אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נתניהו: "החלטתי לקבל את פשרת האוזר ולמנוע בחירות" צילום: גיל יוחנן

נתניהו: "החלטתי לקבל את פשרת האוזר ולמנוע בחירות"

מוקדם יותר נרשם פיצוץ בין הליכוד לכחול לבן בסוגיית התקציב; עתה אומר ראש הממשלה: "זה הזמן לאחדות ולא לבחירות"; בהמשך אמורה ועדת הכספים לחדש את הדיון בהכנתה לקריאה שנייה ושלישית של הצעת החוק, שנועדה לדחות את פיזור הכנסת ולאפשר את אישור התקציב עד ה-23 בדצמבר

23.08.2020, 21:04 | צבי זרחיה

לאחר שמוקדם יותר נרשם פיצוץ בשיחות בין הליכוד לכחול לבן סביב סוגיית התקציב, כינס ראש הממשלה בנימין נתניהו הערב (א') מסיבת עיתונאים והודיע על קבלת הצעת הפשרה שהציע ח"כ צבי האוזר, שנועדה לדחות את פיזור הכנסת ולאפשר את אישור התקציב עד ה-23 בדצמבר.

הוא אמר כי "זה זמן לאחדות ולא לבחירות. צריך להפסיק את הממשלה בתוך הממשלה. אני מציע להתאחד להצלת החיים שמירה על הפרנסה, בלימת איראן ושמירה על הביטחון בכל הגזרות והשגת הישגי שלום. בואו נתאחד ונעבוד יחד למען המטרות הללו". בהמשך, ועדת הכספים אמורה לחדש את הדיון בהכנתה לקריאה שנייה ושלישית של הצעת החוק של האוזר לתיקון חוק יסוד: הכנסת.

קראו עוד בכלכליסט

נתניהו אמר בהצהרה לתקשורת: "מתוך אחריות לאומית החלטתי הערב לקבל את הצעת הפשרה. ההצעה הזו מאפשרת הזרמת כסף מיידי לאזרחים ולכלכלה של מדינת ישראל, היא מונעת את הצורך בבחירות". הוא תקף את כחול לבן: "הבנתי שבני גנץ קיבל אותה (את הפשרה) אתמול בערב, פתאום אני שומע שלא, מה קרה, מה השתנה? מישהו בכחול לבן מתנגד?". בכחול לבן תקפו לפני הצהרת נתניהו: "בזמן שהאזרחים מצפים לאחדות, הליכוד עסוק בתרגילים פוליטיים".

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד (יש עתיד) תקף את מתווה הפשרה: "אז עוד 100 יום בלי תקציב ואז בחירות? זו הפשרה שלהם? בתי ספר שלא ייפתחו כסדרם, עצמאים שלא יקבלו עזרה? אבטלה מטורפת שתימשך? מנותקים נמאסתם".

מגעים לאורך כל היום

לכל אורך היום התנהלו מגעים בין המפלגות בנוגע לשני נושאים מרכזיים - תקציב המדינה, שצריך לקבל את אישור הכנסת עד למחר בחצות הלילה, ומינוי פרקליט מדינה ומפכ"ל משטרה. מתחילת המגעים דרשה כחול לבן מהליכוד לעמוד בהסכם הקואליציוני, שלפיו יאושר תקציב מדינה דו-שנתי. בליכוד מסרבים להעביר תקציב דו-שנתי בטענה שהמצב הכלכלי והקורונה מחייבים להעביר תקציב חד שנתי. לטענת גורמים בליכוד, סוגיית מינויי הבכירים לא עלתה במגעים בין הסיעות. 

ח"כ יצחק פינדרוס (יהדות התורה), שניהל את ישיבת ועדת הכספים, הכריז מוקדם יותר היום על הפסקה בישיבת הוועדה ואמר כי אם יהיו הסכמות בין הליכוד לכחול לבן אזי החוק לדחיית פיזור הכנסת לא יועלה להצבעה, ואם לא - הוא יועלה להצבעה גם בלי הסכמה. כמו כן, מוצע להגדיל את היקף ההוצאה בתקציב המדינה ב-8 מיליארד שקל עד לסוף השנה. אם הוועדה לא תאשר את דחיית פיזור הכנסת עקב אי אישור התקציב, אזי הכנסת מתפזרת והולכים לבחירות ב-17 בנובמבר.

בנימין נתניהו ובני גנץ , צילום: איי פי בנימין נתניהו ובני גנץ | צילום: איי פי בנימין נתניהו ובני גנץ , צילום: איי פי

מיקי לוי נגד הקצאת הכספים הפוליטיים 

חבר ועדת הכספים ח"כ מיקי לוי (יש עתיד) שיגר הערב מכתב אל היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט שבו תבע לעצור את כוונת הממשלה להקצות כספיים פוליטיים במסגרת חקיקת החוק לדחיית פיזור הכנסת. המדובר בהעברת 400 מיליון שקל לישיבות ו-300 מיליון שקל למוסדות הציונות הדתית כמו גרעינים תורניים, אולפנות לבנות ועוד.

לוי ציין בפנייתו: "במסגרת הדיונים שהתקיימו היום בוועדת הכספים הציעו חברי הקואליציה הכנסת הסתייגות במסגרת התיקון המדובר שמשמעותה כי עד המועד הקבוע בתיקון לדחיית אישור התקציב, תוציא הממשלה באישור החשב הכללי סכום זהה לכל סעיף תקציבי ולכל הוצאה תקציבית, כפי שהיום בשנת 2019, זאת בניגוד לקבוע בחוק בנוגע להתנהלות תקציב המדינה על ידי החשב הכללי. נוסח שכזה – כפי שמוצע לתקן בחוק יסוד משק המדינה, כולל גם הוצאות תקציביות עצומות בהתאם להסכמים קואליציוניים שנחתמו עם הקמת הממשלה ה- 34 בשנת 2015, שנכללו גם בתקציב 2019, אז הונחו כל ההסכמים הקואליציוניים שמתייחסים גם לכספים קואליציוניים, בהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה".

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות