגרי הקורונה.

אסף וייס מנכ"ל עמותת יוניסטרים, צילום: יוניסטרים אסף וייס מנכ"ל עמותת יוניסטרים | צילום: יוניסטרים אסף וייס מנכ"ל עמותת יוניסטרים, צילום: יוניסטרים

אתגר עצום נוסף הוא שכלול יכולות הוראה ולמידה מקוונים תוך זמן קצר יחסית. בעוד שגופים רבים התקשו במעבר הזה עד אפילו לסגירה מוחלטת של מערכת החינוך בישראל, הצליחה עמותת יוניסטרים כבר בתחילת המשבר, להעביר את יותר מ-3,500 חניכיה הפזורים במעל ל-85 ישובים, לפעילות מקוונת תוך התאמה פדגוגית חדשנית להוראה מקוונת התאמת כל הפעילות לעולמות האונליין. יוניסטרים הוקמה לפני 20 שנה עם החזון לסגור את הפערים הכלכליים והחברתיים בפריפריה. השיטה של יוניסטרים היא חינוך ליזמות וחדשנות ורתימת הקהילה העסקית בישראל ומשרדי הממשלה השונים להכשרת בני נוער מהפריפריה החברתית וגיאוגרפית בישראל להקמת סטארט-אפים כבר בגילאי תיכון. כך, מצליחה יוניסטרים להעניק לבני הנוער הזדמנות שווה בחיים, כישורי תעסוקה מתקדמים ולהזניק את הפריפריה קדימה. בנוסף להמשך פעילותה במשבר, נרתמה העמותה למאמץ הלאומי וסייעה ביחד עם משרד החינוך להכשיר מאות מורים להוראה מקוונת, עזרה ביחד עם בנק הפועלים לאזרחים ותיקים להתחבר למשפחותיהם, יזמה תוכנית מעבר למסחר מקוון לעסקים קטנים וביחד עם טבע ועמותת 8400 יזמה תוכנית יזמות לילדי צוותי רפואה הנלחמים בחזית נגד הנגיף. כל אלה בזכות מחשבה יזמית וחדשנית שבונה על המציאות המורכבת החדשה, גם בהיעדר משאבים, ולא מנסה לכפות עליה את המציאות הישנה.  

השבוע, יוניסטרים משיקה את התחרות הארצית: יזם השנה 2020 – היזם הבא של ישראל! במשך 16 השנים האחרונות, התחרות התקיימה כמפגש פיזי בהשתתפות אלפי אנשים. השנה, בזכות משבר הקורונה והחשיבה החדשנית שמאפיינת את יוניסטרים וביחד עם שותפים ונותני חסות כגון: כלכליסט, בנק הפועלים, הבנק הבינלאומי, הפדרציה היהודית של לוס אנג'לס, קרן קלארידג', משפחת אורדן ורבים נוספים, התחרות המתמקדת בפיתוח כישורי מסחר, יזמות ותעסוקה מקוונים, כאשר במשך ארבעה שבועות בני הנוער מתנסים בפרזנטציות עסקיות ביותר מ-50 אירועי שיפוט בינלאומיים מול הקהילה העסקית הבכירה ביותר בישראל ומתנסים ומפתחים כלים מקוונים לקידום הסטארט-אפים שלהם. על אף הקשיים האישיים והכלכליים, בני הנוער של יוניסטרים, שמייצגים את כלל החברה הישראלית ומגיעים כאמור מהאזורים המאתגרים ביותר במדינה, לא ויתרו וברוח היזמות והחדשנות, המשיכו לקדם את הסטארט-אפים שלהם ללא לאות. דווקא בתקופה זו, חשוב לנו להציג בחזית הבמה הלאומית את ישראל היפה, הטובה והמחבקת ולשאוב תקווה מהיוזמות והחדשנות החיובית שמביא איתו דור העתיד של המדינה.

במשך ארבעת השבועות הקרובים, יוניסטרים מביאה את חגיגת החדשנות לכל בית בישראל ומזמינה את כל המדינה להיחשף לקידום היזמות והחדשנות ולהצביע עבור המיזם האהוב עליכם מתוך 100 הסטארט-אפים החדשניים שפותחו כולם על ידי חניכי יוניסטרים. בניית התחרות מחדש היא דוגמה נוספת לרנסנס היזמות והחדשנות שלא מנסה לכפות על הקיים אלא מנצל את היתרונות הקיימים של המציאות ומפיק מהם את המירב. כולכם מוזמנים להיכנס, להצביע ולהצטרף לחגיגת היזמות והחדשנות של ישראל!

לכניסה לעמוד התחרות של עמותת יוניסטרים - לחץ כאן

עו"ד אסף וייס הוא מנכ"ל עמותת יוניסטרים. בוגר תואר שני במשפטים מאוניברסיטת קולומביה וכיהן בעבר כיועץ בכיר לשרת הבריאות וכסמנכ"ל הקונגרס היהודי האמריקאי

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות