אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
נשלל הבונוס מבכירי ענקית הכרייה ריו טינטו: הרסה אתר אבוריג'יני באוסטרליה צילום: בלומברג

נשלל הבונוס מבכירי ענקית הכרייה ריו טינטו: הרסה אתר אבוריג'יני באוסטרליה

האתרים הקדושים לאוכלוסייה האבוריג'ינית נמצאים במערב אוסטרליה וריו טינטו כרתה באזור עפרות ברזל. בין הבכירים שנשלל מהם הבונוס גם מנכ"ל ריו טינטו שלא יקבל סכום כולל של 2.7 מיליון פאונד. זאת למרות שהתקבל אישור חוקי להריסות, אך הוא סתר את ערכי החברה שקבעו שיש לכבד את הקהילות המקומיות והמורשת שלהן

24.08.2020, 11:32 | שירות כלכליסט
ענקית הכרייה ריו טינטו (Rio Tinto) ביטלה את הבונוסים שאמורים היו לקבל שלושה מנהלים בכירים, בעקבות הריסת שתי מערות עתיקות באוסטרליה.

קראו עוד בכלכליסט

 האתרים הקדושים לאוכלוסייה האבוריג'ינית נמצאו בפילבארה במערב אוסטרליה, וריו טינטו, חברת כריית עפרת הברזל הגדולה בעולם, הרסה את המערות בחודש מאי, זאת על אף התנגדות האבוריג'ינים. המערות המדוברות נחשבו בין המערות הוותיקות ביותר במדינה, ונמצאו בהן הוכחות לנוכחות אנושית מלפני 46 אלף שנים.

מנכ"ל ריו טינטו ז מנכ"ל ריו טינטו ז'אן סבסטיין ז'אק. לא יקבל בונוס של 2.7 מיליון פאונד | צילום: רויטרס מנכ"ל ריו טינטו ז

בעקבות ההחלטה, מנכ"ל החברה ז'אן סבסטיאן ז'ק, לא יקבל סכום כולל של 2.7 מיליון פאונד (3.5 מיליון דולר).

המנהלים הנוספים שנשללו מהם הבונוסים הם כריס סיינסבורי, מנכ"ל חטיבת עפרת הברזל וסימון ניבן, אחראית הקשרים התאגידיים. כל אחד מהם יפסיד בונוס של מעל חצי מיליון פאונד. עם זאת, שלושתם יישארו בתפקידם.

"ברור כי לא מדובר בטעות ספציפית או באדם אחד שאחראיים להרס המערות", הגיב יו"ר החברה סיימון תומפסון. "אך היו לא מעט הזדמנויות שהתפספסו במשך קרוב לעשור והחברה לא עמדה באחד מערכי היסוד של ריו טינטו – כבוד לקהילות המקומיות ולמורשת שלהן".

מערות האבוריג מערות האבוריג'ינים באוסטרליה. לפני (למעלה) ואחרי ההרס שבוצע על ידי ריו טינטו | צילום: איי אף פי מערות האבוריג

האתרים שכנו מעל 8 מיליון טונה של מרבצי עפרת ברזל, בעלי שווי מוערך באותו הזמן של 75 מיליון פאונד.

בדיקה שערכו בחברה בעקבות האירוע מצאה שאמנם התקבל אישור חוקי להריסות, אך ההחלטה לא עמדה בתקנות של ריו טינטו. כמו כן, נקבע כי המנהלים לא התייחסו כמו שצריך לבני Puutu Kunti Kurrama, הבעלים המסורתיים של האתרים.

"אנשינו עצובים ביותר ומוטרדים מההרס של האתרים, ואבלים על ניתוק הקשר לאבותינו וכן לאדמה שלנו", מסר נציג הקהילה האבוריג'ינית ג'ון אשבורטון.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות