אתר זה עושה שימוש בעוגיות על מנת להבטיח לך את חוויית הגלישה הטובה ביותר.
משרד המשפטים מתנגד להטלת עלויות הקורונה על הורים בגנים פרטיים צילום: דנה קופל

משרד המשפטים מתנגד להטלת עלויות הקורונה על הורים בגנים פרטיים

רגע לפני פתיחת שנת הלימודים מחלקת ייעוץ וחקיקה גיבשה מתווה מוצע, שאיננו מחייב, ולפיו במקרה של סגר שימשך עד חודש, הורים ישלמו עד 30% משכר הלימוד. במקרה של סגר ממושך יותר – לא ישלמו כלל עבור התקופה הזו; המתווה הוא מענה לתופעה במסגרתה גנים פרטיים דורשים מהורים לחתום על חוזים שיאלצו אותם לשלם שכר לימוד מלא גם במצב של סגר

24.08.2020, 15:18 | ענת רואה

משרד המשפטים גיבש מתווה מוצע להתאמת חוזים בגני ילדים פרטיים לקראת שנת הלימודים הקרובה, וזאת במטרה למנוע תופעה במסגרתה גנים פרטיים דורשים מהורים לחתום על חוזים בהם נכתב כי גם במקרה של סגר קורונה או בידוד, הם יהיו מחוייבים לשלם את מלוא שכר הלימוד עבור ילדיהם.

קראו עוד בכלכליסט

עמדת המשרד, כפי שגובשה בידי המחלקה למשפט אזרחי בייעוץ וחקיקה היא המשך לעבודת הצוות הבין-משרדי לבחינת השפעות נגיף הקורונה על קיום חוזים בתחומים שונים. העמדה מפורטת במכתב ששלחה ראש אשכול משפט אזרחי בייעוץ וחקיקה, עו"ד רני נויבואר, לארגוני הגנים הפרטיים ונאמר בו כי לאחרונה התקבלו תלונות מצד הורים, על כך שהנהלות גנים דרשו מהם לחתום על חוזה הכולל תניה, שלפיה ההורים יידרשו לשלם שכר לימוד מלא גם אם הגן לא יפעל במהלך שנת הלימודים הקרובה, במקרה של סגר שיוכרז לשם התמודדות עם מגיפת הקורונה, או בשל בידוד שלא יאפשר את המשך פעילותו הרגילה של הגן.

הכנות לפתיחת גן ילדים בקורונה, צילום: דנה קופל הכנות לפתיחת גן ילדים בקורונה | צילום: דנה קופל הכנות לפתיחת גן ילדים בקורונה, צילום: דנה קופל

נויבואר כותבת כי מעיון בחוזים עולה, שמדובר לכאורה בתניות מקפחות שיש להימנע מהכללתן בחוזים. לפי הצעת המשרד, ראוי להחיל הסדר שיחלק את הנזק בין הצדדים לחוזה בגין תקופת אי פעילות, בצורה סבירה, תוך התחשבות בהיקף ההוצאות הקבועות שיושתו על הגן בתקופת אי הפעילות במטרה לשמר את פעילות הגן לאורך השנה.

לפי המתווה המוצע במקרה של אי פעילות של הגן לתקופה של עד 14 יום, בשל סגר או בידוד, ניתן לקבוע כי ההורים יישאו בעלות שלא תעלה על 30% מגובה שכר הלימוד בגין התקופה האמורה. במקרה של אי פעילות של הגן במקרה של סגר או בידוד לתקופה שבין 15 ל-30 ימים ברציפות, תושת על ההורים השתתפות בגובה 10% משכר הלימוד, ובלבד שהגנים יהיו רשאים להוציא את העובדים לחל"ת, או לא לשלם את שכרם בגין התקופה האמורה על פי דין.

מעל 30 ימי סגר - לא תושת כל השתתפות על ההורים

במקרה של אי פעילות של הגן לתקופה העולה על 30 יום ברציפות בשל סגר, לא תושת על ההורים כל השתתפות בשכר הלימוד בגין התקופה האמורה, וזאת מתוך הנחה כי הנהלות הגנים יקבלו סיוע מהמדינה על דרך של מתן מענקים וכן השתתפות מדינה בשכר העובדים על דרך של הכרה בחל"ת. על כל פנים, ובכל מקרה, לא יינתן החזר להורים מצד הנהלות הגנים בגין ימי חופשה עבור חגים ומועדים שחלו בתקופה שבה הגן היה סגור.

ההסדר המוצע לא יחול במצב בו ילד יוצא לבידוד והגן לא נסגר. במקרה זה, הגן לא יישא בעלות כלשהי. לעומת זאת, במקרה שבו גננת נמצאת בבידוד ולא נמצאה לה מחליפה, ההורים לא יישאו בעלויות (למעט ימי חופש עבור חגים ומועדים).

מפורום הגנים הפרטיים בראשות עו"ד קרן אוחנה איוס וחנן דגן נמסר כי המתווה גובש ביחד עם הפורום ובהסכמתו וכי המתווה מוסכם עליהם.

שיתוף בטוויטר שיתוף בוואטסאפ שיתוף בפייסבוק שיתוף במייל

תגיות